[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Klára (29): „Prý mám ty nejlepší předpoklady zvládnout porod koncem pánevním přirozeně! Dítě se jeví spíše drobné, má pánev naopak široká, budu rodit své druhé dítě a první porod byl rychlý, absolutně bez komplikací. Můj gynekolog a zároveň porodník je ohledně mého porodu velký optimista a velmi mě povzbuzuje, abych rodila přirozeně. Já mám ale strach; nejen o sebe, ale i o miminko. Přeci jen je porod koncem pánevním rizikovější, nástřih bývá často rozsáhlejší, mimiku se občas musí pomoci, s čímž jsou někdy spojená poporodní poranění miminka. Zbývá mi už jen 14 dní do termínu a „Buddha“ ignoruje všechny mé pokusy a prosby o změnu polohy. Nezabírá aromaterapie, homeopatie, cvičení, plavání, ani tak trochu legrační svícení baterkou. Můj porodník (není žádný mladíček po škole) zkoušel speciální hmat pro otočení, bohužel se nepovedl a „Buddha“ sedí spokojeně dál. Lékař mě uklidňuje, že to zvládnu, já si nejsem jistá. Na druhou stranu není císařský řez úplně banální operací a i on má svá rizika. Ach jo.“
Dokud má plod v děloze dost místa, tak často mění polohu, dalo by se takřka říci, že si spokojeně plave v plodové vodě. Okolo 32. a 34. týdne těhotenství se tento stav mění, místa ubývá a plod zaujímá fixní polohu. A pozor, ubývá nejen místa, ale časem i plodové vody, a tak se vzhledem k uvedeným okolnostem promění skotačivý bazének ve značně těsnou vanu. Pokud je plod ve vaně skutečně „usazen“ koncem pánevním, avšak spluje přísná kritéria pro fyziologický porod, z 90 % vystrčí na svět nejprve zadeček. Zbývajících 10 % dává přednost nožce.
Výskyt polohy plodu takzvaně koncem pánevním se v závěru těhotenství vyskytuje zhruba u 4 % rodiček, některé z nich rodí přirozeně (stále menší počet), jiné císařským řezem. Při volbě způsobu porodu velmi záleží na mnoha okolnostech; např. jak je plod velký, jak velkou má (pravděpodobně) hlavičku, kde je uložena placenta, jak velká je pánev maminky, zda byl předchozí porod fyziologický a bez komplikací atd. Popravdě řečeno, zaleží i na zkušenostech samotného porodníka a zvyklostech porodnice.
Za paní Kláru sice rozhodnout nemůžeme, nicméně zkušenosti mnohých maminek, ať již rodily miminko, které bylo v pozici koncem pánevním, nebo v normální poloze – hlavičkou dolů – naznačují, že značný vliv na průběh porodu mají nejen naše fyzické předpoklady, ale také sebedůvěra, vyrovnanost a klid. Pokud v sobě tuto vnitřní motivaci a sílu nenajde a její porodník ji i po vyslechnutí všech obav, strachů a pochyb nepochopí, možná by ji pomohla konzultace se zkušenou dulou. I když nyní už je paní Klára pravděpodobně rozhodnutá…