Maminka.czSpánek

Špatně spí? Možná příliš topíte! A proč není dobré sušit v ložnici prádlo?

5. 11. 2018
Špatně spí? Možná příliš topíte! A proč není dobré sušit v ložnici prádlo?
Topná sezóna někdy zdravému spánku řádně „zatopí“. A mimochodem, víte, jaké pokojové květiny jsou vhodné do ložnice a proč v ní rozhodně nesušit prádlo?

Celý podzim jsem si lámala hlavu tím, proč naše šestiměsíční princeznička u své babičky tak krásně spinká, někdy dokonce i celou noc! Naproti tomu doma se vzbudí i čtyřikrát za noc a ráno už straší okolo šesté. U našich trávíme s malou i mužem víkendy poměrně často, velký kamenný dům na Kokořínsku ze začátku minulého století milujeme a z Prahy tam utíkáme, jak jen můžeme. Nejdřív jsem si myslela, že je za dobrý spánek zodpovědný čerstvý vzduch, ale po dvou pobytech v novém penzionu v Krkonoších má teorie vzala za své – i tam Zuzka vstávala brzy a v noci se opakovaně budila. Vzduchem to tedy nebude! Pátrali jsme dál, ale na žádné další rozdíly, něco, co bychom dělali jinak, jsme nepřišli. Nakonec rozlouskl záhadu náš děda, když u nás po jakémsi jednání v Praze výjimečně přespal. Ráno si totiž stěžoval, že se u nás nedá spát, prý je v bytě jak v peci a celou noc se budil horkem,“ vzpomíná paní Alena, maminka malé Zuzanky. A dále dodává, že po tom, co přestali v ložnici topit, a dokonce začali celou noc lehce větrat, začala holčička spát mnohem lépe.

Tipy pro unavené rodiče: Jak si vydobýt spánek, když děti nespí

Topná sezóna spánku řádně „zatopí“

Paní Alena bydlí řadu let v paneláku. „Jsem prostě panelákový odchov… teploučko, suchoučko, však to znáte,“ podotýká. Nicméně i Alena měla pocit, že byt nepřetápěla nijak extrémně a v ložnici dokonce nikdy nemívala topení na nejvyšší stupeň! I tak bylo ale v bytě na spaní horko a sucho. Pro zdravý spánek totiž odborníci doporučují teploty v rozmezí 16 až 19 stupňů a vlhkost vzduchu okolo 40 %. U malých dětí se držíme spíše vyšších hodnot tohoto rozmezí. Děti by měly být samozřejmě dostatečně oblečeny, a pokud jsme příznivci „studeného odchovu“, tak se u miminek nemusíme obávat ani lehoučké bavlněné čepičky. V opačném případě, je-li v ložnici přetopeno, nízká vzdušná vlhkost a navíc nevětráno (nižší množství kyslíku!), spí se velkým i malým spáčům hůře a ráno je může pálit v krku a mohou mít ucpaný nos.

Pokojové květiny – opomíjení spojenci!

Nenápadným pomocníkem v dobrém usínání a spaní mohou být i pokojové květiny! Jejich přítomnost se podílí na zvlhčování vzduchu, rostliny také zachytávají prach a některé dokonce, dle výzkumu americké vesmírné agentury NASA, ovzduší čistí od toxických látek! K těmto rostlinám patří kupříkladu aloe vera, zelenec a ledviník. Některé pokojovky jsou též nesmírně zajímavé tím, že na rozdíl od většiny rostlin produkují kyslík i v noci. Těmito vlastnostmi se vyznačují například tchynin jazyk, fíkovník posvátný a již zmíněný, neobyčejně obyčejný zelenec. Ten dokonce dle pokusů NASA disponuje schopností odstranit ze vzduchu až 90 % potenciálních karcinogenů!

Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku! 

Sušák s prádlem? Z ložnice pryč!

I přestože se to zdá výhodné a zabijí se tak dvě mouchy jednou ranou, naprosto se nedoporučuje sušit v ložnici mokré prádlo, byť to může výrazně přispět ke zvýšení vzdušné vlhkosti. Z prádla se totiž kromě vody odpařují zbytky prášků a vytváří aerosol, který je dráždivý pro sliznice dýchacích cest.

Spánek miminek. Zahoďte tabulky, každé dítě je jiné
S dětmi do sauny? Určitě! Budou odolnější proti nachlazení a lépe spát!
Zase nechce spát? 6 důvodů, proč batolata nerada usínají
Témata: Děti, Rodina a vy, Váš domov, Naše tipy, Rodina, Spánek, Ucpaný nos, Alena, Tchynin jazyk, Ložnice, Celá noc, Krkonoše, Malé dítě, Květiny, Dýchací cesta, Celý podzim, Toxická látka, Mokré prádlo, Velký spáč, Zdravý spánek, Opačný případ, Minulé století, Zuzanka, Zvýšení, Studený odchov

Mohlo by vás zajímat
Chtěla jsem rodit do vody a být krásná. Vše bylo jinak, říká Kristýna Leichtová
Kluci nejsou rozmazlení. Jsem celkem přísná máma, říká Lucie Vondráčková
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?

Horoskopy

Rak Pakliže vás osloví kamarádi, ať s nimi jdete na skleničku, odmítněte je. Dejte přednost rodinné idylce.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Magdalena, Magdaléna, Magda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu