[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
* Nesnižovat maximální počet proplácených hodin výuky. * Zabránit škrtům v rozpočtu kapitoly školství na příští rok, naopak rozpočet navýšit. * Nedopustit, aby se děti staly rukojmími vlády. * Nedopustit, aby se snížily platy pedagogů i nepedagogických pracovníků školy v roce 2024, a došlo tak k jejich nutnému propouštění.
Toto jsou v kostce hlavní atributy, o jejichž zavedení školské odbory usilují. Jednání odborů s ministerstvem školství ale výsledky nepřineslo.
I proto se odbory rozhodly už dál neotálet a vyhlásit jednodenní výstražnou stávku, která se uskuteční v pondělí 27. listopadu.
Do ní se aktivně zapojí nejen učitelé a asistenti z mateřských, základních a středních škol, ale i družinářky a kuchařky. Ke školským odborům se navíc přidají i odbory dopravní, zdravotnické, potravinářské a další.
1. Informaci o tom, která škola se stávky zúčastní, musí rodiče či zákonní zástupci obdržet nejpozději tři pracovní dny dopředu formou školního informačního systému nebo zasláním e-mailu.
V něm by mělo být uvedeno, zda se škola stávky zúčastní úplně, případně bude-li provoz školy omezen (např. může dojít ke spojení tříd, výdeji svačin a obědů apod.).
Žáci mají na stravu nárok, a pokud bude jejich škola otevřená, ale jídelna už nikoliv, musí ředitelé zajistit oběd jinak (např. formou cateringu nebo studené kuchyně).
2. Rodiče dětí mladších 9 let mají během stávky učitelů nárok na home office.
Další možnosti jsou dovolená, neplacené volno nebo babička či sousedka, která dítko pohlídá. Klasické ošetřovné se na stávku nevztahuje. Pokud mají rodiče dítě starší 9 let, můžou o home office zkusit také zažádat, v tomto případě ale záleží čistě jen na empatii a shovívavosti zaměstnavatele.
3. Rodiče mohou sledovat také https://mapa škol zapojených do stávky, kde zjistí, kterých škol se jednodenní stávka týká. Červená ikona znamená zcela zavřenou školu, oranžová omezený provoz.
Většina škol má v tuto chvíli jasno, zda se do stávky 27. 11. připojí. V naší mapě je vyznačeno již přes 1000 škol📍Pro zápis stávkující školy použijte tento odkaz: https://t.co/V4NliBaEe1🗺️ Nově aktualizovaná mapa zde: https://t.co/7rzaomcFgT#zadeti pic.twitter.com/ySf3alJrSK— Učitelská platforma (@ucitele) November 21, 2023
Většina škol má v tuto chvíli jasno, zda se do stávky 27. 11. připojí. V naší mapě je vyznačeno již přes 1000 škol📍Pro zápis stávkující školy použijte tento odkaz: https://t.co/V4NliBaEe1🗺️ Nově aktualizovaná mapa zde: https://t.co/7rzaomcFgT#zadeti pic.twitter.com/ySf3alJrSK
Školské odbory nesouhlasí se snížením maximálního počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu, které navrhuje ministerstvo školství. Podle nich by to znamenalo zhoršení kvality výuky. Zároveň usilují o více peněz pro školství na příští rok. Kvůli jejich nedostatku hrozí podle odborů snižování úvazků, propouštění učitelů i omezování počtu dělených hodin a tandemové výuky.
Profesní organizace Učitelská platforma napsala otevřený dopis prezidentu republiky, vládě, poslancům i senátorům, ve kterém jménem ředitelů a učitelů tuzemských škol vysvětluje, jaké můžou být následky nedostatku financí ve školství:
V Česku působí na všech typech škol přes 150 tisíc pedagogů. To ale nestačí. Podle odhadů jich české školství postrádá dalších šest tisíc. Podle ředitelů středních škol schází nejvíce učitelé odborného výcviku a odborných předmětů. A pokud se situace rychle nezmění, hrozí, že například budoucí řemeslníky nebude mít kdo učit. Problém nedostatku učitelů je vedle nízkého zájmu o studium pedagogických oborů způsoben i vysokým věkem učitelů. Podle zprávy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR z roku 2019 byl průměrný věk pedagogů přes 47 let. Učitele, kteří odcházejí do důchodu, nestačí mladá generace nahradit. „Už nyní je velký problém sehnat na některé obory nové pedagogy. Skuteční odborníci stárnou, odcházejí do důchodu a aktuálně je nemá kdo vystřídat. Absolventi pedagogických fakult mají skvělé všeobecné vzdělání a bez problémů se velice dobře uplatní mimo školství za lepších podmínek, zejména těch platových,“ podotkl Miloslav Janeček, ředitel SOŠ Jarov.