Maminka.czZdraví

Stále opálená

, Časopis Maminka
22. 10. 2009
Stále opálená
Toužíte po snědé barvě pokožky i mimo letní sezonu? Žádný problém! V době moderních kosmetických přípravků můžete mít bronzovou kůži bez ohledu na roční období. Soláriím se raději vyhýbejte.

Zatímco kdysi byla opálená pleť znakem chudé, těžce pracující třídy, dnes je považována za moderní a šik bez ohledu na společenské vrstvy. A nemusí se přitom jednat ani o bronz pravý! Vzhledem k prokazatelným rizikům, která plynou z opalování na přímém slunci, je přece mnohem lepší, a také rychlejší, pořídit si snědou pokožku alternativním způsobem. Který je pro vás ten pravý?

Umělé slunce

Dlouho se předpokládalo, že opalování v soláriu je bezpečnější než na přirozeném slunci. Zejména proto, že solární lůžko obsahuje převážně UVA složku, která způsobuje zhnědnutí kůže, ale za normálních okolností nedojde ke zčervenání, tedy ke spálení pokožky. Podle poslední studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) jsou však solária nade vší pochybnost karcinogenní. Riziko vzniku nádoru u lidí do 30 let, kteří navštěvují solária, je totiž podle průzkumů až o 75 % vyšší než u lidí, kteří do solárií nechodí! „Ojedinělé návštěvy solárií samozřejmě nepředstavují pro kůži výrazné nebezpečí,“ říká dermatoložka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a zároveň upozorňuje: „Důležité je vědět, pro koho návštěvy solária rozhodně vhodné nejsou. Jedná se o lidi s velmi světlou pokožkou, vysokým počtem pigmentací a znamének, o pacienty užívající antibiotika, o děti do 18 let a těhotné ženy. U těch je navíc solárium nevhodné i z kosmetického hlediska. V kombinaci UV záření a zvýšené hladiny ženských pohlavních hormonů se mohou objevit pigmentové skvrny na obličeji či krku, tzv. melasma. Tato pigmentace se velmi obtížně léčebně zvládá a často přetrvává mnoho let.

Bronz z tuby

Další možností jsou samoopalovací krémy, které fungují rychle a pohodlně. Za jejich vznik přitom může, jako při mnoha dalších převratných objevech, pouhá náhoda. Látka zvaná dihydroxyaceton (DHA), která je součástí všech samoopalovacích přípravků, se totiž původně používala při rentgenování. Když pak jednou náhodou potřísnila kůži a způsobila její zhnědnutí, byl nový „vynález“ na světě. Od té doby uplynulo už více než 80 let a díky pokroku vědy se tak dnešní bronzující přípravky mohou pochlubit vysokou kvalitou i účinností. Jejich výrazným plusem je, že nepředstavují žádné zdravotní riziko. „Negativní efekt samoopalovacíh krémů nebyl nikdy prokázán. Zejména z toho důvodu, že látky v nich obsažené se vážou pouze na úrovni rohové vrstvy, ze které se dál do organismu nevstřebávají. Proto jsou vhodné i pro těhotné ženy,“ vysvětluje kožní specialistka Arenbergerová.

Samoopalovací metody

Tradiční postup

Klasický samoopalovací krém mnohé odrazuje kvůli riziku fleků, kterých se následně jen tak lehce nezbavíte. Pokud ale dodržíte správný postup aplikace, není důvod k obavám. Práci vám usnadní, když nejdříve tělo natřete hydratačním mlékem a necháte ho vstřebat. Vyzkoušet můžete také praktickou variantu ve spreji, která zajistí rovnoměrnější aplikaci. V případě obličeje použijte krém určený speciálně na tuto partii. „Opálená“ budete zhruba za jednu až čtyři hodiny a zlatavý odstín vám vydrží tři až pět dnů.

