Maminka.czKojenec

Spánek miminek. Proč jsou potřeba rituály, co je to falešné usnutí a je dobré nechat dítě vybrečet, aby usnulo?

Ivana Ašenbrenerová 24.  8.  2023
Nejedna novopečená maminka si posteskne, že její miminko málo spí nebo že se v noci často budí. Potřebuje miminko nějaká pravidla, pokud jde o spánek? Je vhodné, aby spalo s maminkou v jedné posteli? A proč jsou při usínání vhodné rituály?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

K vytvoření ideálního prostředí pro spánek miminka nepotřebujete nic extra. Jde hlavně o bezpečí a pohodlí dítěte. Ještě před narozením byste si tedy měli rozmyslet, zda bude miminko spát s vámi, nebo bude mít vlastní postýlku. Nic není špatně. Pokud nevíte, řiďte se zlatým středem. Postýlka u postele rodičů je perfektní pomocník i do dalších měsíců a na začátku vše hodně usnadní. „Nemusíte vstávat na kojení, máte jistotu, že dítě je bezpečně uložené a nespadne. Důležité je najít to, co nejlépe vyhovuje vám a vašemu miminku,“ říkají Veronika Nowak a Gabriela Doudera z týmu Mimispánek. Obě jsou maminky čtyř dětí a zároveň jsou certifikované poradkyně na spánek dětí a laktační poradkyně. Více se dozvíte i na jejich Instagramu @mimi.spanek.

VIDEO: Podcast Maminka: Kolik spánku potřebuje miminko?

Základní pravidla pro spánek

Gabriela s Veronikou zastávají názor, že pokud se dítěti neubližuje, pak každá máma dělá to nejlepší, co aktuálně může. „Neexistuje univerzální návod a je potřeba si uvědomit, že rodinná situace je u každého jiná. Často se ale setkáváme s tím, že maminky se řídí tím, co říkala babička či kamarádka. Například že když nedají dítě přes den spát, tak pak bude spát celou noc. Nebo že ho mají nechat vyplakat, že pak lépe usne, a podobně. Vždy je třeba informace poslouchat, ale filtrovat si je podle svého nejlepšího uvážení. A pokud něco neznám a nevím, tak si udělat svůj průzkum nebo se zeptat na více místech,“ říkají odbornice na spánek. Za ně existuje jen jedna univerzální rada pro všechny maminky. „Pro miminko je nejdůležitější váš klid a vaše sebedůvěra. Ať už je pravda, co říká Jarka odvedle, nebo není, vy děláte pro své miminko to nejlepší a na ničem jiném nezáleží. Nebojte se říct si o pomoc a myslete i na své psychické zdraví.“

Každé dítě je jiné

Srovnávat vaši ratolest s dítětem vašich kamarádek se rozhodně nevyplatí. Každé miminko může mít jiné spánkové potřeby, každé dítě je jiné a má individuální rytmus spánku, tedy i potřeby týkající se spánku. „Některá miminka spí více, jiná méně. U některých dětí se setkáváme s častějšími krátkými spánky během dne, zatímco jiné mají třeba jeden spánek delší. Důležité je sledovat signály a potřeby svého dítěte a vytvořit mu prostředí a atmosféru, které mu navodí spánek vhodný pro jeho potřeby. Vnímejte své miminko a nesrovnávejte,“ říkají Veronika a Gabriela. Pamatujte, že v prvních měsících života je spánek miminek obvykle nepředvídatelný a často se mění. Teprve postupem času se vytváří denní harmonogram. Pokud jde o prostředí a atmosféru, myslete na vhodnou teplotu v místnosti, která by neměla přesáhnout 22 stupňů Celsia (což v tropických dnech zřejmě moc nejde, takže se nedivte, že miminko bude hůře spát). Pokoj, kde dítě spí, doporučují odbornice na spánek zatemňovat.

Nezbytné rituály

Studie ukazují, že děti, které usínají s rituály, spí lépe a taky se v noci méně často budí. „Rituály před spaním jsou velmi užitečné nejen pro kojence, ale i batolata. Vytvářejí strukturu a předvídatelnost při procesu usínání, což může dítěti pomoct ke zklidnění a připraví ho lépe na spánek,“ říkají Veronika Nowak a Gabriela Doudera. Důležitým aspektem rituálů je pravidelnost. „Pokud budete mít pevný časový harmonogram pro rituály před spaním, dítě se snáze přizpůsobí a ví, co má očekávat,“ vysvětlují odbornice.

