Maminka.czSourozenci

Špatné vztahy mezi sourozenci. Kde dělají rodiče nejčastější chyby?

Petra Kubalová 28.  8.  2023
Hádají se, nemluví spolu, žárlí na sebe, perou se, neradi spolu tráví čas. Takový vztah jste si mezi svými dětmi nepředstavovali. V čem se stala chyba?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Sourozenecký vztah představuje v rodinném systému něco jedinečného a nenahraditelného. Sourozenci se stávají prvními společníky, důvěrníky, kamarády, ale i rivaly. Tak proč někdy tento vztah nefunguje?

Jsme tu najednou dva

Existence sourozence přináší na primární úrovni hrozbu. Příchod nového miminka způsobí prvorozenému dítěti ztrátu své jistoty a absolutní lásky rodičů. Doslova se mu bortí svět. Nejsme pro ně už „vším“. "Dítě se na příchod mladšího sourozence nemůže pořádně připravit. Sice vidí, jak mamince roste bříško, ale faktický dopad konkurence v životě začne chápat, až když je sourozenec fyzicky vedle něj,” nastiňuje nově vznikající vztah ve své knize (Ne)gramotný rodič, koučka a mentorka partnerských vztahů Mgr. Lucie Königová, a doplňuje, jaké emoce s novým sourozeneckým vztahem vznikají: „Přichází žárlivost, která je strachem, že přijde někdo lepší. Obava o svoji pozici. A jedním ze zdrojů žárlivosti v dospělosti je právě trauma z dětství, kdy přišel náhle do rodiny nový člen a vzal si pozornost a lásku rodičů. Navíc neustále slyšel: Počkej, vidíš, že se musím starat o miminko. Jdi si hrát, už jsi velký kluk, miminko mě teď potřebuje.”

Ihned od začátku je to výzva pro nově vznikající sourozenecký vztah. Avšak tyto prvotní pocity sourozenecké rivality jsou normální a samy o sobě nevedou k odcizení. Jaký vztah se mezi sourozenci vyvine, závisí hodně na rodičích, jejich chování, přístupu a výchově. Pokud rodič vnímá, že mezi sourozenci panuje nepřátelský vztah, je na něm aby se zamyslel, jak to ovlivňuje svým chováním nebo způsobem výchovy. 

VIDEO: Podcast Maminka: Žárlivé děti

Rodičovská chyba

Problematické sourozenecké vztahy vznikají na základě chování rodičů, a to zejména pokud jsou sami nedostupní, odmítaví, sobečtí, depresivní, přepracovaní, úzkostní, nezralí, toužící ovládat dítě, upřednostňují jedno dítě před druhým, neurčují ve vztahu hranice, nebo nezvládají sourozenecký vztah. Zkrátka nevedou své děti a nepodporují je. Když jsou malé děti ponechány samy sobě, aby si našly svou cestu, nevyhnutelně dojde k chaosu nebo vychýlení silové dynamiky. Starší sourozenec může převzít roli vůdce a stát se "pseudorodičem" pro své bratry nebo sestry, nebo si vybíjet svůj vztek na mladších sourozencích, když se nikdo nedívá. „Sourozenecký vztah je první konkurence v životě a správný rodičovský přístup pomáhá konkurenci nejen ustát, ale vnímat ji i jako novou příležitost,” vysvětluje Lucie Königová a zároveň ukazuje, jak předejít sourozenecké rivalitě.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak rozdělovat pozornost mezi staršími a mladšími dětmi?

Proč neupřednostňovat jedno dítě?

Co znamená rozdělení pozic na zlaté dítě a černou ovci?

K čemu vede nedostatek rodičovské autority?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Rodičovství, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Sourozenci, Rodinné konstelace, Vztah, Láska, Nejčastější chyba, Děti, Lucie Königová, Ovce