Maminka.czRodina a vztahy

Stigma Generace Z: Nic nevydrží, jsou jen na mobilech, často se hroutí... Je to úplně naopak, vyvrací psychoterapeutka

Dita Mrázková 16.  6.  2024
Máte doma dospívajícího potomka, který se vám víc a víc vzdaluje? Trápí vás, že je neustále na mobilu a nimrá se sám v sobě víc, než je zdrávo? Podle psychoterapeutky to však nemusí být žádný „zločin“. Naopak, tato generace vás toho může hodně naučit!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ve škole se nudí, v životě se nudí. Při prvním náznaku obtíží se hroutí, bez mobilů v ruce je nepotkáte. Dorozumívají se podle anglických zkratek a bez sociálních sítí by zašli jako kytky bez vody.  Jsou označováni za generaci „snowflakes“, tedy generaci sněhových vloček – rozplynou se při prvním náznaku sebemenšího problému.

VIDEO: EPICENTRUM: GENERACE Z JE SLABÁ, ZATO VZDĚLANĚJŠÍ

Tak nějak je vnímána Generace Z – lidé narození od poloviny 90. let 20. století až do roku 2010. Podle některých je tato generace dospívajících považována jednoduše za slabou. Ale ne všichni s tímto názorem souzní. Podle někoho je tato generace naopak výjimečná v tom, že otevírá témata, o kterých ty předešlé nehovořily.

„Za mě lidé z generace Z křehcí nejsou, a už vůbec nejsou slaboši. Přesně naopak. Já jim velice fandím. Proč? Vždycky totiž záleží na úhlu pohledu. Proč by měli být „snowflakes“ slaboši? Můj výzkum vede k tomu, že každá generace řeší něco jiného. Ta současná duševní zdraví. Generace Z pochopila, že není slabost říct si o pomoc. Jenže my jim říkáme: „Nic nevydržíte, jste snowflakes“.

Což je úsměvné, kdyby to nebylo k pláči. Jsem téhle generaci vděčná, že se o duševním zdraví umí bavit a řeší i spoustu problémů generace předešlé, která se své psychice pro změnu nevěnovala vůbec, protože se to „nehodilo“. Současná dospívající generace má skvělou příležitost se věnovat svému zdraví a řešit své emoce,"
myslí si psychoterapeutka, lektorka a koučka Olga Plíčková.

Klepněte pro větší obrázek

Můžou všechno, nemusejí nic…

Podle Olgy Plíčkové vzniká mezigenerační konflikt a nepochopení v odlišném přístupu a pohledu na to, jak svá trápení a psychické obtíže řešit.
„Rodiče i prarodiče nechápou, čím děti z generace Z trpí, a proč. Mají pocit, že mohou všechno, nic pro ně není nedostupné. To je na škodu, protože takový názor neumožňuje propojení pomocí naslouchání. Ale i toto je jen ukázka toho, že dospělí zkrátka neumějí s emocemi pracovat plošně. Nikdo je to nenaučil. Tím, že generace Z o svých problémech mluví nahlas a že se snaží nacházet řešení toho, jak se cítí, vytváří i starším lidem příležitost se to naučit. To je na celé věci to nejlepší. Na tom, že dospívající veřejně řeší své problémy, tak vidím jen pozitiva,“ říká psychoterapeutka.

Pokud chcete vědět víc o tom, jaké starosti řeší dospívající a hlavně jak, podívejte se na reality seriál Escape, který od 17. června vysílá Televize Prima+, s týdenním odstupem pak Prima COOL.

Paní učitelko, jděte do p... Je generace Alfa generací vzdorovitých floutků s mobily, nebo má i potenciál?
Témata: Děti, Rodina a vztahy, Psychika, Rodina, Rodičovství, děti a telefon, Rodiče, Dospívání, Emoce, Sociální sítě, úzkost, Puberta, Deprese, mateřská láska, Generace Z, odborník, Student, stigma, Teenager, TV Prima, duševní zdraví, Reality show, Olga Plíčková, EPICENTRUM, Mobil