[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nucenými sterilizacemi žen si v minulém století prošla nejedna evropská země, a nešlo pouze o země ve východní části Evropy, ale kupříkladu také o vyspělé skandinávské země! Zatímco u nás docházelo od 70. let minulého století k nedobrovolným sterilizacím žen zejména z etnických důvodů, ve Švédsku byly v „zájmu státu“ nedobrovolně sterilizované ženy, které úředníci z různých důvodů shledali jako „slabomyslné“.
Svou temnou „sterilizační historií“ si však prošly například i Spojené státy, Japonsko, Německo a mnoho dalších zemí. V současnosti již v Evropě k takovým událostem nedochází a sterilizace je vždy dobrovolná a informovaná. A jak je to se sterilizací žen u nás?
V České republice, ale i v řadě dalších zemí, se z pohledu legislativy provádí sterilizace ze dvou důvodů – první je zdravotní, druhý nezdravotní. Existují-li ke sterilizaci zdravotní důvody, lze ji dle zákona provést již od 18 let věku. Žena však musí dát k zákroku písemný souhlas.
K nezdravotním důvodům nejčastěji patří v první řadě důvody kontracepční, kdy si žena nepřeje mít z nějakého důvodu dítě, popřípadě další děti. V takovém případě však nesmí zákroku bránit žádné závažné zdravotní důvody.
Zákrok z nezdravotních důvodů se provádí až po dovršení 21 let, a to na základě písemné žádosti dané ženy. Ve speciálních případech, například u nesvéprávných jedinců, může sterilizace proběhnout se souhlasem zákonného zástupce, dále je potřeba kladné rozhodnutí odborné komise (odbornost členů stanovuje zákon) a také soudu.
Platná legislativa specifikuje sterilizaci jako zákrok, který mechanicky zabrání setkání spermie a vajíčka. Nejde tedy o zásah do hormonálních funkcí v organismu, ale o zákrok přímo na pohlavní žláze. Dle Zákona o specifických zdravotních službách je naprosto nezbytné, aby žena před podpisem souhlasu obdržela všechny informace o zákroku včetně popisu rizik a následků, které s ním souvisí. Informace musí být dokonce podány před svědkem, tím by měl být další zdravotní pracovník.
Zákon dále říká: „Mezi podáním informace a udělením souhlasu musí být přiměřená lhůta; jde-li o sterilizaci ze zdravotních důvodů, lhůta musí být nejméně 7 dnů; jde-li o sterilizaci z jiných než zdravotních důvodů, lhůta musí být nejméně 14 dnů.“
Zákon o specifických zdravotních službách se úhradou sterilizace nezabývá. Praxe je taková, že sterilizaci provedenou ze zdravotních důvodů hradí obvykle pojišťovna, sterilizaci na vlastní žádost si hradí pacientka sama. V posledních letech lze i v Česku podstoupit speciální, takzvaný hysteroskopický zákrok, ten trvá 20 až 30 minut, provádí se ambulantně a nevyžaduje narkózu, ta je však nezbytná u sterilizace, která se provádí laparoskopicky.