Maminka.czZdraví

Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?

redakce 23.  5.  2014
Štítná žláza ovlivňuje vývoj miminka. Máte ji v pořádku?
Štítná žláza je důležitá I pro otěhotnění a během těhotenství její význam značně stoupá. Její správná funkce je klíčová I pro zdravý růst a vývoj miminka. Pokud mate podezření, že s ní mate problem, nechte se vyšetřit.

Štítnou žlázu řadíme mezi žlázy s vnitřním vyměšováním, je uložena na přední straně krku těsně nad ohryzkem. Skládá se ze dvou laloků spojených před průdušnicí úzkým můstkem, její hmotnost je mezi 10-18g, menší u žen než u mužů, ve stáří se mírně zvětšuje u obou pohlaví.Zdravá štítná žláza obvykle není hmatná ani okem viditelná. Hormony štítné žlázy trijodthyronin a thyroxin jsou pro naše tělo nepostradatelné a jejich význam výrazně stoupá během těhotenství. Hormony štítné žlázy mají vliv na schopnost otěhotnět, na průběh těhotenství a porodu a jsou klíčové pro zdravý růst a vývoj miminka, zvláště jeho nervové soustavy.

„Nemoci štítné žlázy patří mezi nejčastější endokrinopatie, v ČR je postiženo cca 5%populace. Nejvíce se jedná o hypofunkci (sníženou funkci) štítné žlázy vznikající nejčastěji na podkladě autoimunitního procesu, méně často o hyperfunkci(zvýšenou funkci) štítné žlázy. Karcinom štítné žlázy je poměrně vzácný, vyskytuje se asi u 1,5%populace, avšak je nejčastější malignitou žláz s vnitřní sekrecí,“ uvedla endokrinoložka Radka Jedličková z Endocare.

Pozor na typické příznaky poruch štítné žlázy

Mezi klasické příznaky snížené funkce štítné žlázy patří: únava, zvýšené vypadávání vlasů, suchá kůže, nárůst váhy (4-5kg), pocity tlaku na krku, zimomřivost, zácpa, poruchy menstruačního cyklu....Léčba spočívá v substituci chybějících hormonů (preparáty:Euthyrox, Letrox).

Mezi příznaky zvýšené funkce štítné žlázy řadíme:agitovanost,tachykardii (bušení srdce), nervozitu, hubnutí, teplá a zpocená kůže, někdy až exoftalmus ("vykulené"oči), řídnutí kostí, nepravidelný menstruační cyklus, dušnost, průjem,. ..Léčba spočívá v aplikací léků, které blokují produkci hormonů štítné žlázy (thyreostatika-Thyrozol),používáme i další podpůrné léky proti řídnutí kostí, léky na zklidnění srdeční akce,...

Lehkou poruchou funkce štítné žlázy trpí řada žen, aniž by o tom měla tušení. Příčinou může být nedostatek jodu nebo zvýšená hladina protilátek proti štítné žláze.

Štítná žláza ovlivňuje průběh těhotenství

V těhotenství se zvyšují nároky na funkci štítné žlázy. Hormony štítné žlázy umožňují harmonický vývoj tkání a orgánů plodu. „Nejcitlivější období z hlediska nedostatku hormonů štítné žlázy je první trimestr gravidity. V tomto období je plod závislý na matčiných hormonech. Přibližně od 12. týdne gravidity si plod začíná vytvářet tyreoidální hormony sám a není již na matčiných tolik závislý. Je ale závislý na dostatečném přívodu jodu,“ upozornila endokrinoložka.

V případě závažnější poruchy funkce štítné žlázy dochází ke zpomalení vývoje a růstu plodu, k postižení centrální nervové soustavy. Hluboká porucha funkce štítné žlázy vede k rozvoji kretenického trpaslictví. S touto diagnózou se naštěstí v současné době setkáváme velice vzácně. Na začátku těhotenství, lépe ještě před plánovaným těhohotenstvím, by měly být stanoveny hormony štítné žlázy u každé ženy a v případě odchylek je nutno konzultovat s endokrinologem.V ambulanci kontrolujeme těhotné 4x během gravidity, poté po šestinedělí a pátý měsíc od porodu, dále dle potřeby.

Hyperfunkce štítné žlázy není v těhotenství častá. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v těžších případech i k potratu a komplikacím při porodu. V případě těžké formy nadprodukce takzvané Gravesovy-Basedowovy tyreotoxikózy s vysokým titrem protilátek proti TSH-receptoru (TRAK) se může toto onemocnění vzácně přenést i na novorozence a vyvolat u něj závažný stav v důsledku urychlení metabolismu, který se musí léčit na jednotce intenzívní péče.

Opatrnosti je třeba i u těhotných v případě přítomnosti protilátek proti štítné žláze, i když funkce štítné žlázy je ještě normální. V některých případech mohou mít tyto ženy problémy s otěhotněním, mohou častěji potrácet, mohou se vyskytovat i příznaky snížené funkce štítné žlázy, zejména únava. V tomto případě přistupujeme k izohormonální terapii – léčbě malou dávkou hormonů štítné žlázy. Tato léčba snižuje rizika spojená s pozitivitou protilátek.

Onemocnění štítné žlázy, především její snížená funkce, je velmi rozšířené onemocnění, které je dobře léčitelné, jen je třeba na něj myslet.

Témata: Zdraví, Vývoj, pořad, Štítná žláza, Harmonický vývoj, Závažný stav, Štít, Mimi, Euthyrox, Pór, Pátý měsíc, Nejcitlivější období, Máť, Suchá kůže, Srdeční akce, Zdravý růst, TSH
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Tátové podle zvěrokruhu. Raci jsou úžasně vnímaví, Býci děti uplácejí. Lvi se jimi chlubí
Horoskopy
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství