Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Srovnáváte své děti s ostatními? Nedělejte to a raději si užívejte jejich individuality

Markéta Novák Matějková 15.  5.  2017
Občas se tomu neubrání žádný rodič a napadne ho, že Pepíček, Maruška nebo Honzíček umí něco líp než jeho vlastní dítě. Jak často srovnáváme naše děti s ostatními? Nebo jak často se cítíme pod drobnohledem ostatních rodičů? A jak často srovnáváme sourozence?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Berte děti takové, jaké jsou

Jako dítě to z nás jistě zažil každý. Každý z nás si od svých rodičů vyslechl: „Co měla Péťa z písemky? Jedničku? Proč ty máš dvojku? Proč nejsi jako ona?“ Jistě si umíte představit ten tíživý pocit, který na dítě padá, protože není stejně tak dobré jako Péťa. Tak proč tuhle tíži, kterou mnozí z nás zažili jako děti, přenášíme na naše děti?

Dnešní doba, která je velmi orientovaná na výkon, tomu nahrává. Potřebujeme, aby vše zapadlo do přesných tabulek, protože na zkoumání individuality zkrátka není čas. Maminky se schází v mateřských centrech a často se triumfují v tom, co jejich dítko už umí.

Nedávejte svým dětem „nálepku“, těžko ji později odlepí

Pokud vaše dítě něčím vybočuje a nesplňuje tabulky, dívají se na vás skrz prsty a ve vás to okamžitě vzbuzuje pocit, že s vaším dítětem není něco v pořádku a vy jste zákonitě špatná matka. Opravdu?

“S problematikou srovnávání se také setkáváme na našich kurzech Akademie rodičovství. Rodiče se mnohdy neubrání a své dítě porovnávají s ostatními a chtějí jej zařadit do nějaké škatulky.

Ačkoliv to třeba mnozí nemusí myslet nějak špatně a někteří to mohou brát jako prostředek motivace, dítěti tím velmi ubližují. Může pak nabýt dojmu, že by rodiče měli raději doma jeho šikovného kamaráda a často nevědomky v dítěti zasejí semínka nedůvěry. A právě dětství je klíčové pro vznik a posilování sebedůvěry a sebeúcty. Pokud se stane, že i vy se občas neubráníte a své dítě srovnáváte, ještě není nic ztraceno," říká Iva Kyselá, lektorka Akademie rodičovství.

Nenechte se dotlačit k srovnávání dětí!

Ta říká, že na kurzech rodiče mimo jiné učí, aby se zaměřili na pokroky, které dítě v rámci svého vývoje dělá. A také vidět, co se dítěti daří a jak ho za to ocenit.

Každé dítě je originál a individualita, která má nadání pro určitou věc. Právě rodiče jsou ti, kteří mají tu jedinečnou možnost pomoci dětem jejich talent a nadání najít a rozvinout ho na denní světlo.

“Škatulkování a hodnocení nejvíce zasáhne vztah mezi sourozenci a rivalita je nastartována. Na to většinou rodiče zapomínají,” dodává Iva Kyselá z Akademie rodičovství, kde kromě jiného pořádají kurzy pro rodiče, kteří občas pochybují o svých rodičovských kompetencích nebo přesně neví, jak své dítě pozitivně motivovat a vyhnout se srovnávání s ostatními dětmi.

Dopřejte svému dítěti užívat si bezstarostnost a lehkost dětství a hlavně vy si dopřejte tu úžasnou zkušenost být rodiči. Ano, někdy je to těžké ustát všechny ty narážky a jízlivé poznámky okolí, ale věřte svému dítěti a hlavně věřte ve své rodičovské kompetence.

Často se za škatulkováním našich dětí skrývá náš vlastní strach z toho, že nejsme jako rodiče perfektní. Děti však daleko více ocení, pokud budou vyrůstat v otevřeném, milujícím a podporujícím prostředí, i když občas rodiče šlápnou ve výchově vedle nebo jim ujedou nervy, než v prostředí, kde je rodiče budou neustále hodnotit a kritizovat.

Vždyť krása světa kolem nás spočívá v jeho rozmanitosti a ne ve škatulkování či nálepkování.

Kdo může vychovávat mé děti? Mého syna seřvala cizí matka!

Srovnejte si to sami v sobě

Jako máma tří dětí jsem se ani já nevyhnula srovnávání svých dětí s jinými. Hlavně u nejstaršího syna, který je prostě svůj. Pomohla mi až lektorka Monika Němcová, ke které docházím na lekce Hrajeme si s Mones, když se mě zeptala, proč chci, aby se můj syn choval jako ostatní.

V tu chvíli jsem si odpověděla, že nejspíš proto, aby byl jako ostatní. Ale když se teď nad tím zamyslím, tak mi to přijde jako naprostá hloupost. To, že si místo lezení po stromech raději hraje šachy nebo přemýšlí o věcech, které by většinu dětí v jeho věku ani nepadly, přece neznamená, že je to špatně. Díky této jediné otázce se mi otevřely oči a já konečně přestala řešit to, co si myslí okolí.

Jsou to mé děti, naprosto jedinečné a já je miluju takové, jaké jsou, a rozhodně se netrápím tím, že nezapadají do škatulek. Ať si myslí, co chce, kdo chce. Třeba může syn připadat sousedům nevychovaný, protože nezdraví dostatečně nahlas jako sousedovic Oskárek, ale já se tím trápit nehodlám.

Napište nám, jestli jste měli občas tendence srovnávat své děti s ostatními.

GALERIE: Miska, ze které se jídlo nevysype, a dalších 25 vychytávek. Tyto věci vám ulehčí život s miminkem
Hodnocení dětí ve škole: Slovně nebo známkou?
Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, Batole, Neděle, Mones, Špatná matka, Denní světlo, Škatulkování, Rivalita, Řád, Oskar, Oskárek, Lekce, Iva Kyselá, Akademie rodičovství, Monika Němcová, Dnešní doba