 • Výhody: Rychlá, efektivní a levná metoda.
 • Nevýhody:Náročnější aplikace, která vyžaduje trochu zkušeností.
 • Cenová relace: od 150 Kč

Postupné zhnědnutí

Vyzkoušet můžete i přípravky, jež vám zaručí bronzový vzhled postupně. Jedná se o tradiční tělové mléko s nízkým obsahem samoopalovací složky, která přirozeně a bez rizika šmouh či barevných nerovností ztmaví kůži během pár dní o několik odstínů.

 • Výhody: „Opálení“ vypadá přirozeně a jeho intenzitu lze regulovat podle libosti.
 • Nevýhody: Na barvu si musíte počkat několik dní.
 • Cenová relace: od 119 Kč

Profesionální vybarvení

Pokud chcete spojit příjemné s užitečným, nechte se hýčkat v salonu. Celý proces probíhá podobně jako u vás doma: odbornice nejdříve provede peeling, pak na celé tělo, včetně obvykle nedostupných partií, jako jsou záda, nanese samoopalovací přípravek. Zhruba po hodině odcházíte ze salonu již mírně opálená, postupně barva nabírá na intenzitě a bronzový efekt vám vydrží zhruba týden.

* Výhody: Velmi příjemné a komfortní.

 • Nevýhody: Vyšší cena, časově náročnější, možnost zašpinění světlých oděvů při oblečení ihned po aplikaci.
 • Cenová relace:Samoopalovací nátěr celého těla včetně peelingu stojí od 700 Kč.
 • Kam zajít: Salon Bailine, Vítězná 95, Kutná Hora, tel. 327 561 499 Salon Lancôme, Jungmannovo nám. 20, Praha 1, tel. 224 217 189

Rychlá varianta

Nemáte-li moc času, zkuste současný hit Airtan (Airbrushing Tanning, Airbrush, Sun Fix), kdy k aplikaci samoopalovací emulze dochází buď za asistence kosmetičky, která látku nanáší rovnoměrně na celé tělo speciální stříkací pistolí, nebo automaticky v uzavřené kabině s rozprašovacími tryskami. V prvním případě proces trvá zhruba 10 minut, v druhém 8 sekund, poté přichází na řadu sušení proudem vzduchu. Bronzová pokožka během 24 hodin dále tmavne. Snědý vzhled vám v vydrží 7 až 10 dní.

 • Výhody: Velmi rychlá a pohodlná metoda, která vytvoří dokonalý efekt opálení bez rizika vzniku šmouh.
 • Nevýhody: Vyšší cena, někdy mírné zbarvení dooranžova (záleží na typu použité emulze).
 • Cenová relace:Podle použité metody a konkrétního salonu 300-600 Kč za celé tělo.
 • Kam zajít: Relaxační studio Havaj, Otakara Jaroše 235, Vyškov, tel. 517 324 604 Studio Šarmant, Havlíčkova 11, Olomouc, tel. 608 818 776

Příprava na chytání bronzu

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli metodu samoopalování, nejdůležitější je, aby se přípravek nanášel na dokonale čistou a suchou pokožku (vlhká může způsobit nerovnoměrnost barvy). Předem ji pomocí peelingu zbavte odumřelých buněk, především v rizikových partiích, jako jsou kolena, lokty a nárty, kde by mohla barva chytit příliš intenzivně. Ideální dobou pro použití „bronzu v tubě“ je večer, protože je nutné nechat přípravek působit bez vlivu vody (sprchování) či případného pocení, aby byl výsledek jednotný. Krém aplikujte postupně směrem od nohou nahoru a dobře ho rozetřete. Nakonec si důkladně umyjte ruce (hlavně dlaně a mezi prsty) a nehty, aby se vám působením samoopalovací látky nezabarvily. Upozornění kožní lékařky: Myslete na to, že falešné opálení neposkytuje žádnou ochranu před sluncem, proto při každém pobytu venku používejte přípravek s ochranným faktorem.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Zdravotní riziko, Poslední studie, Relace, Tradiční postup, Samoopalovací krém

Mohlo by vás zajímat
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce

Horoskopy

Blíženci Tyto dny jsou po pracovní stránce jako stvořené, abyste rozvíjeli své schopnosti. Beze sporu máte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné