[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Špinění v průběhu těhotenství může být naprosto bezvýznamná věc, stejně jako předzvěst samovolného potratu. Léky ani metody s prokázaným účinkem pro udržení rané fáze těhotenství bohužel neexistují. Důležité je zkusit zachovat klid, ten potřebujete nejvíc.
„Špinění především v rané fázi těhotenství, a bohužel i to, které je předzvěstí potratu, představuje častý jev,“ říká Dušan Kolařík, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Nymburk.
„Některé údaje hovoří o tom, že potratem končí více než polovina těhotenství, která jsou založena – tedy spermie oplodní vajíčko. Eliminuje se vše, co není životaschopné.“
Vaše lehce ušpiněné kalhotky pochopitelně nemusejí znamenat hned potrat. První týdny byste měla celkově brát s trochou rezervy a nevrhat se do obchodů a nevybírat kočárek a výbavičku.
Dokonce i z těch těhotenství, která jsou už viditelná ultrazvukem v děložní dutině (tedy tam, kde mají být), zaniká podle primáře Kolaříka celá čtvrtina.
V zásadě jsou dva důvody špinění a pro vás je to „buď, anebo“. Mírné krvácení nemusí nic znamenat a navzdory první těhotenské zkoušce vašich nervů je budoucí miminko v naprostém pořádku.
Jen je třeba, jednoduše řečeno, vytvořit mu správný prostor pro dalších osm měsíců, a to se projeví špiněním.
„V počátku těhotenství se zakládá placenta,“ vysvětluje primář Kolařík. „Ta takzvaně nahlodává cévy. Za optimálních podmínek se každá daná céva obkrouží tkání a je utěsněná. Když to celé ale netěsní dokonale, může dojít k lehkému zakrvácení na mikroskopické úrovni,“ popisuje lékař.
Druhá příčina jde ruku v ruce s úvodními nepříjemnými statistickými údaji. Jestli zběsile hledáte na internetu, jak rozeznat neškodné mikroskopické krvácení od počínajícího potratu, odpověď bohužel nenajdete.
„Žena nemusí poznat ani počínající potrat, ne vždy ho totiž provázejí bolesti,“ říká primář Kolařík.
„Často nelze vůbec odlišit, zda se jedná o životaschopné těhotenství, či potrat.“ Útěchou, i když velmi slabou, vám může být fakt, že potrat v prvním trimestru vás nijak zdravotně neohrožuje. A tak jakékoli krvácení ani neznamená, že musíte alarmovat rychlou záchrannou službu.
V prvních týdnech gravidity je stejně naprosto všechno na přírodě. Žádný lékař ani lék nemohou zachránit vaše těhotenství, pakliže z jakéhokoli důvodu neprospívá a spěje k potratu. Návštěvou pohotovosti si tedy asi jasno neuděláte a dál se bude vyčkávat, jak všechno dopadne.
„V nemocnici jsem skončila v sedmém týdnu těhotenství, několik dní jsem špinila a pak jsem začala více krvácet,“ říká Jana.
„Bylo to podobné jako při menstruaci, už jsem se smiřovala s potratem. Příčinu krvácení lékaři nezjistili, na ultrazvuku byla vidět srdeční akce. Pustili mě domů a měla jsem přijet, kdyby se to stupňovalo,“ svěřuje se.
Jestliže začnete v prvním trimestru těhotenství špinit, určitě navštivte gynekologa. Urgentní návštěva nemocnice ale není nutná. Sem nás žene spíš nejistota a pocit, že nám odborník řekne, co se děje. Velmi často však budete dál potřebovat jen trpělivost a klid.
„Když žena začne o třeba víkendu slabě špinit, stačí další pracovní den navštívit gynekologa v ambulanci,“ potvrzuje primář Kolařík.
