Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Srovnáváte své děti s ostatními? Nedělejte to a raději si užívejte jejich individuality

Srovnáváte své děti s ostatními? Nedělejte to a raději si užívejte jejich individuality | iStockphoto.com
Občas se tomu neubrání žádný rodič a napadne ho, že Pepíček, Maruška nebo Honzíček umí něco líp než jeho vlastní dítě. Jak často srovnáváme naše děti s ostatními? Nebo jak často se cítíme pod drobnohledem ostatních rodičů? A jak často srovnáváme sourozence?

Berte děti takové, jaké jsou

Jako dítě to z nás jistě zažil každý. Každý z nás si od svých rodičů vyslechl: „Co měla Péťa z písemky? Jedničku? Proč ty máš dvojku? Proč nejsi jako ona?“ Jistě si umíte představit ten tíživý pocit, který na dítě padá, protože není stejně tak dobré jako Péťa. Tak proč tuhle tíži, kterou mnozí z nás zažili jako děti, přenášíme na naše děti?

Dnešní doba, která je velmi orientovaná na výkon, tomu nahrává. Potřebujeme, aby vše zapadlo do přesných tabulek, protože na zkoumání individuality zkrátka není čas. Maminky se schází v mateřských centrech a často se triumfují v tom, co jejich dítko už umí.

Nedávejte svým dětem „nálepku“, těžko ji později odlepí

Pokud vaše dítě něčím vybočuje a nesplňuje tabulky, dívají se na vás skrz prsty a ve vás to okamžitě vzbuzuje pocit, že s vaším dítětem není něco v pořádku a vy jste zákonitě špatná matka. Opravdu?

“S problematikou srovnávání se také setkáváme na našich kurzech Akademie rodičovství. Rodiče se mnohdy neubrání a své dítě porovnávají s ostatními a chtějí jej zařadit do nějaké škatulky.

Ačkoliv to třeba mnozí nemusí myslet nějak špatně a někteří to mohou brát jako prostředek motivace, dítěti tím velmi ubližují. Může pak nabýt dojmu, že by rodiče měli raději doma jeho šikovného kamaráda a často nevědomky v dítěti zasejí semínka nedůvěry. A právě dětství je klíčové pro vznik a posilování sebedůvěry a sebeúcty. Pokud se stane, že i vy se občas neubráníte a své dítě srovnáváte, ještě není nic ztraceno," říká Iva Kyselá, lektorka Akademie rodičovství.

Nenechte se dotlačit k srovnávání dětí!

Ta říká, že na kurzech rodiče mimo jiné učí, aby se zaměřili na pokroky, které dítě v rámci svého vývoje dělá. A také vidět, co se dítěti daří a jak ho za to ocenit.

Každé dítě je originál a individualita, která má nadání pro určitou věc. Právě rodiče jsou ti, kteří mají tu jedinečnou možnost pomoci dětem jejich talent a nadání najít a rozvinout ho na denní světlo.

“Škatulkování a hodnocení nejvíce zasáhne vztah mezi sourozenci a rivalita je nastartována. Na to většinou rodiče zapomínají,” dodává Iva Kyselá z Akademie rodičovství, kde kromě jiného pořádají kurzy pro rodiče, kteří občas pochybují o svých rodičovských kompetencích nebo přesně neví, jak své dítě pozitivně motivovat a vyhnout se srovnávání s ostatními dětmi.

Dopřejte svému dítěti užívat si bezstarostnost a lehkost dětství a hlavně vy si dopřejte tu úžasnou zkušenost být rodiči. Ano, někdy je to těžké ustát všechny ty narážky a jízlivé poznámky okolí, ale věřte svému dítěti a hlavně věřte ve své rodičovské kompetence.

Často se za škatulkováním našich dětí skrývá náš vlastní strach z toho, že nejsme jako rodiče perfektní. Děti však daleko více ocení, pokud budou vyrůstat v otevřeném, milujícím a podporujícím prostředí, i když občas rodiče šlápnou ve výchově vedle nebo jim ujedou nervy, než v prostředí, kde je rodiče budou neustále hodnotit a kritizovat.

Vždyť krása světa kolem nás spočívá v jeho rozmanitosti a ne ve škatulkování či nálepkování.

Kdo může vychovávat mé děti? Mého syna seřvala cizí matka!

Srovnejte si to sami v sobě

Jako máma tří dětí jsem se ani já nevyhnula srovnávání svých dětí s jinými. Hlavně u nejstaršího syna, který je prostě svůj. Pomohla mi až lektorka Monika Němcová, ke které docházím na lekce Hrajeme si s Mones, když se mě zeptala, proč chci, aby se můj syn choval jako ostatní.

V tu chvíli jsem si odpověděla, že nejspíš proto, aby byl jako ostatní. Ale když se teď nad tím zamyslím, tak mi to přijde jako naprostá hloupost. To, že si místo lezení po stromech raději hraje šachy nebo přemýšlí o věcech, které by většinu dětí v jeho věku ani nepadly, přece neznamená, že je to špatně. Díky této jediné otázce se mi otevřely oči a já konečně přestala řešit to, co si myslí okolí.

Jsou to mé děti, naprosto jedinečné a já je miluju takové, jaké jsou, a rozhodně se netrápím tím, že nezapadají do škatulek. Ať si myslí, co chce, kdo chce. Třeba může syn připadat sousedům nevychovaný, protože nezdraví dostatečně nahlas jako sousedovic Oskárek, ale já se tím trápit nehodlám.

Napište nám, jestli jste měli občas tendence srovnávat své děti s ostatními.

GALERIE: Podívejte se na 25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi
Hodnocení dětí ve škole: Slovně nebo známkou?
Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu
Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Předškolák, Školák, Batole, Dnešní doba, Špatná matka, Rivalita, Řád, Mones, Akademie rodičovství, Neděle, Škatulkování, Denní světlo, Oskar, Iva Kyselá, Lekce

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Nechcete mít rozmazleného sobce? Přestaňte mu sloužit a vše kupovat!

Horoskopy

Blíženci Nedělní rodinná idylka vám pomůže zapomenout na náročnost posledních dní. Zkrátka a dobře - zklidněte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ivo, Gertruda, Gerda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu