Maminka.czMaminka roku 2021

"Soutěž ve mně nastartovala proces ozdravení sebevědomí," říká Maminka roku 2019

Alice Rossi 20.  4.  2021
Také Marie Mrňávková, která se stala Maminkou roku 2019, vzpomíná na soutěž s vděčností. Když se stala vítězkou, mnozí si mohli myslet, že se příliš neraduje. Důvod byl jiný. Kvůli sluchovému handicapu musela mít naslouchadlo, které během večera vypovídalo službu a ona zkrátka neslyšela. Na svém blogu krásně popsala své pocity a to, jak si celý den užívala, i když to pro ni nebylo vůbec jednoduché.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Kromě vítězství, na které jsem si vůbec nepomýšlela, ve mně soutěž nastartovala proces ozdravení sebevědomí, které po rozvodu těžce trpělo. Spojení dobré míry sebevědomí a skromnosti mi umožnilo objevit své silné stránky a vnést do života vnitřní radost a odvahu. Děkuji časopisu Maminka za tuto životní šanci," říká Maminka roku 2019 Marie Mrňávková.

"Covid zamával s mým podnikáním od základů. Musela jsem přehodnotit, nač mám energii a hlavně čas vzhledem k tomu, že mám v péči 4 školou povinné dcery. Nebylo udržitelné mít nadále tak širokou nabídku, takže jsem zredukovala svou výrobu na top produkty, kterým se dlouhodobě dařilo. Musela jsem se naučit ještě efektivněji pracovat se svým už tak napjatým časem. Na druhou stranu mě tak radikální omezení v práci donutilo udělat věci, které bych patrně neudělala," vysvětluje.

S laskavým svolením publikujeme její dojemný text o soutěži v celém jeho znění: 
 
Přemýšlím, jak jednoduše sepsat dojmy z jednoho nablýskaného dne v mém životě a přitom nebýt patetická. Tak zkusím být aspoň stručná. 
 
Na samotné setkání jsem se těšila, chtěla jsem poznat statečné ženy naživo, na druhou stranu už začínám tvrdě narážet na svůj handicap těžké nedoslýchavosti a bylo mi jasné, že se nebudu moci tolik zapojit do obecné konverzace, což mě mrzelo. V hlučném nebo rozlehlém prostoru mne totiž naslouchací technika vypovídá službu; zvuky slyším, ale slovům nerozumím. 
 
 
Přiznám se, že jsem se trochu bála, že naše setkání bude působit jako posezení v čekárně u lékaře, kde každý vypráví o svých nemocech :)) Když jsem ale s lehkou nervozitou sama začala ze sebe soukat svůj příběh, cítila jsem kupodivu úlevu... taková terapie sdílením. Že mě slyší ženy, které mají za sebou a hlavně před sebou mnohdy složitější cestu, a porozumí mi. A o to v celé soutěži také šlo. Na konkrétních příbězích maminek ukázat sílu ženství a mateřství. Zní to nadneseně, protože ty hodně těžké a tvrdé příběhy jsou často neznámé a odehrávají se skrytě. Přesto ale mohou naše zveřejněné příběhy jiným ženám dodat odvahu a přimět je hledat dobrou cestu na jejich životní křižovatce, nechat se inspirovat.

Blog Marie Mrňávkové najdete na stránkách Brodita.cz, kde si můžete prohlédnout i vyšívané hračky, které vytváří

 
Odpoledne si nás vzaly do parády vizážistky. Hladina zvuku už byla pro mě ale neúnosná, od celodenní bolesti hlavy mě nakonec zachránilo hotelové křeslo, krátký spánek a Ibalgin od starostlivé paní produkční. Jak se začal prostor večer plnit hosty a dalšími silnými zvuky, naslouchadlo přestalo plnit svou funkci a já byla odkázaná na svou sestru Pavlu, která ví přesně, jak mi do ouška reprodukovat okolní slova. Přímý přenos můžete shlédnout ZDE.
 

Podivná ozvěna

 
Někteří měli dojem, že jsem byla zklamaná. Důvod byl jednoduchý: Byla jsem nejen přemožená překvapením z konečného vítězství (fakt jsem s ním nepočítala), ale hlavně jsem téměř nerozuměla tomu, co kdo říká. Zesílený mikrofon v tom malém prostoru už moje naslouchadlo prostě nebralo, zvuk se tříštil a zněl jak z nakřáplého starého tranzistoru, v hlavě mi rezonovala hromada nekomfortních přezvučených decibelů.
 

Každé desáté slovo

 
Přestože průvodce večera, moderátor Vojta Bernatský stál metr ode mne, rozuměla jsem mu každé desáté slovo. Proto ty mé rozpačité pohledy. Ještě pořád jsem si na takovou nedoslýchavost nezvykla. Obyčejně reaguji se značným zpožděním, což si okolí vysvětluje jako natvrdlost :) a mě tak uvádí do zoufalství. Ocenila jsem proto snahu pořadatelů vyjít mi maximálně vstříc, jejich chápavost k mé situaci byla sympatická, protože z mé běžné zkušenosti není zdaleka vůbec samozřejmá právě proto, že můj handicap není na první pohled zřejmý. Dávají mi to zbaštit např. prodavačky v marketu, důležité úřednice nebo ještě důležitější tvorové nejrůznějších profesí a sociálního postavení. Proto si dovolím tento moment zdůraznit: Až se setkáte s někým, kdo nedoslýchá, prosím o shovívavost a udržení důstojnosti druhého. Není nic víc ponižujícího než mávnutí rukou jako znamení ztráty času vysvětlovat něco nahluchlýmu... :/  
 
 
 
Z toho důvodu jsem se také nezdržela na večerní party. Moje sluchové omezení bylo jasně dané. Stačila jsem ale poznat silné ženy a z jejich příběhů taky načerpat sílu. Dnes už jsem zpátky ve svém, v obležení dcer zvědavých, co jsem přivezla, a mami, vyprávěj. :)) A zítra už opět nabíhám do pracovního režimu. Děkuji proto všem zákazníkům za trpělivost, pár dní jsem se objednávkám nemohla věnovat s plným nasazením.
 
Děkuji všem za velkou podporu a přízeň.
 
Děkuji krásným porotkyním a hlavně pořadatelům za příležitost. 
 
Marie
 
 
 
Témata: Maminka roku 2021, Maminka podnikatelka, Životní příběh, Inspirativní ženy, Handicap, Maminka, Marie, Vojta Bernatský, Mávnutí, SVOL, Vděčnost, Ozdravení, Rozvod, AMP, Sebevědomí, Posezení, Donutil, Zvuk, Ibalgin, Blog, Marie Mrňávková, Příběh
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Kotoul a stojku by měl umět každý školák. Podívejte se, jak je dítě správně naučit
Procházková Simona
Děti a sport
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Dítě dáváte zcela přirozeně na první místo. Nebýt "jen" obětavými rodiči je to nejtěžší, říká moderátor Míra Hejda
Formánková Simona
Rozhovor
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
GALERIE: Kojit třeba tříleté dítě. A proč ne? Tyhle mámy se neskrývají!
Víchová Tereza
Kojení
Galerie: "Pneumatiky", strie, celulitida? Známé i neznámé mámy ukázaly svá těla v plavkách a nedostatky neřeší
Mrázková Dita
Mámy v plavkách