Maminka.czAntikoncepce

Vše o sterilizaci: Lze ji opravdu provést na vlastní žádost?

Martina Machová 27.  2.  2019
Je možné se nechat na vlastní žádost sterilizovat jen kvůli kontracepčnímu účinku? Nebo je sterilizace možná pouze ze zdravotních důvodů? Budu po zákroku i nadále menstruovat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nucenými sterilizacemi žen si v minulém století prošla nejedna evropská země, a nešlo pouze o země ve východní části Evropy, ale kupříkladu také o vyspělé skandinávské země! Zatímco u nás docházelo od 70. let minulého století k nedobrovolným sterilizacím žen zejména z etnických důvodů, ve Švédsku byly v „zájmu státu“ nedobrovolně sterilizované ženy, které úředníci z různých důvodů shledali jako „slabomyslné“.

Svou temnou „sterilizační historií“ si však prošly například i Spojené státy, Japonsko, Německo a mnoho dalších zemí. V současnosti již v Evropě k takovým událostem nedochází a sterilizace je vždy dobrovolná a informovaná. A jak je to se sterilizací žen u nás?

Jsou důvody proč se bát hormonální antikoncepce?

Dva důvody ke sterilizaci

V České republice, ale i v řadě dalších zemí, se z pohledu legislativy provádí sterilizace ze dvou důvodů – první je zdravotní, druhý nezdravotní. Existují-li ke sterilizaci zdravotní důvody, lze ji dle zákona provést již od 18 let věku. Žena však musí dát k zákroku písemný souhlas.

K nezdravotním důvodům nejčastěji patří v první řadě důvody kontracepční, kdy si žena nepřeje mít z nějakého důvodu dítě, popřípadě další děti. V takovém případě však nesmí zákroku bránit žádné závažné zdravotní důvody.

Zákrok z nezdravotních důvodů se provádí až po dovršení 21 let, a to na základě písemné žádosti dané ženy. Ve speciálních případech, například u nesvéprávných jedinců, může sterilizace proběhnout se souhlasem zákonného zástupce, dále je potřeba kladné rozhodnutí odborné komise (odbornost členů stanovuje zákon) a také soudu.

Regenerace dělohy po porodu. Jak dlouho se zavinuje a na co se připravit?

Zákonné podmínky sterilizace

Platná legislativa specifikuje sterilizaci jako zákrok, který mechanicky zabrání setkání spermie a vajíčka. Nejde tedy o zásah do hormonálních funkcí v organismu, ale o zákrok přímo na pohlavní žláze. Dle Zákona o specifických zdravotních službách je naprosto nezbytné, aby žena před podpisem souhlasu obdržela všechny informace o zákroku včetně popisu rizik a následků, které s ním souvisí. Informace musí být dokonce podány před svědkem, tím by měl být další zdravotní pracovník.

Zákon dále říká: „Mezi podáním informace a udělením souhlasu musí být přiměřená lhůta; jde-li o sterilizaci ze zdravotních důvodů, lhůta musí být nejméně 7 dnů; jde-li o sterilizaci z jiných než zdravotních důvodů, lhůta musí být nejméně 14 dnů.

Jiřina: Dcera podstoupila sterilizaci. Jsem na dně.

Sterilizace a cena. Kolik stojí?

Zákon o specifických zdravotních službách se úhradou sterilizace nezabývá. Praxe je taková, že sterilizaci provedenou ze zdravotních důvodů hradí obvykle pojišťovna, sterilizaci na vlastní žádost si hradí pacientka sama. V posledních letech lze i v Česku podstoupit speciální, takzvaný hysteroskopický zákrok, ten trvá 20 až 30 minut, provádí se ambulantně a nevyžaduje narkózu, ta je však nezbytná u sterilizace, která se provádí laparoskopicky.

Sterilizace místo antikoncepce?
Témata: Praktické rady, Menstruace, Antikoncepce, Ovulace, Česká republika, Legislativa, Vlast, Zdravotní důvody, Člen, Evropa, Sterilizace, Žádost, USA, Zákrok, Důvod, Německo, Stěr, Švédsko, Souhlas, Japonsko, Menstruační kalhotky na Heureka.cz