Maminka.czTěhotenství a porod

"Staré" matky vs. "mladé". Kdo vítězí na body?

21. 5. 2013
"Staré" matky vs. "mladé". Kdo vítězí na body?
V čem mají výhodu jedny oproti těm druhým a které jsou lepší?

Fyzička

Existuje několik aspektů, dle kterých se dá celá věc posuzovat, a fyzička matky je rozhodně jedním z nich. Neříkejte, že jste ani jednou v životě s hlavou jak střep a po mejdanu, co se trochu vymknul kontrole, suše nekonstatovala, že dřív, jo dřív, to jste mohla pařit až do rána a klidně několik dní za sebou, kdežto teď, teď... škoda mluvit. A stejně jako pařby s kamarády, i obstarání novorozence je fyzicky náročná činnost, která vám dá bohužel zabrat o poznání víc v pětatřiceti než v pětadvaceti. Z čehož plyne: jedna nula pro "mladé" mámy.

Zkušenosti

Dalším podstatným kritériem kvalitní mámy jsou samozřejmě její zkušenosti a určitá vyzrálost. Uveďme si to na příkladu. I když v pětadvaceti se vám ještě může zdát jako dobrý nápad vzít své novorozené miminko na hudební festival a ve třiceti stupních horka tam s ním dva dny spát v autě, v pětatřiceti už to možná uvidíte jinak. Taky v pozdějším věku už je větší záruka toho, že budete obklopená kamarádkami rovněž s dětmi, což je nejspolehlivější baby info kanál. "Staré" mámy tedy stahují náskok a dotahují na jedna jedna.

Ekonomická situace

I když to samozřejmě není tak důležité jako třeba zdraví dítěte, nemít na konci měsíce na pleny a muset si pravidelně půjčovat od rodičů taky není žádný med. A jelikož se finanční dávky mateřské (prvních šest měsíců) vypočítávají z výšky vašeho platu, je pro vás nepochybně výhodnější, pokud je to plat člověka s několikaletou praxí v oboru, než například čerstvého absolventa. Nemluvě o tom, že až se budete chtít po rodičovské vrátit zase do práce, bude se vám s konexemi a kontakty místo hledat nepochybně lépe. "Staré" mámy se ujímají vedení, dva jedna!

Zdraví dítěte

S věkem matky ovšem bohužel neroste jen její soudnost a lepší uplatnění na trhu práce, ale i riziko vývojových vad jejího dítěte. Například Downův syndrom. Zatímco u pětadvacetiletých maminek je postižené jen jedno dítě ze sedmnácti set, u pětatřicetiletých maminek už je tato pravděpodobnost několikanásobně vyšší - postižené je jedno miminko ze tří set padesáti. A u pětačtyřicetiletých žen je to dokonce jedno ze čtyřiceti! V tomhle směru hraje čas rozhodně proti nám.

Prenatální diagnostika prošla sice v poslední době velkým vývojem a každý rok se zachytí více a více případů postižených plodů, stejně se ale například loni narodily více jak čtyři desítky postižených dětí, jejichž vadu se v prenatálním období odhalit nepodařilo. "Mladé" mamky vs. "staré": dva dva.

A tak dále...

Každý věk má své pro a proti a pokud budete chtít být nestranným a spravedlivým soudcem, dojdete pravděpodobně k závěru, že žádný věk není obecně lepší než ten druhý. Jsme individuality, ne stroje. Pro vaše dítě je nakonec nejdůležitější mít (nejlépe) dva rodiče, kteří ho nadevše milují a pokud je tohle splněno, na těch ostatních věcech už zase tolik nezáleží.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Prenatální diagnostika, Máť, Náročná činnost, Celá věc, Novorozené miminko, Prenatální období

Mohlo by vás zajímat
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?

Horoskopy

Kozoroh Tak na závěr pracovního týdne jste čekali hned od pondělí. Buďte nad věcí a nebojte se skočit do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu