Maminka.czZdraví

Štítná žláza může bránit otěhotnění. Jak se to projevuje a co s tím?

Simona Procházková 10.  10.  2020
Štítná žláza může bránit otěhotnění. Jak se to projevuje a co s tím?
Snížená nebo naopak zvýšená funkce tohoto životně důležitého orgánu totiž u těhotných způsobuje opakované spontánní potraty, předčasné porody a další závažné komplikace. Na podzim odstartoval rozsáhlý screening, který má za cíl odhalit u nastávajících maminek případné potíže včas. Proč je důležité hlídat, zda štítná žláza funguje správně, a to již v době před početím?

Markéta se v létě vdala a těší se, že založí s manželem rodinu. Na těhotenství se ale musí připravit, trpí totiž onemocněním štítné žlázy, konkrétně její sníženou funkcí. Na problém přišla lékařka již v době jejího dospívání, žádné potíže neměla, pediatrička si ale všimla abnormálně zvětšeného krku. „Je pravda, že jsem tehdy byla hodně hubená, i menstruovat jsem začala později než mé vrstevnice. Vůbec by mě ale nenapadlo, že mohu být nemocná,“ popisuje dnes třicetiletá Markéta.

To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!

Po vyšetřeních na endokrinologii, kde jí diagnostikovali sníženou funkci štítné žlázy, začala brát pravidelně léky, díky kterým se podařilo upravit hladinu hormonů. S pubertou ale přišla vzpoura a Markéta léky vysadila.

„Bylo mi to tehdy jedno, upřímně jsem na to, že mám nějaké problémy se štítnou žlázou, úplně zapomněla. To, že se mi vysazením léků rozhodily hormony, jsem zjistila až zpětně.“ Vzpomíná, že tehdy pociťovala výkyvy nálad a natékaly jí ruce a nohy, což připisovala vedlejším účinkům hormonální antikoncepce. Na endokrinologii se vydala až po třech letech. „Lékařka se zděsila, hodnoty byly šílené a hodně se mi zvětšil krk. Dostala jsem hned dvojitou dávku léků,“ říká Markéta. Prášky nyní bere pravidelně a stav štítné žlázy si hlídá, a to i kvůli plánovanému těhotenství.

Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?

Poruchy štítné žlázy: neplodnost i špatný vývoj plodu

Právě pro těhotné ženy může být neléčená porucha štítné žlázy velmi nebezpečná. Hormony, které tento orgán produkuje, jsou totiž velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu. „Endokrinoložka mě opakovaně upozorňovala, že jí těhotenství musím hned oznámit a přizpůsobíme tomu léčbu,“ pokračuje Markéta.

K pravidelným návštěvám u lékaře a hlídání hladiny hormonů ji nabádá i gynekoložka. „Obává se možných komplikací s početím a radí mi těhotenství příliš neodkládat. Myslím si, že řada žen poruchu štítné žlázy podceňuje. V těle to přitom může napáchat spoustu škod,“ říká Markéta. Porucha tohoto malého, ale důležitého orgánu je u nás každý rok diagnostikována u stále většího počtu lidí, přičemž mnoho dalších o problémech neví.

Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf

Hormony produkované štítnou žlázou jsou totiž mimo jiné velmi důležité v prvních třech měsících vývoje plodu, kdy se tvoří jeho centrální nervová soustava. Těhotenství obecně klade na štítnou žlázu vyšší nároky – musí zvýšit tvorbu hormonu (tyroxinu) přibližně o polovinu. Pokud je zdravá, reaguje na požadavky v těhotenství správně za předpokladu, že má zajištěn dostatečný příjem jodu.

V září odstartoval screening těhotných

Vybrané těhotné ženy čeká nyní vyšetření, zda mají v pořádku štítnou žlázu. Snížená nebo naopak zvýšená funkce tohoto orgánu totiž způsobuje potraty, předčasné porody a další komplikace. Pilotní screening u skupiny osmi tisíc nastávajících maminek začal v září a bude trvat dva roky. Podle odborníků by mohl odhalit nemoc až u 15 procent z nich.

Projekt vede Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve spolupráci s Českou endokrinologickou společností a probíhat bude ve vybraných gynekologických zařízeních v celé ČR, kde vybraným těhotným změří hladinu hormonů štítné žlázy a protilátek v krvi. Gynekolog pak v případě zjištění problému pošle pacientku k došetření na spolupracující endokrinologické pracoviště. „Pokud se předpoklad 10 až 15 % nově odhalených nemocí štítné žlázy u těhotných potvrdí, mohl by z pilotního projektu vzniknout celoplošný screening, a vyšetření funkce štítné žlázy by se tak mohlo stát standardní součástí testování těhotných v prvním trimestru gravidity. Vezmeme-li do úvahy, že v ČR ročně porodí přibližně 112 tisíc žen, pak včasným odhalením můžeme předejít rizikům u téměř 17 tisíc z nich,” uvádí endokrinolog Jan Jiskra z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kojence s poruchou štítné žlázy trápí suchá kůže, zácpa i nechutenství

Jaké poruchy jsou nejčastější?

Zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza)

Tuto závažnou nemoc, která výrazně zrychluje metabolismus, provází například vyšší srdeční činnost, vysoký krevní tlak, únava, hubnutí a psychické změny. Štítná žláza je nadměrně aktivní a uvolňuje do krevního oběhu příliš mnoho hormonů.

Snížená činnost štítné žlázy (hypotyreóza)

Štítná žláza nepracuje na plný výkon a produkuje méně hormonů potřebných pro správné fungování organismu. Projevy nebývají tolik alarmující, jako je tomu v případě zvýšené činnosti. Hypotyreóza se projevuje zejména únavou, zimomřivostí, otoky, zadýcháváním, apatií a zácpou, občas bolestmi kloubů. A právě těhotné si tyto projevy snadno zamění za obtíže spojené se svým stavem a k lékaři nejdou.

Hashimotova tyroiditida

Jde o autoimunitní zánětlivé onemocnění štítné žlázy, které je nejčastější příčinnou její snížené funkce. Imunitní reakce organismu vůči vlastním tkáním způsobí postupnou destrukci tkáně štítné žlázy. Příznaky choroby mohou být dlouho skryté, projevují se postupně s rozvojem hypotyreózy: přibírání na váze, zimomřivost a nadměrná únava nebo otoky končetin či očních víček. Štítná žláza se může zvětšit a objevit se tzv. struma.

Struma (vole)

Takto se označuje hmatné a viditelné zvětšení štítné žlázy z jakékoli příčiny. Struma nemusí mít vždy přímý vliv na její funkci.

Uzly a nádory

Někdy se ve štítné žláze objevují tzv. uzly. Jsou poměrně častým nálezem, zejména u žen. Uzlem ve štítné žláze se rozumí jakýkoliv kulovitý (uzlovitý) útvar, naprostá většina z nich (90 %) je nezhoubného charakteru. V některých případech se v nich ale může ukrývat zhoubný karcinom. Jde o relativně vzácné onemocnění (tvoří pouhé 1 % všech zhoubných nádorů) a ve většině se jedná o karcinomy tzv. diferencované, které jsou v časných stádiích velmi dobře léčitelné.

TIP NA VIDEO: Jak zvýšit šanci otěhotnět?

Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět

Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Potrat, Imunita, Nemoc, Štítná žláza, Otěhotnění, Česká republika, Hypotyreóza, Skríning, Vysazení, Hypertyreóza, Hormon, Předčasný porod, ÚZIS
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec