Maminka.czZdraví

Špatné nehty a záděrky u dětí. Co sledovat a kdy jít raději k lékaři?

Petra Kubalová 31.  7.  2023
Sice jsou nehty u dětí malé, ale mohou o jejich zdraví prozradit hodně. Ať už to jsou infekce způsobené bakteriemi či plísněmi nebo dědičná onemocnění. To vše může způsobit abnormality nehtů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Onemocnění nehtů naštěstí není častým problémem, který by se vyskytoval v pediatrických ordinacích, ale i přes to nechte lékaře, ať nehtíky vašemu potomkovi při preventivní prohlídce zkontroluje. Nebojte se při jejich nezvyklém vzhledu lékaři to říct, neboť ho to může upozornit na obtíže související s kožními problémy, jako jsou ekzém, lupénka, autoimunitní onemocnění a další zdravotní stavy. Všímejte si nehtů na rukou, ale i nohou. Dobrou zprávou je, že většina problémů je přechodná a odezní.

VIDEO: Podcast Maminka: Péče o dětskou kůži - ekzém

Čeho si všímat?

Zánětů pod nehty a kolem nehtů, změny barvy nehtů, lámavosti, hrbolatých nebo rýhovaných nehtů, roztřepených konců, příliš tenkých nehtů. Indikátorem problému může být i bolestivost, kdy dítě nechce či není schopno provádět běžné úkony nebo má obtíže při držení tužky. S problémy se můžete obrátit na pediatra, ale i vyhledat dermatologa, který dítěti nehty vyšetří. Prohlédne si je, případně odebere ústřižky nehtů nebo kůžičky kolem k dalšímu prozkoumání v laboratoři.

Nejčastější poruchy nehtů u dětí

Okousané nehty

Mezi mechanické poškození patří okusování nehtů. Většinou souvisí s nervozitou, stresem, traumatem a postupem času se z něj stává zlozvyk, který přetrvává do dospělosti. Cesta k nápravě je odhalení příčiny kousání nehtů. Jaká situace mu předchází? Kdy k tomu nejčastěji dochází? Trest není řešením, spíše pochopení situace a práce se strachem, úzkostí i nudou.

Onychomykóza – plísně na nehtech

Může se vyskytnout na nehtech nohou i rukou. Jedná se o několik různých plísňových onemocnění nehtů způsobených určitými druhy plísní a kvasinek. Ze začátku může být obtížné plíseň nehtů poznat, protože pokožka je pouze zarudlá a svědí. Mezi typické projevy patří ztlustění nehtu a změna barvy na žlutou. Nehet je křehký a s postupující mykózou se drolí. Velmi častá je i u dětí školního věku, jelikož se velmi snadno šíří ve větších kolektivech. Pomohou masti s antimykotickým a antibakteriálním efektem.

Onychoschisis – třepení a lámání nehtů

Dochází k přesychání pokožky a lámavosti nehtů. Například časté máčení rukou do mycích prostředků vede ke smývání ochranné vrstvy a k následnému rozvoji onychoschisis. Je také třeba myslet na nedostatek železa. Tato porucha se běžně objevuje během prvních let života. Obvykle se projevuje na palci a je výsledkem opakovaného poranění, kousání nehtů a cucání palce. Pomůže používání hydratačních krémů a doplnění vitaminů. I u dětí lze použít speciální laky proti třepení nehtů.

Jak odnaučit dítě kousat si nehty? Šest tipů, které vám mohou pomoci

Onycholýza

Jedná se o odloučení nehtové ploténky od lůžka. Obvykle k tomu dochází v důsledku zranění nebo poranění prstu, ale někdy i v důsledku autoimunitních onemocnění. Nejčastější příčiny: razantní čištění nehtů, dlouhodobý tlak těsnou obuví, silné působení chemických látek či UV záření, kožní nemoci a infekce.

Koilonychie

Tento stav je také známý jako lžičkovitý tvar nehtu, kdy se nehty zdají být propadlé. Obvykle se to objevuje na palcích. Koilonychie může být také důsledkem nedostatku železa. “Velmi často se objevuje u kojenců, hlavně na prvních prstech dolních končetin, kdy většinou spontánně vymizí do jednoho roku věku. Jinak jsou postiženy spíše nehty prstů rukou u některých kožních chorob, také k tomu dochází posttraumaticky a při těžké hypochromní anémii,” říká MUDr. Jana Čadová z Dětského dermatologického oddělení ve FN Motol v Praze.

Beauova linie

Tyto čáry se objevují jako zářezy procházející nehty dítěte. Linie jsou obvykle viditelné u kojenců po narození. U starších dětí se mohou objevit po prodělané vysoké horečce či infekci. Beauova linie může být také důsledkem nedostatku zinku.

10 tipů, jak bezpečně ostříhat nehtíky miminku

Záděrky na nehtech

Jedná se o malé, ale bolestivé poranění kůže, které může mít závažné následky. Záděrou totiž vzniká místo, kudy do těla může vstoupit infekce a vytvořit zánět. Záděry jsou odumřelé části pokožky a v okolí nehtů se objevují, protože kůže zde má malou ochrannou vrstvu tuku a snadno se vysušuje. Jakmile se objeví, natržené části kůže je třeba co nejdříve odstřihnout. Před stříháním je dobré prsty chvíli namáčet v malém množství vody s přísadou oleje, který změkčí pokožku. Záděry je třeba pravidelně zvlhčovat. Do okolí nehtů se vetře vhodná mast, krém či balzám na ruce. Účelem je, aby se v těchto místech změkčila kůže. Na vině můžou být také nesprávná manikúra nebo nedostatek některých vitaminů (A, D), minerálů (zinek, hořčík, křemík, vápník a železo), případně bílkovin. Zaměřte se proto na vyváženou stravu dítěte. 

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, kůže, pokožka, Plíseň, Nehty, Bakterie, Dědičné onemocnění, Lékař, Infekce, Praha, Fakultní nemocnice Motol, Ekzém, Zdraví na Heureka.cz