Tipy na usínací rituály

Večeře: Dokud dítě kojíte, ještě před koupáním je vhodné ho nakojit, aby byla koupel příjemnou rutinou a ne něco, co miminko propláče. Jakmile děti rostou, snažte se jíst společně, i když je to někdy složité. „Aspoň si sednout ke stolu a dát si před sebe misku s troškou jídla, které si pak ohřejete, aby si děti tvořily zdravé návyky k jídlu a hlavně aby byly motivované jíst u stolu nebo v židličce,“ radí odbornice.

Koupel: Nemusíte miminko koupat každý den, třeba jen ob den. Záleží na vašich preferencích.

Čtení nebo písničky: Stačí krátká pohádka, ať už z knihy nebo vymyšlená. „Hlas rodiče a klidný příběh mohou dítě uklidnit. Totéž platí o zabroukané písničce.“

Jemné hlazení nebo masáž: Něžné hlazení nebo krátká masáž mohou pomoct dítěti se zklidnit a zrelaxovat před usnutím.

Zatemněná místnost: Postupně zatemňujte pokoj, kde dítě spí, aby dostalo signál, že se blíží čas spaní.

Pití mléka nebo kojení: Pro kojence může být kojení nebo krmení součástí rituálu před spaním.

Falešné usnutí

Určitě to znáte. Miminko se probudí krátce potom, co zrovna usnulo. „Může to být po třiceti až pětačtyřiceti minutách po uložení,“ říkají Veronika a Gabriela. Mnoho rodičů se s tím setkává aspoň párkrát v prvním roce života dítěte. Příčin může být několik. „Spánkový tlak, který si děti budují během dne, za spolupráce cirkadiánního rytmu, díky němuž jsme večer ospalí a spíme. U dětí ale dochází k nárůstu spánkového tlaku rychleji než u dospělých, proto je potřeba, aby přes den odpočívaly. Pokud trvá usínání déle než dvacet třicet minut nebo děti vůbec nevypadají na to, že by spaly, ale usnou, pak se mohou budit. Je to známka, že neměly dostatečně nabudovaný spánkový tlak, takže je dobré něco během dne upravit. Například dobu, kdy jsou miminka vzhůru, takzvaná bdělá okna, množství denního spánku nebo dobu, kdy miminko ukládáte k nočnímu spánku,“ vysvětlují Veronika a Gabriela. Vždy se snažte, aby mělo miminko ke spánku komfort, když ho něco tlačí nebo bolí, může to být příčina falešného usnutí nebo častého nočního buzení. „Pokud nemá dostatek spánku přes den nebo dojde k redukci odpočinků moc brzo, může být večer miminko přetažené a zase může dojít k falešnému usnutí.“

Kdy do vlastní postýlky a pokoje?

Víceméně tehdy, když na to budete jako rodiče připraveni. „Nejčastěji se setkáváme s tím, že rodiče chtějí naučit spát dítě ve vlastní postýlce po šestém měsíci věku, ale právě v tuhle dobu dochází ke změnám spánku a mnoho dětí častěji vstává nebo má trable s usínáním. Do vlastní postele ve vlastním pokoji jdou děti nejčastěji kolem dvou let. Nejlepší je provést přesun postupně, abyste minimalizovali stres u dítěte. Například můžete začít tím, že budete dítě uspávat u sebe a pak ho přesunete do jeho postýlky. Pokud to dobře snáší a vy cítíte, že je připravené jít do vlastního pokojíčku, pak je to primárně o komunikaci s dítětem a o pozvolném přesunu. Snažte se vyvarovat se přesunů v době, kdy přichází další sourozenec, nebo při změnách v rodině,“ radí Veronika Nowak a Gabriela Doudera.

3 věci, které nejvíc chybí ženám po porodu. Uhádnete, které to jsou?
Témata: Kojenec, Kojení, Miminko, Spánek, Veronika, Koupání, Postýlka, Děti, Maminka, Usínání, Rituál, Postel, Předvídatelnost, Usnutí