Maminka.czKroužky

Trampolíny, parkour nebo raději krav maga? 8 trendy kroužků, které budou bavit každé dítě

Simona Procházková 27.  9.  2023
Nový školní rok není pouze o tom, připravit se na návrat do školních lavic. Většině rodičů zároveň nastává období, kdy s dětmi vybírají zájmové kroužky. Najít takové, které děti chytnou a budou je bavit, v ideálním případě při nich nebudou jen sedět a zároveň rodiče finančně nezruinují – to není lehká disciplína. O těchto akčních kroužcích jste už možná slyšeli a věřte, ze z nich budou vaše ratolesti nadšené.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud má váš školák aspoň trochu rád sport a vy ho chcete v pohybových aktivitách podporovat, jsou právě tyto kroužky to pravé ořechové. Navíc, jak dobře víme, dětská obezita je tichým strašákem a dětí s nadváhou přibývá rychlostí blesku. V rámci těchto níže zmíněných mimoškolních aktivit můžete spojit příjemné s užitečným, děti se budou bavit a současně si dopřejí pravidelnou dávku tolik potřebného pohybu.

VIDEO: Jak vybrat vhodný sport pro dítě?

Při výběru kroužku byste samozřejmě měli brát zřetel na své dítě, jeho naturel, schopnosti a přání a měli byste respektovat jeho individuální potřeby. Ne každé dítko je stvořené pro týmové sporty, jiné se stresují, když mají soupeřit s ostatními… To, že jste vy jako mladí snili o gymnastice nebo basketbalu, neznamená, že to tak bude mít i váš potomek.

„Společný faktor mezi dětmi aktivními, pasivními a bojácnými je vytvoření prostředí zábavy, dobré nálady a budování vnitřní motivace k sebezlepšování,“ vysvětluje Filip Zeman, zakladatel sdružení Sportkids, které vede děti k pohybu a zdravému životnímu stylu již od roku 2008.

Pozitivní zprávou je, že některé zdravotní pojišťovny v letošním roce zvýšily příspěvek na pohybové aktivity dětí, čímž se snaží přispět k boji proti obezitě a pro zdravější životní styl dětí. Vybrali jsme tedy aktivity, které jsou trendy, zábavné, s nápadem a akční. Vaše děti se budou těšit na každou další lekci. A věřte, že v některých případech se k nim i rádi přidáte.

Cirkusová škola: zlepšení koordinace

Má-li dítě i trochu komediálního ducha, určitě ho nadchne cirkusová škola, ty úplně nejmenší pak cirkusová školka. Součástí tréninku cirkusových technik jsou základy gymnastiky, posilování, balanc, akrobacie, žonglování a celkové zlepšení koordinace pohybů. Vše probíhá hravou formou, aby cvičení děti opravdu bavilo.

Slackline: pro správné držení těla

Vidí vaše dítko obrubník a hned po něm musí jít jako po kladině? Pak si kromě klasické gymnastiky může zkusit další skvělé cvičení na rovnováhu a správné držení těla – slackline. Říká se mu také provazochodectví 21. století, ovšem moderní provazy jsou polyesterové popruhy o šířce 2,5 až 5 cm, které snadno sbalíte i natáhnete a které se vyznačují dynamickými vlastnostmi. Na některých lze dokonce skákat podobně jako na trampolíně.

Všestranný pohybový kroužek

Baví vaše dítě více činností a neví, který sport si vybrat? Skvělé řešení nabízí všestranné pohybové kroužky, které malé neposedy zasvětí do celé řady sportů, a oni se postupně dopracují k tomu svému zamilovanému. „V současné době mají rodiče tendence volit úzce zaměřené kroužky už pro předškoláky. Pro děti školkového věku, ale i pro ty starší jsou ideální všestranné pohybové aktivity, díky kterým nejsou jednostranně zatíženy. V rámci těchto kroužků si navíc mohou vyzkoušet různé sportovní disciplíny a po čase se rozhodnout, která je baví nejvíc a které se třeba budou chtít věnovat primárně,“ říká Filip Zeman.

Tipy, jak sportovat společně s dětmi, aby to bavilo vás i vaše potomky

Trampolíny neboli jumping posílí celé tělo

Další kurzy, které s oblibou navštěvují děti i dospělí, jsou lekce jumpingu. Jde vlastně o koordinované skákání na trampolíně, které je dynamické a zároveň hravé. V kurzech pro děti bývají často součástí také základy gymnastiky. Trénink procvičí a posílí celé tělo, zapojují se všechny svalové skupiny.

Parkour: nejde jen o salta

Velkou oblíbenost si v posledních letech získal parkour. Možná i váš syn obdivně sleduje videa, v nichž "cool" parkouristi zdolávají nejrůznější nástrahy města a prokládají to efektními salty. Disciplína je to lákavá, ale ke správnému zvládnutí vede dlouhá cesta. Hlavně menší děti by rozhodně měly začít základní průpravou pod vedením zkušeného instruktora a na měkkém povrchu.

Krav maga: výuka sebeobrany

Možná jste se teď vyděsili, že by se z vašeho dítěte mohl stát bitkař, ale nic není dál od pravdy. Naopak. Krav maga je nejúčinnější sebeobranný systém na světě a hodí se pro začátečníky, ženy i děti. Učí, jak zvládat krizové situace, vypořádat se s problémy mezi vrstevníky i dospělými, zlepšuje koncentraci, fyzickou zdatnost a má mnoho dalších přidaných hodnot.

Bungee workout: zavěsit, prosím

Hledáte-li sportovní vyžití nejen pro své děti, ale také pro sebe, vyzkoušejte bungee workout. U tohoto cvičení věk nehraje roli. Kromě obtížnosti si můžete zvolit i speciální rehabilitační lekce, které jsou díky závěsnému systému a odpružené podlaze vhodné i pro lidi potýkající se s problémy s klouby či bederní páteří. Program je inspirovaný cirkusovými technikami kombinovanými s fitness a tancem a při cvičení se zapojují všechny svaly těla a posiluje se svalový korzet, tzv. core.

Nerf kroužek: nejen bitky pistolníků

Kroužky s nerf pistolemi jsou, zejména u kluků, sázkou na jistotu. Nemusíte se bát, že pouštíte dítě někam, kde bude s bandou uličníků a prostě po sobě budou slepě střílet. Cílem je děti rozhýbat tak, aby je to bavilo. Běhání, skákání, schovávání se, překonávání překážek, to vše podporuje rozvoj rychlosti, mrštnosti a koordinace pohybů. K nerf bitvám se využívají nejrůznější pomůcky, ze kterých účastníci staví bunkry, skrýše a překážky. Adrenalinová zábava probíhá buď venku, nebo v tělocvičně – v závislosti na počasí a možnostech pořadatele.

„Sport zlepšuje psychiku dětí, učí je zvládat stres a strach,“ vzkazuje rodičům olympijský vítěz David Svoboda
Obézních dětí je pořád více. S tloušťkou se objevují vážné problémy, cukrovka, potíže s klouby i časté respirační infekce
Témata: Zdraví, Děti, Školák, Děti a sport, Základní škola, Sport, Kroužky, Pohyb, Dětská obezita, tanec, parkour, Sportkids, Mag, Trend, Filip Zeman, Školní lavice, Slack, Tichý, Trampolína, Žonglování, Zvládnutí, Kráva, Tramp, Zdraví na Heureka.cz