Maminka.czDěti a nemoci

Spálová angína u dětí může mít různý průběh, antibiotika jsou nutností

28. 1. 2020
Spálová angína u dětí může mít různý průběh, antibiotika jsou nutností
Dlouhá zima bez pořádných mrazů, bacily promořené prostředí školky. Dítě začalo obtížně polykat, uzliny na krku nabyly obřích rozměrů, horečka letí vzhůru. A přidala se i vyrážka. Zřejmě máte tu čest se spálovou angínou, vysoce infekčním onemocněním, za které může bakterie streptokok.

Spálová angína je vyloženě školková nemoc. Už proto, že je velmi infekční a šíří se snadno vzduchem a hlavně kontaktem s předměty, kterých se dotkl nemocný člověk. Bakterie na rukou i na předmětech přežijí i několik dní. Hračky ve školce, na které sáhnou za den několikrát všechny děti, jsou přímo jejich semeništěm. Rizikové je ale i oblečení nebo společné nádobí.

Angína: Jaké jsou příznaky, jak ji léčit a jak se bránit nákaze?

Kdo je nejohroženější a jaká je inkubační doba? 

Školkové děti mezi třemi a sedmi lety jsou sice nejohroženější skupinou, onemocnění se ale nevyhnou ani desetiletí školáci. Potrápit dovede také dospělé. Naopak klidné mohou být maminky kojenců, až do tří měsíců (někdy se uvádí i pět) jim spálová angína nehrozí. Část dětí, zejména starších kojenců nebo batolat, postihuje spálová angína v mírnější podobě, kdy je teplota jen lehce zvýšená a i bolest v krku není tak intenzivní. O to víc se ale přidává hnisavá rýma.

Inkubační doba spálové angíny bývá od jednoho do pěti dnů. Pokud se tedy do týdne od výskytu nemoci ve vašem okolí neobjeví u dítěte žádné příznaky, měli byste mít vyhráno. V opačném případě je třeba se připravit, že dítě budou trápit zejména velké bolesti v krku, kterým neuleví žádné pastilky.

Vše o spále: Nejčastěji ji prostě vdechnete!

Jak poznat spálovou angínu? 

Dítě bude mít velmi zduřené mízní uzliny, bolestivé na dotek. Nastoupí – zpravidla velmi náhle – horečka, často vysoká, bolesti hlavy, celková slabost a malátnost, nechuť k jídlu (hlavně kvůli bolestivému polykání). V závažnějších případech mohou malí pacienti také zvracet a stěžovat si na bolesti bříška.

Tím nejvýraznějším příznakem je pak vyrážka, která se nemusí objevit ihned spolu s dalšími obtížemi, ale až o pár dnů později. Bývá typicky červená, ale některé děti postihne „jen“ zhrubnutí kůže bez zabarvení. Vyrážka může, ale nemusí svědit. Charakteristické pro ni je, že se objevuje nejprve na břiše. Odtud se pak šíří na hrudník, do podpaží, na končetiny. Nejviditelnější je v kožních záhybech.

Při prvních příznacích spálové angíny vyrazte k lékaři, ten provede výtěr z krku a odebere krev, spálová angína se léčí pomocí antibiotik, obvykle penicilinového typu. Budou-li podána ještě před výsevem vyrážky, ta se nemusí nakonec vůbec objevit, jinak začíná mizet zhruba po čtyřech dnech.

Typický příznak: malinový jazyk

Spálová angína se také typicky poznává podle takzvaného malinového jazyku, kdy se jazyk nejdříve jako při klasické angíně zbarví do běla, ale v případě angíny spálové se asi po 48 hodinách začne odlupovat, a v důsledku toho získá výrazně rudou barvou. Někdy se k tomu přidávají také zarudlé tváře a naopak bílá pokožka kolem úst, bílé bývají také pupínky kolem nehtového lůžka a na ušních boltcích – to je pro spálovou angínu velmi typické.

7 tipů, jak se po léčbě antibiotiky dostat opět do formy

Jak dlouho je dítě infekční a na co pozor?

Rozhodně je potřeba dodržovat alespoň týden klidový režim a v mírnějším módu by mělo dítě setrvat i pár dalších týdnů. Nemocný by se měl vyhnout kontaktu s jinými dětmi alespoň osm dní, po tu dobu je ještě infekční.

Spálovou angínu bychom rozhodně neměli podceňovat. Základem je vždy dobrat celou dávku předepsaných antibiotik. Pacientovi se totiž obvykle už po druhé či třetí dávce výrazně uleví a my můžeme získat klamný pocit, že je zdravý.

Na spálovou angínu se už sice dnes neumírá, jako tomu bylo kdysi, pokud ale není zcela doléčena, může přivodit závažné komplikace. Těmi nejtěžšími jsou poškození srdce, nervové soustavy, revmatická horečka nebo záněty ledvin.

Hlavním preventivním opatřením před touto nemocí jsou důsledné hygienické návyky. Ve školce i doma je potřeba dbát na to, aby si děti důkladně a pravidelně myly ruce, kašlaly se zakrytými ústy, nedělily se o jídlo, pití, příbory, ideálně v rizikovém období ani o hračky, nenosily oblečení někoho jiného.

Velký lexikon dětských pupínků 3: Pátá nemoc, potníčky, spála, spalničky, šestá nemoc, zarděnky
Témata: Zdraví, Mateřská škola, Děti a nemoci, Nemoci, spálová angína, Příznaky, Horečka, Angína, Děti, Bílá, Uzlina, Krk, Průběh, Antibiotika, Vyrážka

Mohlo by vás zajímat
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Chcete být trpělivější rodič? Tady jsou osvědčené triky, jak přestat křičet!
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Vendula Pizingerová porodila! Syn Josef se narodil na tátovy narozeniny
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Maminka roku: Stále hledám možnosti, jak holčičky posunout vpřed, říká Hana Hráčková
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!

Horoskopy

Rak Od nového vztahu si mnohé slibujete, a proto splníte své lásce, co jí na očích uvidíte. Jen si dávejte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, Rafaela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné