Maminka.czPředškolák

Šťastné dítě, bordel v bytě…

Klára Kotábová 22.  12.  2011
Šťastné dítě, bordel v bytě…
Možná je to naopak, ale platí to v každém případě. Vaše zlatíčko může být spokojené jedině v případě, že se budete věnovat jemu a ne domácnosti, že si budete hrát a společně zapomenete na svět kolem vás. Navíc, našim nejmenším je přece úplně jedno, kdy jste naposledy vysávala prach, hlavně že se s nimi smějete. Jak to máte doma vy?

Přiznám se, že donedávna jsem permanentně uklízela, protože jsem měla pocit, že se jinak o hračky doma zabijeme. Od té doby, co jsem rezignovala na kostičky lega zaražené v koleni, Viktorčiny pískací hračky v manželské posteli mě také nevyděsí, a dokonce se neleknu ani barbínčiny nohy v kuchyňském dřezu, jsem šťastnější. A děti viditelně také.

A co ještě jim obecně schází ke štěstí?
Začněte od kojeneckého věku plnit jednotlivé body a za chvíli budete moci prohlásit, že vůbec nic. Tady máte malý, ale ověřený tahák, co potřebuje k životu šťastné dítko.

1. Nechte svého kojence, aby projevoval svoje emoce přesně tak, jak momentálně potřebuje. Má vztek, že nedosáhne na hračku? Nechte ho vztekat se. Nechce papat oběd a hlavu si samým odmítáním chce ukroutit? Nedávejte mu jídlo, ale až přijde čas svačiny, nabídněte mu další dobrotu. Nevnucujte se v mezidobích úplatky, které vašemu dítku jen ukážou, že si může dělat, co chce a kdy chce. Pláče vaše zlatíčko, protože se uhodilo při svých výzkumných cestách? Jistě, utěšujte ho, ale nikoli hystericky.

ČTĚTE TAKÉ: FOTOSOUTĚŽ O ORIGINÁLNÍ STOLNÍ HRU KIUMBOVÉ

Ukažte mu, že i bolest k životu patří, že se drobné nehody občas stávají a že není zapotřebí dělat kvůli nim přehnané divadlo nebo opičky. Každou situaci, kterou se svým potomkem prožíváte, dopodrobna popisujte, vysvětlujte mu, předvádějte. Kromě toho se nestyďte i před malým dítětem plakat, smát se a ukázat mu, že také vy emoce prožíváte. Už od kojeneckého věku se totiž naši nejmenší učí - od vás!

2.Zabavte se společně!
I v kojeneckém věku se vám váš potomek může stát parťákem při nejrůznějších lumpárnách. Pokud ho posadíte do lehátka a budete se věnovat dospěláckým činnostem, vaše zlatíčko se brzo začne nudit a bude mrzuté. Zapojíte-li ho naopak do činnosti a budete-li se společně mazlit na koberci, hrát si s hračkami, hrazdičkou a trénovat pohyb, bude nadmíru spokojené. Podporujte své ratolesti už od nejmenšího věku v objevitelských aktivitách, snažte se pro ně vymyslet smysluplnou zábavu tak, aby byly spokojené. Kojenec opravdu nechce jen klid a polehávání. Potřebuje motivovat a uvědomovat si, jaké jsou jeho schopnosti a jak je rozšiřovat.
To vše může, ale jen s vaší pomocí.

3. Optimismus v žilách. Tak ten by měl kolovat nejen vám, ale také malým dětem. Od vás se miminko kromě jiného začne rovněž učit, jestli se na sklenici vody díváte jako na z polovice plnou, nebo naopak téměř prázdnou. Vědci v USA dokonce objevili, že šestiměsíční děti dokážou napodobit nejčastější mimiku svých rodičů. Chcete, aby se vaše zlatíčko smálo, nebo mělo stále pokleslé koutky? Pokud volíte první variantu, máte jedinečnou příležitost - jít mu příkladem už odmalička. Že dnes venku prší? V kočárku pod pláštěnkou je se meze nekladou.

4.Dopřejte si dostatek přece taková legrace… Fantazii prostoru. Potřebujete ho vy i váš malý poklad. Stejně jako mu musíte poskytnout zábavu a vzdělání v jakémkoli věku, měla byste dbát i na to, aby si občas jen tak „byl“. Existoval, polehával, dělal přesně to, co se jemu chce. Jestliže budete mít rozplánovanou každou minutu dne a v ní i program pro vaše dítě, velmi snadno ho zahltíte a unavíte tak, že bude celý den mrzuté. Nechte ho žít a prohlížet si svět po svém a vlastním tempem. Vy buďte nablízku a v případě, že ho vlastní tempo přestane bavit, vraťte se k výše uvedeným tipům. Vaše zlatíčko aktivity vycházející z vaší hlavy ocení. Jenom musí mít občas prostor pro to, volně se nadýchnout.

5.Pro vašeho potomka je základem dostatek spánku, zdravé jídlo a vhodný pohyb. Dbejte (a to vaše dítě opravdu nemůže), aby měl výše uvedené v rovnováze. Jakmile mu bude jedna ze stěžejních potřeb scházet, bude mrzutý a vy se budete možná marně pídit po tom, co se vlastně děje. Vzpomeňte si, jak jste sama unavená, když nemáte dostatek spánku, jak vás nic nebaví, když nestihnete oběd, a jak vás bolí celé tělo, když se nedostanete na pravidelnou procházku. Vnímejte proto pečlivě potřeby svého dítka. Myslíte si, že kojence baví život správnou odpověď i tip, co dělat!

6.Každý den si se svým zlatíčkem povídejte o tom, v postýlce, bez podnětů a zábavy? Odpovězte si sama. A máte co se během společně strávených chvil odehrálo pěkného. Uvidíte, že nejprve bude reagovat na pozitivní zvuk vašeho hlasu, později i na obsah sdělení. Svou ratolest tak naučíte pojmenovat a užít si úspěchy a radosti, které vás během dne potkaly. Výrazové schopnosti se jí budou hodit v době předškolní a později.

ČTĚTE TAKÉ: Kalkulačka rodičovského příspěvku: změny od roku 2012

Témata: Časopis Maminka, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Byt, Polehávání, Byte, Šťastné dítě
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
8 úžasných proměn ženské sexuality: Od děvčátka k víle, matce a bohyni
Zenklová Veronika
Fotografie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Kam vyrazit k vodě? Podívejte se na nejhezčí přírodní koupaliště
Procházková Simona
Kam s dětmi
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
redakce
Sourozenci
Modelka Adriana Sklenaříková oslavila padesátiny. Vymodleného dítěte se dočkala až ve 46 letech!
Mrázková Dita
Slavné maminky