Maminka.cznahradní mateřství

Španělská herečka si v 68 letech nechala odnosit miminko náhradní matkou. Otcem je její zesnulý syn

Vanda Stöckbauerová 21.  4.  2023
Španělská televizní herečka Ana Obregón překvapila (nejen) španělskou veřejnost odhalením, že se jí v USA narodilo dítě, které odnosila náhradní matka. Týden poté, co zveřejnila informaci o miminku, oznámila, že biologickým otcem je její zesnulý syn. Její dcera je tak zároveň i její vnučkou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ana Obregón (68) přivítala na svět holčičku Anu Sandru Lequio Obregón 20. března v Miami. Jak vysvětlila, děvčátko odnosila a porodila náhradní matka a je biologickou dcerou jejího zesnulého syna Alessa. Ten zemřel na rakovinu v květnu 2020 ve věku 27 let.

"Ta holčička není moje dcera, je to moje vnučka," řekla časopisu ¡Hola! během pobytu v Miami. Argumentovala tím, že posledním přáním jejího syna bylo přivést na svět vlastní dítě a vnímala to jako své poslání. "Je to Alessova dcera, a až vyroste, řeknu jí, že její otec byl hrdina, aby věděla, kdo je a jak na něj má být hrdá," popsala.

VIDEO: Matka dostala 1616 injekcí, aby mohla porodit svou dceru

Zmrazené sperma a náhradní matka

Herečka uvedla, že když jejímu synovi poprvé diagnostikovali rakovinu, před zahájením chemoterapie si nechal zmrazit sperma, protože léčba může ovlivnit plodnost. Vzorek byl uložen v New Yorku. Sperma mrtvého muže se sice ve Španělsku pravidelně používá k oplodnění při asistované reprodukci, ale je to povoleno pouze do 12 měsíců po jeho smrti a muselo by se jednat o vdovu.

Náhradní matkou, která dítě donosila, je údajně žena kubánského původu žijící na Floridě. Kdo je dárkyní vajíčka, herečka neuvedla.

Poslední synovo přání

Alesso si byl s matkou blízký a týden před svou smrtí jí údajně řekl, že chce, aby pomohla přivést na svět jeho dítě. "Bylo to jeho poslední přání,“ svěřila se seriálová herečka. Narození malé Any Sandry jí pomohlo posunout se dál po ztrátě jediného dítěte. "Jediná věc, která mi umožnila žít dál každý den, každou vteřinu, je splnit přání syna a přivést na svět jeho dceru." Herečka se netají tím, jak miminko zbožňuje. "Jsem šťastná! Obklopená plenkami, lahvičkami...,“ rozplývá se nad novorozenou holčičkou.

Také Alesso miloval miminka a údajně šílel pokaždé, když nějaké viděl. Herečka splnila jeho přání i ve výběru jména. "Své první dceři budu říkat Ana, bude se jmenovat jako ty, mami," řekl prý své matce.

Ana Obregón se ztrátou milovaného syna dlouho trápila. "Zklamala jsem svého syna a nemohla jsem ho zachránit, ale tohle mi nikdo nemůže vzít. A myslím, že na světě není nikdo, kdo by při pohledu na tuto krásnou dívku neuvažoval stejně. Je to něco, co dokonale pochopí jen otcové nebo matky, kteří ztratili dítě,“ uvedla.

Nejčastější otázky kolem náhradního mateřství: Co musí náhradní matka splňovat a jakou dostává finanční kompenzaci?

Celonárodní debata

Ačkoli je ve Španělsku náhradní mateřství nezákonné, adopce dítěte narozeného v zahraničí je legální. Odhalení televizní hvězdy, že si v USA zaplatila odnošení dítěte náhradní matkou, vyvolalo celonárodní debatu a hněv ministrů španělské vlády. Ministryně pro rovné příležitosti Irene Montero tuto praxi odsoudila jako "formu násilí na ženách". Ana Obregón, která se proslavila rolemi v sitcomech a komediích, však považuje bouři kolem narození dítěte za "absurdní" a tvrdí, že náhradní mateřství je forma asistované reprodukce, která je legální ve většině zemí světa. Z právního hlediska je tedy matkou dítěte, i když biologicky je jeho babičkou.

