Maminka.czMaminka roku 2021

Stále hledám možnosti, jak dcerky posunout vpřed, říká Maminka hrdinka 2020 Hanka Hráčková

Stále hledám možnosti, jak dcerky posunout vpřed, říká Maminka hrdinka 2020 Hanka Hráčková
Veselá, pozitivní a hlavně neuvěřitelně silná žena, která se umí poprat se svým životním osudem s neutuchající energií. Taková je Hanka Hráčková, vítězka kategorie Maminka hrdinka 2020. Její tři dcery se narodily ve 24. týdnu těhotenství. Celé dny tak Hanka tráví tím, že pomáhá svým holčičkám, aby se co nejvíce rozvíjely. Přečtěte si upřímný rozhovor s touhle opravdovou hrdinkou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 

Tušila jste už během těhotenství, že vaše děti nebudou zdravé?

Vůbec ne. Mé těhotenství neprobíhalo nijak zvláštně. Jen častější kontroly u gynekologa. Až do poslední chvíle nebyly komplikace žádné. Na poslední kontrole ve 24. týdnu bylo vše v pořádku. Večer jsem začala mít mírné stahy. Přicházely častěji a častěji, a tak jsme odjeli do nemocnice. Pak mělo vše velmi rychlý spád. Praskla mi plodová voda, mé naděje vystřídaly pocity bezmoci.

A věděla jste, že je tu porod a oddálit se nedá. Jak probíhal?

Odvezli mě okamžitě na sál a provedli císařský řez. Minutu po minutě se nám narodila krásná trojčátka – Viktorka 480 g, Amálka 560 g a Žofinka 630 g. Po probuzení z narkózy u mě seděl manžel a řekl mi, že máme krásné tři holčičky a ukázal mi fotografie. Vypadaly krásně a na fotce působily úplně jako normální miminka, jen ve skleněném domečku. Ale až když jsem měla možnost za nimi jít, při pohledu do inkubátoru jsem se zhroutila. Nikdy jsem neviděla tak moooc malinkatá miminka ani jsem nikdy na toto téma nic nečetla.

 

Projekt Maminka roku je v plném proudu. Kdo budou letošní finalistky?

Po porodu musely být holčičky dlouho v nemocnici. A vám asi nastal neuvěřitelný kolotoč.

Jezdila jsem za nimi téměř každý den, ať byly rozmístěné kdekoli. Přizpůsobovala jsem se situaci a bydlela všude možně, jen abych jim byla co nejvíce nablízku. Modlila jsem se a věřila jsem. Mám pocit, že jsme byly jedno tělo, jedna duše.

Muselo to pro vás být hrozně těžké.

Hlavičku měly o velikosti slepičího vajíčka, tělo by se vešlo do dlaně, nemohla jsem si je pochovat, spoustu neznámých přístrojů a hadiček. Ten, kdo to nezažije a nevidí na vlastní oči, nemůže nikdy pochopit. Cítila jsem obrovskou bolest.

I když se to zdálo na začátku nemožné a po porodu holčičky čekala spousta komplikací, směli jste si je nakonec vzít všechny postupně domů. Jaké to bylo?

Vlastně jednodušší, než když každá ležela v jiné nemocnici a já za nimi jezdila. S manželem jsme se od začátku navzájem velmi podporovali a holčičkám věřili. Jsou to přece bojovnice po nás. Snažila jsem se všem třem dát všechno, co bylo v mých silách. Mou přítomnost, mé pohlazení, mou usměvavou tvář plnou víry a hlavně čerstvě odstříkané mateřské mléko​.

Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla

Jak dlouho jste vlastně nemohli být pohromadě jako rodina?

Trvalo to osm a půl měsíce, než jsme byli všichni doma pohromadě. Náš život teď provází neustálé pendlování po různých nemocnicích, speciálních vyšetřeních a samozřejmě pravidelné dojíždění za fyzioterapeuty. Pořád hledám možnosti, jak holčičky posunout vpřed. Každý týden jezdíme pravidelně na rehabilitace a snažíme se co nejčastěji dojíždět do soukromého rehabilitačního centra.

Jak vlastně vypadá váš obyčejný den?

Pokud nejsme na cestách, tak se doma snažím o velmi přísný režim. Ráno vstaneme, o půl deváté už začínáme cvičit, s každou holčičkou se snažím alespoň hodinu. Po obědě chodí spát a ta holčička, které se zrovna nechce spát (a že se vždycky některá najde), jde cvičit. A tak je postupně prostřídám. Celý den se nezastavím, ale vždy chodím spát s pocitem, že jsem pro své děti udělala maximum. A to je pro mě ten nejdůležitější.

Každá máma, která zvládá dítě a domácnost, je hrdinka, říká Ewa Farna

Je to pro mne obrovská čest, říká letošní patronka Maminky roku Michaela Tomešová

Témata: Maminka roku 2021, Těhotenství, Časopis Maminka, Porod, Michaela Tomešová,, Maminka hrdinka, Inspirativní ženy, Viktor, Nemocnice, Maminka, Dcerka, Veselá, Žofinka, Hank, Holčička
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
7 jednoduchých způsobů, jak zhubnout do plavek i bez hladovění a posilovny
Procházková SimonaLH inf
Hubnutí
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci