[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Možná vy sama ráda čistíte svůj prostor, vyhazujete staré věci a obklopujete se novými. Nevadí vám přestěhovat se a najít si přátele kdekoli. Vaše dítě ale takové vůbec být nemusí. Naopak ho může rozhodit i taková maličkost, jako je nové světýlko u postele. Klepete si prstem na čelo a říkáte si, že takovou prkotinu snad zvládne každý?
Dětská psychika funguje jinak než vaše. Pro malého drobečka může být právě ono světýlko přístavem bezpečí. Nedávno jsem seděla v kavárně s kamarádkou, která mi vyprávěla, že její tříletá dcera už týden špatně nese, že jí v pokojíčku vymalovali a koupili nový nábytek. Prý je to horší, než když se jí narodil bráška. Když jsem nad tím přemýšlela, uvědomila jsem si, že to vlastně chápu. S bratříčkem přišel do rodiny parťák na hraní, kdežto s výmalbou pokojíčku ze stěn zmizely její obrázky, které jako úplně malá kreslila.
Zprvu se může zdát, že vaše ratolest přijala změnu s klidem, jenže pak se může projevit pravý opak. „Psychické problémy a trápení se u dětí projevují jinak než u nás dospělých. Jsou dva způsoby, jak děti reagují na psychickou zátěž, internalizací a externalizací,“ říká docent Radek Ptáček z Institutu dětské psychologie. „Internalizace nastává, když dítě drží problémy v sobě a trápení jej doslova sžírá, a to se časem projeví psychosomatickými nebo dokonce somatickými obtížemi – dítě často trápí bolest hlavy, břicha, trpí nechutenstvím a podobně. Ve druhém případě dítě, které bylo dříve hodné, začne odmlouvat, neposlouchá a dostavit se může i agrese. Všechny tyto změny chování znamenají, že se něco děje, a od rodičů vyžadují zvýšenou pozornost,“ popisuje odborník.
Nejdůležitější samozřejmě je rozpoznat, že se něco děje. Zkuste si proto s dětmi co nejvíce povídat, všímejte si změn v chování. Dává-li vám ratolest vehementně najevo, že s nastalou změnou nesouhlasí, nezlobte se na ni. Malý vztekloun sám v sobě bojuje s pocity, které neumí zpracovat jinak než pláčem, křikem a házením věcmi. „Dítě musí cítit oporu, měli byste mu ukázat, že jej máte rádi a pomůžete mu situaci zvládnout. Zeptejte se, co by mu pomohlo, aby se cítilo lépe,“ radí Radek Ptáček.
Dokonce není ani špatné dát mu odměnu za určitý výkon, za splněný cíl, který si společně předem stanovíte. Třeba za to, že zvládne den v nové školce bez pláče. Zároveň zkuste o všech změnách mluvit dopředu a když chcete dítko překvapit třeba novým pokojíčkem, pátrejte nejdřív po tom, co se mu líbí. A ptáte-li se na změny v rodině, to je samostatná kapitola. Emoce tu hrají prim, a proto dvojnásob platí: Vysvětlujte, mluvte, nezatajujte. Děti stejně všechno vycítí. Na další stránce najdete naše tipy, jak zvládnout stěhování, a 4 tipy, jak dětem nové situace ulehčit. Držíme palce!
Plánujte Ideální je naplánovat změnu na období, kdy bude pro dítě snadnější se aklimatizovat, například na období prázdnin. Co mu naopak může uškodit, je prodlužovaná příprava, kdy se o změně stále mluví, ale ona nepřichází a dítě je z toho ve stresu. „Každé dítě potřebuje stabilitu, jejímž hlavním zdrojem je rodič. Jestliže se chystá určitá změna a rodič ji dítěti podá jako něco samozřejmého, něco, co i on zvládá s klidem, zvládne ji v pohodě i samo dítě,“ říká Radek Ptáček a dodává, že je důležité o změnách s dítětem mluvit. Najděte klady Zkuste v nastalé situaci najít pro dítě něco pozitivního, na co se může těšit: Najděte v okolí nového bydliště dětské hřiště, kavárnu s hracím koutkem, divadlo, kde hrají dětská představení, nebo nějakou zajímavost, která ho upoutá. „Když jsme se s dvouletým synem přestěhovali, velmi špatně to nesl, plakal a odmítal se do nového bydliště vracet. Jednou jsme cestou z nákupu narazili na bustu Vítězslava Nezvala a ta ho zaujala natolik, že jsme ji museli navštěvovat každý den. Hned se mu v novém domově bydlelo líp,“ popisuje svou zkušenost maminka Eva.
Nechte je rozhodovat Dejte dítěti pocit, že může o věcech rozhodovat samo. Budete se divit, jak může pomoci, když si samo rozhodne o tom, kde budou spinkat plyšáci a kde bude stát skříňka. „Když bylo Anetce pět, tajně jsme jí jako překvapení předělali pokojíček. Jenže žádná radost se nekonala, spíš naopak. Anetka nespala a hrála si raději v kuchyni. Dlouho jsme si o tom všichni povídali a nakonec jsme ji nechali, ať si to udělá po svém. Dokonce jsme ji nechali, aby si pomalovala zdi obrázky a polepila je samolepkami s Elsou. Jakmile byla malá dekoratérka spokojená (a pokojíček vzhůru nohama), bylo to zase její království. A já už vím, že bych jí nikdy nic takového znovu neudělala za zády,“ vypráví maminka Petra. Nevyhazujte bez svolení Ať už se stěhujete nebo jen dítěti předěláváte pokojíček, nezbavujte se všech starých věcí. Nechte mu v rohu stát ošuntělou skříňku nebo starý lustr s obrázkem medvídka Pú, má-li ho vaše dítě rádo. Byt, v němž žije, by pro něj měl být osobitý a ne sterilně nový a cizí.