„Ani lékař nemusí hned odlišit, zda se jedná o potrat, nebo ne, a vždy se pak k těhotenství chová jako k životaschopnému. Žena dostane léky na podporu cévní stěny a hormonální podporu těhotenství a vyčkáváme.“
Nejste-li ale úplný kliďas a během prvního trimestru vás obavy vyženou k lékaři třeba i vícekrát, radí oslovený lékař nosit s sebou všechny předešlé zprávy. Mohou lékařům pomoct k přesnější diagnóze.
„Když má žena nález z ultrazvuku od gynekologa třeba z pondělí a ve středu večer se objeví s krvácením v nemocnici, můžeme být o něco chytřejší,“ vysvětluje primář Kolařík.
„Kontrolní ultrazvuk totiž může odhalit, že těhotenství je zase o pár milimetrů větší, a tedy prosperující, nebo naopak byly minule viditelné určité struktury, které tu teď nejsou, a jedná se o počínající potrat,“ dodává odborník.
Uf, přežila jste první trimestr a všechno je v pořádku? Krvácení nebo špinění vás bohužel může zaskočit i později. Vyskytuje se sice mnohem méně, ale o to závažnější může mít důvod. Čím déle jste těhotná, tím spíše vyhledejte pomoc co nejrychleji, jestliže krvácíte.
„Čím vyšší je stadium gravidity, tím je větší placenta – je to koláč třeba s dvaceti centimetry v průměru,“ říká primář Kolařík. „Když uprostřed něj začne krvácení, může prosakovat nebo se tu hromadit. Odtlačuje pak placentu od děložní stěny a ta se může až odloučit. Poté může nastat konec výživy plodu, ten zemře a žena je ohrožena poruchami krevní srážlivosti. A jde doslova o život.“
I přes všechny špatné zprávy s krvácením v dalších trimestrech je tu jedna dobrá. Teď už mohou lékaři významně přispět k záchraně vašeho ještě nenarozeného miminka.
„Krvácení například v patnáctém těhotenském týdnu může znamenat odlučující se placentu, maminku obvykle hospitalizujeme a provádíme kontrolní ultrazvuk. Často se ale stává, že žena nechce zůstat v nemocnici, chtěla by jen ujistit, že je všechno v pořádku,“ dodává primář.
„Ale nemusí být, proto by se maminky neměly pobytu v nemocnici bránit.“ Mírné špinění v poslední fázi těhotenství vás zneklidňovat nemusí – i když pro jistotu gynekologa navštivte.
Může se jednat o prasknutí cévky, když se děložní hrdlo připravuje k porodu. Špinění se objevuje i po větší fyzické námaze nebo po sexu. V takovém případě vám lékař naordinuje fyzický klid a vyhýbání se rizikovým činnostem. Ani lékař nemusí hned rozpoznat, zda se jedná o potrat. K těhotenství se chová jako k životaschopnému. Žena dostane léky na podporu cévní stěny a hormonální podporu a vyčkává se dál. Jedete-li na pohotovost nebo ke gynekologovi, berte s sebou všechny předešlé lékařské zprávy.
Jedná se o mírné krvácení z pochvy, podobné začínající menstruaci. Mívá spíše nahnědlou barvu, nejedná se o jasnou červenou krev. Během prvních měsíců těhotenství bývá špinění častou záležitostí.
V průběhu těhotenství se často objevuje větší množství výtoku. Měl by být řídký, bílý a neměl by způsobovat podráždění nebo svědění. Zpozorněte, když cítíte svědění a pálení – pak se může jednat o častou kvasinkovou infekci. Gynekolog vám poté doporučí vhodnou bezpečnou léčbu během těhotenství.
Jestliže jste potratila doma, volejte ihned pohotovost, nebo – je-li to možné – jeďte ke svému gynekologovi. Lékař ultrazvukem zkontroluje, zda v těle nezůstaly zbytky tkáně, které by mohly později způsobit zánět.
Pokud dojde k této komplikaci, můžete vyžadovat (nebo lékař navrhne) konzervativní postup – za několik dní přijdete na další kontrolu. Druhou možností je vyčištění dělohy v narkóze, takzvaná kyretáž.