Maminka.czVaše příběhy

Stěhujeme se do vysněného domu. Syn ale stěhování bojkotuje!

28. 6. 2018
Stěhujeme se do vysněného domu. Syn ale stěhování bojkotuje!
Když se nám po několika letech mačkání v malém bytě konečně podařilo najít dům snů, byli jsme nadšení. Stěhovat jsme se začali postupně už před pár týdny, do prázdnin by mělo být hotovo. Naši radost ale kazí naprostý odpor staršího syna. Dům nesnáší ještě dřív, než v něm začal bydlet.

S manželem jsme kdysi z našeho prvního společného bytu byli nadšení. Původně jsme v něm byli v podnájmu, ale když se ho tehdejší majitel rozhodl prodat, rozhodli jsme se hned, že ho koupíme. Už tehdy nám bylo jasné, že pokud spolu zůstaneme a budeme zakládat rodinu, nebude pro nás rozhodně bydlením na celý život, ale byli jsme přesvědčeni, že jakmile ta situace nastane, byt prodáme a půjdeme do většího.

Dvoupokojový byt s malou terasou jsme si hýčkali a bylo nám v něm dobře. I po svatbě. I po narození syna Vojty. Ale už tehdy, když jsem byla těhotná, jsme věděli, že musíme začít jednat, a pustili jsme se do hledání něčeho většího. Tehdy jsme ještě preferovali spíš větší byt, ale pořád se nám žádný nelíbil natolik, abychom se opravdu stěhovali. A navíc to nebylo ještě nezbytné, takže jsme nespěchali.

Stěhování či nová školka? Děti snáší změny mnohem hůř. Proč?

Když byly Vojtovi dva roky, otěhotněla jsem podruhé – docela nečekaně a rozhodně neplánovaně. Ale dvě děti jsme vždycky chtěli, takže po počátečním šoku jsme se začali těšit. Jen jsme měli obavy, jak to v malém bytě zvládneme, a intenzivně začali hledat nové bydlení. V tu dobu jsme to i přehodnotili a rozhodli se, že budeme hledat dům.

Jenže najít dům, který by se nám líbil, byl v dobrém stavu a na dobrém místě – a my si ho mohli dovolit – bylo skoro nemožné. A tak se stalo, že plynuly ne měsíce, ale roky, a my trčeli pořád v našem 2+kk, který už dávno nebyl hýčkaným bytem mladého páru, ale jedním velkým skladištěm a provizoriem, protože „už se nevyplatí tady dělat nějaké větší úpravy, když se chceme stěhovat“.

Reakce syna nás zaskočila

Dopadlo to tak, že jsme si lezli vzájemně málem po hlavě a z nového bydlení se stala opravdu nutnost. Takže když jsme letos v březnu úplnou náhodou přes známého dostali tip na dům, který nás okamžitě okouzlil, bylo rozhodnuto během tří dnů.

S manželem jsme se začali těšit jak malé děti. Ovšem jako nějaké jiné než ty naše. Po oznámení, že se budeme stěhovat a Vojta i Barborka budou mít každý svůj vlastní pokojíček a spoustu místa na hračky, jsme čekali salvu radosti. Ta ovšem nastala jen u mladší dcery. Jsou jí tři roky a reaguje radostně víceméně na cokoli, co jí řekneme.

Vojtova reakce nás zaskočila. Kategoricky prohlásil, že se stěhovat nechce a nebude. I přes prvotní překvapení jsme se nenechali vyvést z míry a trpělivě mu vše líčili v růžových barvách. Počítali jsme, že je to jen prvotní vzdor, který nemá žádný hlubší základ a brzy pomine. Proč by se pětileté dítě nechtělo stěhovat?

Přestali jsme o stěhování mluvit

„Prostě nechci! Mně se líbí tady! Mám tady kamarády! A školku! A fotbal! A všechno a basta!“ křičel. My na to, že tohle všechno bude mít i tam. „Jenže to bude jiná školka! A úplně jiný děti!“ nedal se a jeho logika nás docela odzbrojila.

Nakonec jsme tedy na čas přestali o stěhování úplně mluvit. Věděli jsme, že k němu nedojde dřív než za tři měsíce, a počítali jsme s tím, že Vojta tuhle novinku postupně vstřebá a zvykne si na ni.

Ale když jsme po měsíci téma znovu otevřeli, jeho reakce byla stejná, ne-li ještě horší, přestože jsme mu celý přesun líčili v růžových barvách a slibovali v zoufalství už i to, co jsme ani splnit nemohli.

Syna mi bylo strašně líto...

Když se udělalo na jaře hezky, vzali jsme děti poprvé se na dům podívat. Zatímco Barborka nadšeně běhala po zahradě i vevnitř a ze všeho byla nadšená, Vojta celou akci bojkotoval a na konci nám oznámil, že ten dům nesnáší, že je hnusnej a že ať se my klidně přestěhujeme, ale on zůstane ve starém bytě. Bylo by to skoro komické, kdyby to nemyslel opravu vážně.

Manžel se už naštval a řekl mu, že z něj tedy bude bezdomovec, protože náš byt prodáme, abychom měli na tenhle dům. Vojtu to úplně zlomilo, tohle si asi nepředstavoval, zřejmě si myslel, že byt bude dál náš a on v něm bude bydlet. Bylo mi ho strašně líto, jak to v té své malé hlavičce měl všechno jednoduché a my ho připravili o poslední naději.

No a teď tedy probíhá postupný přesun – ve starém bytě balíme, po práci obden vozíme krabice do domu a první týden v červenci nás čeká finální stěhování velkého nábytku a všeho, co sami nezvládneme svým autem.

Jak přežít období vzdoru? Buďte trpělivá, empatická a zachovejte si nadhled

A Vojta je stále v opozici, nevěřila bych, jak dlouho vydrží pětileté dítě trucovat! Od doby, kdy jsme odvezli první krabici, s námi prakticky nemluví. Paní učitelky ze školky tvrdí, že tam je to stejný rošťák jako kdykoli jindy, ale jakmile ho přijdu vyzvednout, svěsí hlavu, dívá se do země, mlčí a to mu vydrží až do večera. Nechce pohádku před spaním, mazlit se, nechce žádné dárky ani dobrůtky – jediné, co chce, je, abychom se nestěhovali.

Tohle na ně platí! Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů

Ve starém bytě opravdu zůstat nemůžeme, i kdybychom mu nakrásně chtěli vyhovět, už je prodaný a navíc bychom se do něj opravdu už nevešli. A ani si nemyslím, že by se mu v tomhle mělo ustoupit. Jen bych si přála, aby tu změnu přijal a neměl nás teď za ty největší „podrazáky“ na celém světě, jak nás nazval. Jak mu pomoci?

Irena, 38 let

Čistota versus nepořádek. Potřebují mít děti uklizeno?
Období vzdoru: zákazy jsou na nic! Nastavte jasné hranice a dodržujte je
Jak uklidnit malého vzteklouna? Nechte ho vyvztekat a nespěchejte
Témata: Děti, Vaše příběhy, Předškolák, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Mateřská škola, Mladá dcera, Malý byt, Byt, Stěhování, Malá hlavička, Starý syn, Nové bydlení, Dobrý stav, Dvoupokojový byt, Mladý pár, Růžová barva, Malé dítě, Počáteční šok, Úplná náhoda, Dobré místo, Syn, Celá akce, Boj, Velký byt

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Po porodu jsme všechny tlusté. Kašleme na ostatní
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Horoskopy

Lev O víkendových radovánkách jste přemýšleli už od začátku týdne, a proto proběhne všechno podle plánu. V…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matouš, Matúš, Debora

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu