Maminka.czSpánek

Spánek miminek: Máte se stresovat, když nespí podle tabulek?

redakce 21.  9.  2021
Spánek miminek: Máte se stresovat, když nespí podle tabulek?
Každé dítě je originál a neexistuje žádná zázračná tabulka, podle které byste se měli řídit. Některé děti spí hodně, jiné méně. A důležitá rada hned na úvod. Neporovnávejte se s ostatními! Budete zbytečně vystresovaní a to nepomůže ani vám, ani vašemu dítěti.

Přístup ke spánku dětí je obecně velké téma a rodičovské strategie se v různých částech světa liší. Ve většině světa, mimo naši „západní“ civilizaci, ale matky se svými dětmi spí, v noci kojí na požádání a příliš neřeší, kdy bude spát dítě po celou noc. My hledáme návody na separaci dětí a měříme délku spánku. A i když se snažíme dětský spánek napasovat do tabulek, je to zbytečné. 

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

První měsíc

Tady neplatí žádná pravidla, pouze to být s miminkem co nejvíce. Vždyť se teprve seznamuje se světem a jeho spánek je nepravidelný. Může ho trápit těžký porod nebo jiný stres. Veškeré pokusy o zavádění režimu v takhle brzké době jsou pak jen zbytečným plýtváním energie. Antropoložka Lenka Medvecová Tinková dokonce říká, že mnohdy až třeba kolem třetího měsíce věku začne dítě dělat nějaký rozdíl mezi dnem a nocí. Není proto nutné v tuto dobu lpět na přesném denním harmonogramu a spíše si všímejte miminka, jak a kdy na co reaguje.

6 až 9 měsíců

V tomto období přicházejí největší změny. Pokud jste si za prvních 6 měsíců našli režim, který vyhovuje vám i miminku, tak teď se pravděpodobně může vše změnit. Je to ale naprosto přirozené a běžné. Nepropadejte panice, vše se zase brzy uklidní. V tomto období vaše ratolesti více prozkoumávají svět kolem sebe, začínají jim růst zoubky a může je trápit separační úzkost. Pokud se vám děťátko začalo častěji v noci budit či hůře usíná, zkuste změnit vaše spací návyky. Jestli je například už ve svém pokojíčku, vezměte si postýlku do ložnice, abyste nemuseli tak často vstávat. Uleví se vám i miminku a hlavně si alespoň trochu více odpočinete.

Spánek miminek může být problematický! Tyhle tipy pomůžou

Batolecí období

Prospané celé noci znějí sice krásně, ale s největší pravděpodobností si na ně budete muset ještě chvilku počkat. „Dítě už ví, že je součástí rodiny, a chce se podílet na rozhodování o tom, kdy půjde spát přes den i večer. Maminka, která ho doteď kojila třeba na požádání, říká najednou NE,“ říká Lenka Medvecká Tinková. Vy sama o sobě možná začnete pochybovat, říkáte si „neměla jsem pořád kojit nebo nosit“, a to všechno se promítá do vašeho vzájemného vztahu. Vaše nervozita se pak přenáší na dítě a jste v začarovaném kruhu. Na uklidnění můžete vyzkoušet homeopatika. Homeopatické léky se od těch klasických liší zejména ve složení. Jsou netoxické a obsahují léčivé látky rostlinného, živočišného či minerálního původu. Díky tomu je mohou užívat těhotné a kojící ženy i malé děti. A především si zkuste říct, že je to pouze fáze, období, které přejde a brzy bude zas všechno jinak. Věřte nám!

Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Batole, Kojenec, Praktické rady, Miminko, Spánek, Rada, Originál, Strategie, Noc, Civilizace, Tabulka
Mohlo by vás zajímat
Když jsem tančila doma, dcera volala STOP, směje se Andrea Sestini Hlaváčková. Jak jí Star Dance mění život?
Formánková Simona
Rozhovor