Maminka.czTěhotenství

Komunikujte s miminkem v bříšku! Tady je 7 metod, které vám v těhotenství pomůžou napojit se na dítě

Lenka Brožová 1.  1.  2024
Jak těžké nebo nepředstavitelné je pro vás přijmout, že se vám narodí nikoli fungl nový člověk, ale bytost, která má za sebou devět měsíců zkušeností? Už v bříšku totiž dítě vnímá svět na své intimní oběžné dráze a umí na něj reagovat. Dokonce se s ním můžete i "domlouvat". Třeba s pomocí následujících sedmi metod.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

BRÁNIČNÍ DÝCHÁNÍ 

Masírujte zevnitř 

V těhotenství se více zadýcháváte nejen proto, že jste těžší a neohrabanější, ale taky vaše tělo vyžaduje více kyslíku. Zvětšující se děloha pak utlačuje další orgány včetně plic a bránice. Patrné to začíná být na konci druhého trimestru, kdy už převažuje horní hrudní dech, při němž přebírají hlavní práci svaly krku a šíje, takže pak bolí krční páteř nebo hlava. 

Video: Jaká vyšetření je potřeba v těhotenství absolvovat? 

Horní hrudní dech normálně probíhá krátkodobě v psychicky nebo fyzicky zátěžových situacích. Proto je i v těhotenství fajn potrénovat brániční dýchání. Popožene střevní peristaltiku, pomůže vám s relaxací i aktivací svalů pánevního dna a taky – vnitřně svým dechem namasírujete miminko. No vážně! Víc s vámi probere fyzioterapeutka, ale v zásadě jde o to, že si při nádechu představujete, že vzduch putuje až dolů do dělohy k dítěti. Břicho se při nádechu vyklene a při výdechu zase klesá. 

Abyste měla lepší kontrolu, přiložte si ruku pod pupík a jakoby se nadechujte do ní. Při maximálním nádechu jsou spodní žebra roztažená do stran, při výdechu sjíždějí směrem k břichu. Na konci maximálního výdechu ucítíte aktivitu hlubokých břišních svalů, což opět zkontrolujete tak, že jemně přitlačíte prsty nad pánevními výčnělky a ucítíte zatnutí svalu. Takže hodně štěstí při hledání pánevních výčnělků ve vysokém stupni těhotenství! 

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Miminko, Mateřství, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, meditace, Komunikační prostředek, Děloha, Zebra, Hlazení, Francie, Sval, YouTube, Bříško, Komunikace s miminkem, Suchá, Kresba, Obor