Maminka.czSmrt dítěte

Srdcervoucí ztráta představitele Hory ze Hry o Trůny a jeho ženy. Ve 21. týdnu těhotenství přišli o dceru

vas 11.  11.  2023
Ztráta miminka, v jakékoli fázi vývoje, je pro rodiče velmi bolestivá. Jen těžko se lze vžít do jejich pocitů. Tuto bolestnou zkušenost sdílel ve svém pátečním příspěvku na Instagramu islandský herec a kulturista Hafþór Júlíus Björnsson, známý jako Hora ze seriálu Hra o trůny, se svou manželkou Kelsey Henson.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Potraty se bohužel stávají, ale když k němu dojde později než v prvním trimestru, je všechno ještě složitější. Žena už těhotenství mnohem více prožívá, roste jí bříško, cítí pohyby… Celá rodina i okolí očekává, že za chvíli přijde na svět dítě a všichni se těší. Rozloučení s miminkem je pak o to bolestnější.

Islandský herec a jeho žena sdíleli smutné i dojemné fotografie, na kterých jsou zachyceni v první a zároveň i poslední chvíli, kterou mohli strávit s předčasně narozenou dcerou. V dlouhém popisku vysvětlili okolnosti. "S velkým zármutkem oznamujeme narození naší dcery Grace Morgan Hafthorsdottir, která se narodila 8. listopadu ve 21. a půl týdnu těhotenství. Po znatelném poklesu pohybů jsme zjistili, že jí přestalo bít srdce," napsali smutní rodiče. "Slovy nelze popsat naši bolest z této ztráty ani naše štěstí z toho, že s ní můžeme strávit čas. Je naprosto krásná, s blonďatými řasami a obočím a malým úsměvem pro mámu a tátu. Láska, kterou k ní cítíme, je ohromující," pokračovali. "Smutek, který cítíme, s námi bude navždy, ale stejně tak i láska. Všechny naše naděje a sny o ní nám byly odebrány, ale vím, že budeme zase s ní. Její duch žije dál skrze nás a její sourozence,“ doplnil v emotivním příspěvku pár, který má už společného tříletého syna Stormura. 

Někomu se může zdát, že podobné loučení po porodu mrtvého dítěte rodičům způsobí ještě větší trauma, ale podle odborníků je to naopak. „Ženy v prvním okamžiku většinou miminko vidět nechtějí, bojí se, že je to bude ještě více bolet. Ale z mojí zkušenosti je to právě naopak. Žena, která porodila i třeba mrtvé dítě, je hormonálně plná lásky. Když má možnost miminko spatřit a pochovat si ho, je to pro její psychiku a tělo přirozeným dokončením celého porodního procesu,“ vysvětlila certifikovaná dula Anna Vršník v našem rozhovoru na toto bolestné téma.

VIDEO:  Pražská porodnice U Apolináře otevřela nové ambulance, které pomáhají třeba ženám, které postihly opakované potraty nebo porody mrtvých dětí.

I porody mrtvých dětí mohou být něžné a rodiče sbližují, říká dula Anna Vršník
Témata: Těhotenství, Slavní rodiče, Miminko, Instagram, Dcera, Herec, Smrt dítěte, Smrt, Apolinář, Potrat, HBO, Anna Vršník, Hora, Hra o trůny, Smutek