Maminka.czPředškolák

Stanislav Holý a Studio Kamarád

redakce 5.  5.  2012
Stanislav Holý a Studio Kamarád
Studio Kamarád – mozaika pohádek a scének obohacuje s malou přestávkou nedělní rána dětí několika generaci již více než třicet let. Vizuální podobu, kterou této značce České televize vtiskl v roce 1981 akademický malíř Stanislav Holý (1943 – 1998), představuje výstavou obrazů, televizních postav, studiových dekorací, scénických návrhů a kostýmů Galerie U Prstenu v Jilské ulici 14 na Starém Městě pražském.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

4. ledna 1981 se na obrazovkách ČT poprvé objevila dvojice plyšových postaviček – zelené Jů a oranžové Hele, které se okamžitě staly miláčky dětí a jejich průvodci kouzelnými nekonečnými příběhy nedělního rána. Přinášely úsměv, ale i inspiraci k zamyšlení ve stálé snaze „konat dobro“. Hravé plyšové dvojici, snad aby jim nebylo smutno, autor vzápětí vykouzlil několik dalších kamarádů – zlobivého a potměšilého Mufa, všetečné Tryskomyši, samolibého světáka Hary Šoumena, i nenápadného ušatého Šamšulu. Milá i zlobivá, vtipná, chytrá i inspirativní „plyšová partička“ stála za všech okolností na straně dětí, které to okamžitě ocenily a odměnily je svoji láskou.

Jů, Hele, Muf, Hary Šoumen, Tryskomyši, Šamšula jsou i hlavními „postavami“ výstavy Stanislav Holý a Studio Kamarád.

Expozice původních loutek je zde zasazena do kontextu autorova fantazijního výtvarného světa studiových dekorací, scénických návrhů, kostýmů, ad. Výstava je doplněna ilustracemi z autorské knihy Stanislava Holého – Jů, Hele, pondělí, jejíž další pokračování už nebylo autorovi osudem dopřáno vydat.

Výtvarné dílo Stanislava Holého je nezaměnitelné svým originálním rukopisem, lyrickou poetikou, jasnou a radostnou barevností, zaujme filosofickým podtextem skrytým v metafoře, nadhledem a vtipem.

Součástí výstavy jsou také filmové projekce – dokumenty, Magazíny Jů a Hele, dětské Kabarety ad. Doprovodnými programy jsou lektorské interaktivní výtvarné, hudební a filmové dílny pro školy (MŠ, ZŠ, SŠ) i pro volnočasové aktivity rodičů s dětmi.

Výstavou Stanislav Holý a Studio Kamarád se otevírá zrekonstruovaný KULTURNÍ PROSTOR U PRSTENU navazující na téměř dvacetiletou tradici původní Galerie U Prstenu založenou akademickým malířem Stanislavem Holým a jeho ženou Marií Holou.
Koncepci výstavy připravili Marie Holá, Drahoslav Nikodém a Matěj Holý.

Patronkou výstavy je Markéta Častvaj Plánková.

Přijďte se i s dětmi podívat a poslechnout si krásné:
„Kamarádi, máme Vás rádi!“

U PRSTENU, Jilská 14, Praha 1 – Staré Město
12. dubna – 20. května 2012
10 – 12 hodin pro školy (dle dohody)

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Kam s dětmi, Maminka cestuje, Staré město, Stanislav, Hlavní postava, Studio, Stud, Jů a Hele, Stání, Studio Kamarád, Tryskomyš, Stan, POETIKO, Kamarád