Maminka.czRodina a vztahy

Společná péče není střídavka! Je jen pro ty, co se umí dohodnout

Martina Machová 31.  5.  2020
Ani svěření do výhradní péče, ani péče střídavá, ale společná… i na té je možné se po rozvodu dohodnout.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Polovina manželství se rozpadá, každý druhý řeší, jak „rozkrojit“ majetek, hypotéku, domácího mazlíčka a hlavně děti. Ty jsou nakonec, v drtivé většině případů, svěřeny do péče matce. Čas od času přijde ke slovu střídavá péče a ještě méně často výhradní péče otce. Nicméně je tu ještě jedna možnost, která ale není vhodná pro všechny rozvádějící se páry – společná péče o děti. Tento typ porozvodového vypořádání vztahů ale není pro každého.

Střídavá péče vás připraví na všechno, říká moderátor Robert Záruba

Jak vypadá společná péče?

Rozhodnutí o společné péči rodičů o děti v praxi začíná tak, že soud během rozvodového řízení nevydá žádné konkrétní rozhodnutí o svěření dítěte či dětí do péče jednoho z rodičů – ze soudního rozhodnutí tedy poté vyplyne, že se potomci svěřují do společné péče obou rodičů. Režim společné péče pak neupravuje žádné konkrétní povinnosti otce a matky; neupravuje ani výživné, ani styk s rodičem, ani péči o děti či dítě. Formálně jde v podstatě o stejnou podobu péče, jakou měli rodiče a děti zavedenou do rozvodu. V praxi je možné si vše představit tak, že děti zůstanou kupříkladu v domě, kde vyrůstaly, a oba rodiče se v péči o ně dle vzájemné dohody starají, mnohdy velmi podobně až identicky, jak byli doposavad všichni zúčastnění zvyklí.

Společná péče není pro každého

Vzhledem k absolutní potřebě dohody či dohod, obrovské míry vzájemného respektu, důvěry a vlastně svým způsobem i kusu lásky mezi rozcházejícími se partnery je zřejmé, že společná péče není pro každého! I když by asi byla tou nejpříjemnější formou péče pro děti samotné. Ty by i během rozvodu nepřišly o domov, jistoty a relativní klid, viděly by mámu a tátu, kteří spolu smysluplně komunikují, zachovali si přátelství a mají jeden ke druhému úctu. Kéž by to tak bylo vždy možné… bohužel, realita mnoha rozvodů je úplně jiná, tíživá a smutná. Společná péče je tedy pouze pro páry, které se chtějí a umí dohodnout a jednoduše nepotřebují, aby soud rozhodoval o naprosto osobních a konkrétních věcech týkajících se jejich dětí. Společné péči pak nahrává i věk dětí blízkých dospělosti, kdy si mnoho „dětí“ již napůl žije svým životem.

Střídavá péče je spravedlivá pro rodiče, pro dítě ne, říká Jana Bernášková

Fakta o společné péči

  • Společná péče je vedle výhradní péče jednoho z rodičů a střídavé péče obou rodičů třetí možnou úpravou péče o děti, jež je zakotvena v našich právních ustanoveních.
  • Dohodu o společné péči soud schválí pouze v případě, že je v prokazatelném zájmu dětí.
  • Dohoda o společné péči může a nemusí obsahovat ujednání o výživném, v tomto ohledu panují různé právnické názory. Ideální však je, dohodnou-li se rodiče na všem včetně výživného sami.
  • Se společnou dohodou o péči o děti musí pochopitelně souhlasit oba rodiče.
  • Dohoda o společné péči rozvod obvykle usnadní a znatelně zrychlí.
Střídavá péče může být dobrou volbou, ale nehodí se pro každou rodinu a dítě
Témata: Děti, Rodina a vztahy, Rozhovor, Rodina, Chování a vztahy, Vaše příběhy, Rodiče, Rodina a vy, Střídavka, Dohoda, Střídavá péče, JEN, Svěření, Péče, Společná péče, Pec, Rozvod, Výživné