Maminka.czSpánek

Spánek miminek: Máte se stresovat, když nespí podle tabulek?

redakce 21.  9.  2021
Každé dítě je originál a neexistuje žádná zázračná tabulka, podle které byste se měli řídit. Některé děti spí hodně, jiné méně. A důležitá rada hned na úvod. Neporovnávejte se s ostatními! Budete zbytečně vystresovaní a to nepomůže ani vám, ani vašemu dítěti.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přístup ke spánku dětí je obecně velké téma a rodičovské strategie se v různých částech světa liší. Ve většině světa, mimo naši „západní“ civilizaci, ale matky se svými dětmi spí, v noci kojí na požádání a příliš neřeší, kdy bude spát dítě po celou noc. My hledáme návody na separaci dětí a měříme délku spánku. A i když se snažíme dětský spánek napasovat do tabulek, je to zbytečné. 

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

První měsíc

Tady neplatí žádná pravidla, pouze to být s miminkem co nejvíce. Vždyť se teprve seznamuje se světem a jeho spánek je nepravidelný. Může ho trápit těžký porod nebo jiný stres. Veškeré pokusy o zavádění režimu v takhle brzké době jsou pak jen zbytečným plýtváním energie. Antropoložka Lenka Medvecová Tinková dokonce říká, že mnohdy až třeba kolem třetího měsíce věku začne dítě dělat nějaký rozdíl mezi dnem a nocí. Není proto nutné v tuto dobu lpět na přesném denním harmonogramu a spíše si všímejte miminka, jak a kdy na co reaguje.

6 až 9 měsíců

V tomto období přicházejí největší změny. Pokud jste si za prvních 6 měsíců našli režim, který vyhovuje vám i miminku, tak teď se pravděpodobně může vše změnit. Je to ale naprosto přirozené a běžné. Nepropadejte panice, vše se zase brzy uklidní. V tomto období vaše ratolesti více prozkoumávají svět kolem sebe, začínají jim růst zoubky a může je trápit separační úzkost. Pokud se vám děťátko začalo častěji v noci budit či hůře usíná, zkuste změnit vaše spací návyky. Jestli je například už ve svém pokojíčku, vezměte si postýlku do ložnice, abyste nemuseli tak často vstávat. Uleví se vám i miminku a hlavně si alespoň trochu více odpočinete.

Spánek miminek může být problematický! Tyhle tipy pomůžou

Batolecí období

Prospané celé noci znějí sice krásně, ale s největší pravděpodobností si na ně budete muset ještě chvilku počkat. „Dítě už ví, že je součástí rodiny, a chce se podílet na rozhodování o tom, kdy půjde spát přes den i večer. Maminka, která ho doteď kojila třeba na požádání, říká najednou NE,“ říká Lenka Medvecká Tinková. Vy sama o sobě možná začnete pochybovat, říkáte si „neměla jsem pořád kojit nebo nosit“, a to všechno se promítá do vašeho vzájemného vztahu. Vaše nervozita se pak přenáší na dítě a jste v začarovaném kruhu. Na uklidnění můžete vyzkoušet homeopatika. Homeopatické léky se od těch klasických liší zejména ve složení. Jsou netoxické a obsahují léčivé látky rostlinného, živočišného či minerálního původu. Díky tomu je mohou užívat těhotné a kojící ženy i malé děti. A především si zkuste říct, že je to pouze fáze, období, které přejde a brzy bude zas všechno jinak. Věřte nám!

Témata: Zdraví, Děti, Miminko, Praktické rady, Miminko, Spánek, Batole, Kojenec, Tabu, Originál, Strategie, Noc, Lenka Medvecová Tinková, Rada, Tabulka, Civilizace, SPA, Zdraví na Heureka.cz