[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Stavební spoření i penzijní připojištění patří mezi dva produkty podporované státem. Oba jsou výhodné obzvlášť pro občany, kteří nemají rádi riziko a nevěří informacím finančních poradců o zaručených ziscích z akcií nebo podílových listů. Některé finanční produkty mohou být zřetelně výnosnější, ale také ztrátové. Ztráta však u „stavebka“ ani „penzijka“ nehrozí. Proč?
O peníze v penzijním připojištění nebo stavebním spoření rodina nepřijde. Jestliže z důvodu úmrtí klient našetřené finanční prostředky nestihl vyčerpat, tak je obdrží dědici v rámci dědického řízení.
Ačkoliv legislativní změny snižují jeho atraktivitu, bude stavební spoření nadále patřit mezi zajímavé finanční produkty. Hlavním lákadlem je totiž výhodný úvěr na bydlení. Jak se tedy mění?
Od roku 2013 však Ministerstvo financí plánuje, aby státní podporu stavebního spoření mohli získat jenom ti, kteří ji využijí na bydlení nebo si vezmou od stavební spořitelny úvěr. Ani toto opatření by však nemělo atraktivitu stavebního spoření příliš snížit. Investice do vlastního bydlení je dobrým výdajem. Stavební spoření totiž nabízí nízkou úrokovou sazbu, která je po celou dobu splácení úvěru stejná, a známe ji již při podepsání smlouvy. Úvěr ze stavebního spoření můžeme kdykoliv a bez sankcí předčasně splatit, úvěr můžeme použít nejenom na koupi nové nemovitosti, ale také pro modernizaci či změnu stavby a další. Zaplacené úroky z překlenovacího úvěru a úvěru ze stavebního spoření si můžete odepsat z daňového základu a snížit si tím daňovou povinnost.
V současné době je to do částky 300 000 Kč. I když se plánovalo zrušení možnosti odpočtu úroků z úvěrů, daňová reforma od roku 2013 počítá pouze se snížením limitu na 80 000 Kč. Zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob z 15 % na 19 % přitom zvýší většině občanů daňovou úsporu. Například při zaplacených úrocích z úvěru ve výši 50 000 Kč ušetří za letošní rok rodina na dani z příjmu 7500 Kč (50 000 Kč x 15 %). Od roku 2013 by to bylo již 9500 Kč (50 000 Kč x 19 %).
Každý z nás si chce i na podzim života užívat svoje každodenní radosti plnými doušky. V budoucnu nám pouze státem garantovaná penze rozhodně stačit nebude, a proto zaznamenávají penzijní fondy rok od roku nárůst klientů. Všichni rozumní lidé si jednoduše spočítají, že stát prostě nebude mít na důchody v budoucnosti tolik peněz jako nyní, vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji. Soukromé úspory na penzi jsou naprostou nutností, jestliže si chceme alespoň částečně udržet životní standard, na který jsme zvyklí. Penzijní připojištění je jednou z možností, jak si na důchod našetřit.
Důchodová reforma počítá se zavedením fondového systému, který však rozhodně nebude výhodný pro všechny občany. Jeho výhody pocítí na svých peněženkách pouze občané s nadprůměrnou mzdou. Naproti tomu změny od roku 2013 u dobrovolného penzijního připojištění (nově penzijního spoření) může využít každý. Změny se pochopitelně dotknou i již uzavřených smluv. Při měsíční úložce 1500 Kč bude mít klient nárok na maximální daňovou slevu a obdrží i nejvyšší možný státní příspěvek.