Maminka.czSpánek

Špatně spí? Možná příliš topíte! A proč není dobré sušit v ložnici prádlo?

5. 11. 2018
Špatně spí? Možná příliš topíte! A proč není dobré sušit v ložnici prádlo?
Topná sezóna někdy zdravému spánku řádně „zatopí“. A mimochodem, víte, jaké pokojové květiny jsou vhodné do ložnice a proč v ní rozhodně nesušit prádlo?

Celý podzim jsem si lámala hlavu tím, proč naše šestiměsíční princeznička u své babičky tak krásně spinká, někdy dokonce i celou noc! Naproti tomu doma se vzbudí i čtyřikrát za noc a ráno už straší okolo šesté. U našich trávíme s malou i mužem víkendy poměrně často, velký kamenný dům na Kokořínsku ze začátku minulého století milujeme a z Prahy tam utíkáme, jak jen můžeme. Nejdřív jsem si myslela, že je za dobrý spánek zodpovědný čerstvý vzduch, ale po dvou pobytech v novém penzionu v Krkonoších má teorie vzala za své – i tam Zuzka vstávala brzy a v noci se opakovaně budila. Vzduchem to tedy nebude! Pátrali jsme dál, ale na žádné další rozdíly, něco, co bychom dělali jinak, jsme nepřišli. Nakonec rozlouskl záhadu náš děda, když u nás po jakémsi jednání v Praze výjimečně přespal. Ráno si totiž stěžoval, že se u nás nedá spát, prý je v bytě jak v peci a celou noc se budil horkem,“ vzpomíná paní Alena, maminka malé Zuzanky. A dále dodává, že po tom, co přestali v ložnici topit, a dokonce začali celou noc lehce větrat, začala holčička spát mnohem lépe.

Tipy pro unavené rodiče: Jak si vydobýt spánek, když děti nespí

Topná sezóna spánku řádně „zatopí“

Paní Alena bydlí řadu let v paneláku. „Jsem prostě panelákový odchov… teploučko, suchoučko, však to znáte,“ podotýká. Nicméně i Alena měla pocit, že byt nepřetápěla nijak extrémně a v ložnici dokonce nikdy nemívala topení na nejvyšší stupeň! I tak bylo ale v bytě na spaní horko a sucho. Pro zdravý spánek totiž odborníci doporučují teploty v rozmezí 16 až 19 stupňů a vlhkost vzduchu okolo 40 %. U malých dětí se držíme spíše vyšších hodnot tohoto rozmezí. Děti by měly být samozřejmě dostatečně oblečeny, a pokud jsme příznivci „studeného odchovu“, tak se u miminek nemusíme obávat ani lehoučké bavlněné čepičky. V opačném případě, je-li v ložnici přetopeno, nízká vzdušná vlhkost a navíc nevětráno (nižší množství kyslíku!), spí se velkým i malým spáčům hůře a ráno je může pálit v krku a mohou mít ucpaný nos.

Pokojové květiny – opomíjení spojenci!

Nenápadným pomocníkem v dobrém usínání a spaní mohou být i pokojové květiny! Jejich přítomnost se podílí na zvlhčování vzduchu, rostliny také zachytávají prach a některé dokonce, dle výzkumu americké vesmírné agentury NASA, ovzduší čistí od toxických látek! K těmto rostlinám patří kupříkladu aloe vera, zelenec a ledviník. Některé pokojovky jsou též nesmírně zajímavé tím, že na rozdíl od většiny rostlin produkují kyslík i v noci. Těmito vlastnostmi se vyznačují například tchynin jazyk, fíkovník posvátný a již zmíněný, neobyčejně obyčejný zelenec. Ten dokonce dle pokusů NASA disponuje schopností odstranit ze vzduchu až 90 % potenciálních karcinogenů!

Kolik hodin spánku děti potřebují? Podle věku! 

Sušák s prádlem? Z ložnice pryč!

I přestože se to zdá výhodné a zabijí se tak dvě mouchy jednou ranou, naprosto se nedoporučuje sušit v ložnici mokré prádlo, byť to může výrazně přispět ke zvýšení vzdušné vlhkosti. Z prádla se totiž kromě vody odpařují zbytky prášků a vytváří aerosol, který je dráždivý pro sliznice dýchacích cest.

Spánek miminek. Zahoďte tabulky, každé dítě je jiné
S dětmi do sauny? Určitě! Budou odolnější proti nachlazení a lépe spát!
Zase nechce spát? 6 důvodů, proč batolata nerada usínají
Témata: Děti, Rodina a vy, Váš domov, Rodina, Naše tipy, Spánek, Kokořínsko, Ložnice, Prádlo, Vzduch, Zuzanka, Celý podzim, Malé dítě, Praha, Zdravý spánek, Aloe vera, Penzión, Minulé století, Opačný případ, Studený odchov, Toxická látka, Vysoká hodnota, Mokré prádlo, Dýchací cesta, Zvýšení

Mohlo by vás zajímat
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Beran Připravte se na nesrovnalosti v práci. Nadřízenému se nemůžete zavděčit a určitě vás i pokárá. Hlavně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jarmil, Jaromil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné