Maminka.czChování a vztahy

Soužití protikladů

redakce 14.  1.  2010
Traduje se, že extrovertů je ve společnosti až třikrát více než introvertů. Máte-li doma ženu-introvertku, pak jde o ženu tak trochu nevšední a tím pádem i tak trochu vzácnou, upozorňuje psycholožka Marta Boučková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nicméně uznávám, že partnerská „extroverněintrovertní“ kombinace není pro život právě nejsnadnější. Introverti mají daleko větší potřebu trávit čas o samotě než extroverti. Často to pak v každodenním životě vypadá, že extroverti narušují a ubírají introvertům čas. Introverti slovy šetří, a tak si s nimi moc nepopovídáte, ale když už začnou mluvit, pak si můžete být jistí, že to, co říkají, mají promyšlené a vidí to jako podstatné. Ani velkých pochval a ovací se od introvertů nedočkáte a věřte, že pokud patříte k vyhraněným extrovertům, tak vám to v každodenním životě bude vadit.

Extrovertní muže občas zaskočí, jak se jejich introvertní ženy chovají, přesněji řečeno, jak málo mluví. Obecně se totiž očekává, že ten, kdo více mluví, je žena. Takže když se muži sami považují za extroverty, mohou být překvapeni introverzí svých žen. Dokonce se může někdy zdát, že mají v tomhle ohledu obrácené role. Extrovertní muž pak připomíná spíše běžnou ženu, která hodně mluví, je ráda mezi lidmi a tak trochu pronásleduje svůj protějšek nejen konverzací, ale i vyjadřováním směsice pocitů, které by ráda dostávala zpět. A jejich introvertní žena jen „mužsky“ uniká této pro ni přílišné pozornosti i touze po komunikaci. Klíčem k pochopení introvertů je poznání, že potřebují nemalou dávku soukromí, kterou si určují sami podle sebe, nikoli podle druhých.

Není pro ně přirozené dávat „zpětnou vazbu“, a proto ocenění a pochvaly od nich slyšíte žalostně málo. Právě tohle je největším nebezpečím v „extrovertně-introvertním“ vztahu, pocit odcizení, který může vnímat extrovert, a pocit nedostatečného respektu k vlastní osobě, který pociťuje introvert. Extrovertně-introvertní partnerství si žádá vyšší míru tolerance k tomu, v čem se oba partneři od sebe liší, a na druhé straně nepřehlížení toho, v čem se shodují a co mají společného. Introvertní ženy nikdy nebudou stejní jako jejich extrovertní muži, ale je více než pravděpodobné, že právě tato odlišnost je sblížila. Extrovertům jejich osobnostní rys umožňuje realizovat se i ve společnosti druhých lidí, a pokud tuto možnost rozumně využijí, získají svůj osvěžující „osamocený“ prostor i introvertní partnerky.

Ale hlavně, extroverti a introverti žijící ve společných domácnostech, nezapomeňte, jak je důležité najít si pro oba vyhovující způsob, kterým si budete vyjadřovat lásku, nebo chcete-li fakt, že jste rádi spolu. Nedopusťte, aby vaše rozdílnost vnesla do vztahu pocity odcizení pramenící z neschopnosti vidět svět na chvíli i očima toho druhého. A nakonec jedna dobrá zpráva: poměrně velká část bouřlivých extrovertů se časem pomalu klidní a není výjimkou, že na stará kolena se přiblíží introvertům více, než by očekávali. To není špatná perspektiva pro harmonický podzim života, co myslíte?


PhDr. Marta Boučková Vystudovala FF UK v Praze, obor psychologie.

Ve své praxi (První pražská partnerská poradna) pracuje s klienty, kteří řeší krize jak partnerské či manželské, tak i osobní. Spolupracuje s firmami jako externí poradce pro oblast interpersonálních vztahů a komunikaci v týmu. Ráda lyžuje, plave, hraje pétanque. Miluje detektivky a relaxuje při karetních hrách a při scrabblu. www.martabouckova.cz

Témata: Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Perspektiva, Osobnostní rys, Soužití, Karetní hra, Protiklad