[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nezřídka děti bolí bříško i v případě stresu a psychické nepohody. V případě zánětu slepého střeva však může jít o život ohrožující stav, který byste neměli podcenit.
Zánět slepého střeva neboli apendicitida se může vyskytnout v jakémkoli věku, ale nejčastěji postihuje právě děti. Důvody jsou různé. „Apendix je slepě zakončený, proto se v něm mohou zachycovat natrávené zbytky potravy, ve kterých se množí bakterie. Může dojít k zánětu. Příčinou zánětu můžou být také uvízlá stolice nebo škrkavky,“ vysvětluje praktická lékařka Jaroslava Čiefová z EUC Kliniky.
Existují dvě formy zánětu. Akutní a chronický. Pro akutní zánět je typické, že se příznaky rozvinou velmi rychle. Chronický zánět se projevuje dlouhodobými bolestmi břicha a únavou. Nevíte, zda zánět „slepáku“ u dítěte poznáte? „Při akutním zánětu si děti stěžují obvykle na bolest, která začíná v nadbřišku, případně v oblasti pupku. Později se rozšiřuje do oblasti pravého podbřišku. Poloha apendixu může být ale různá, a tak i lokalizace bolesti břicha se může lišit,“ vysvětluje Jaroslava Čiefová. Zažitá informace, že „slepák bolí vždycky vpravo“, není tedy zcela pravdivá.
Téměř vždy se při akutním zánětu objevují nevolnost a zvracení, někdy i průjem, horečky a schvácenost. V případě zánětu u dětí si také můžete všimnout, že se dítě vyhýbá zátěži a vybočuje pravou nohu. „Tohle je typické pro děti předškolního a školního věku. U novorozenců, kojenců a batolat je průběh často atypický,“ dodává lékařka. Proto je vždy lepší, pokud si nejste jistí, odjet na pohotovost. Pokud jde o předškoláky, zkuste tento jednoduchý trik. Řekněte dítěti, ať zakašle nebo poskočí na podlaze. Pokud jde o zánět, bolest se zhorší. V takovém případě nedávejte dítěti nic jíst ani pít a jeďte do nemocnice.
Možná jste slyšeli, že zánět je možné zklidnit ledováním a vlastně ho "rozehnat". To je sice pravda, ale jen částečně. Hrozí totiž, že se zánět stane chronickým nebo může dojít k vážné komplikaci, kterou je perforace. „Při protržení slepého střeva hrozí, že se do břišní dutiny dostane hnis a způsobí zánět pobřišnice. Jediným správným řešením je operace,“ dodává Jaroslava Čiefová.
Lékař obvykle zánět diagnostikuje pohmatem, při němž je pravý podbřišek bolestivý, ale nejen při stlačení, ale taky při poklepu nad apendixem a na protější straně. Může se provést vyšetření krve, případně sono. Pokud jsou nějaké pochybnosti, lepší je dítě hospitalizovat. Operace probíhá buď krátkým řezem v pravém podbřišku, nebo laparoskopicky. Tato metoda je šetrnější. Jakou metodu zvolit, o tom rozhoduje chirurg. Operace trvá asi třicet minut, rekonvalescence šest až osm týdnů, po laparoskopii jen tři týdny. Fyzická aktivita je vhodná až poté, co se břišní stěna zahojí, tedy zhruba po šesti týdnech. Jizvy mažte, aby se dobře zahojily. Po operaci je nutné taky upravit jídelníček, zejména se vyhnout dráždivým jídlům.