Co se týče etické stránky věci, je nutné jednotlivé případy posuzovat individuálně podle nejlepších zájmů dítěte. Je pravda, že španělská herečka bude vychovávat dítě v pokročilém věku. Ale jen podle věku rodičů se nedají zájmy dítěte posuzovat. V reálném světě bohužel umírají i mladší rodiče a jejich potomky pak vychovávají často prarodiče... 

Náhradní mateřství v ČR

Náhradní mateřství spočívá v tom, že žena odnosí a porodí dítě za někoho jiného. Pomoci náhradní maminky se může v Česku dovolávat jen pár, u kterého žena skutečně nemá ze zdravotních důvodů šanci otěhotnět a děťátko donosit.  V ideálním případě by náhradní matka měla být v dobré kondici a ve věku do 39 let. Neměla by být bezdětná a vdaná. Základní myšlenka je vcelku jednoduchá – do dělohy náhradní matky lékaři zavedou embryo biologických rodičů. Náhradní maminka děťátko odnosí, porodí a poté ho předá jeho rodičům. Protože do hry vedle moderní medicíny vstupují také legislativa, finance nebo emoce, vyvstává samozřejmě řada dalších otázek.

finanční kompenzace

V České republice není legální finančně odměnit přímo samotný akt odnošení dítěte, pro některé ženy však mohou být motivující finanční náhrady za ušlý zisk nebo mzdu. O jakou částku se jedná? Při hodnocení vstupuje do hry řada faktorů od výše ušlé mzdy náhradní matky přes cestovné po její osobní potřeby v průběhu těhotenství. „V České republice neexistuje možnost komerčního náhradního mateřství. Zde má institut náhradního mateřství altruistický základ, kdy náhradní maminka odnosí dítě bez nároku na odměnu,“ přibližuje MUDr. Kateřina Veselá,  ředitelka reprodukční kliniky Repromeda, a doplňuje: „Přesto musí žadatelský pár počítat s pokrytím nákladů na léčbu a také třeba na kompenzaci ušlé mzdy náhradní matce. Dvojice tak financuje doplňky stravy, úkony nehrazené z veřejného pojištění, cvičení, pomůcky a oděv pro těhotné, cestovné a podobně. Konkrétní částka se u jednotlivých párů velice liší. Při hodnocení vstupuje do hry řada faktorů od výše ušlé mzdy náhradní matky přes cestovné po její osobní potřeby v průběhu těhotenství. V průměru se nyní pohybují částky kompenzace kolem 500 tisíc korun.“ 

Jak se k náhradnímu mateřství staví český zákon?

„V současnosti v České republice není institut náhradního mateřství upraven specifickým zákonem, vychází tedy zejména z občanského zákoníku. Aktuálně je tedy z pohledu zákona za matku považována žena, která dítě porodí, přestože není jeho biologickou matkou. V rámci náhradního mateřství tedy po porodu dochází k tomu, že se náhradní matka vzdá svých rodičovských závazků k dítěti a poskytne ho k adopci matce – příjemkyni. Jelikož otec již během těhotenství oficiálně uzná své otcovství se všemi právy a povinnostmi, osvojuje si novorozené miminko již jen jeho biologická maminka,“ řekla MUDr. Kateřina Veselá.

Maminka i babička v jednom. Tchyně odnosila synovi a jeho manželce dítě
Témata: Těhotenství, Příběhy, Miminko, Zajímavosti, Matka, herečka, nahradní mateřství, USA, Rakovina, Náhradní matka, Španělsko, New York, Český žák, Odhalení, Náhradní mateřství, Alessa, Česká republika, Miami, Kateřina Veselá, Ana, Florida, Mzda