Maminka.czDěti a nemoci

Strach dětí z ošetření odbourávají brýle s virtuální realitou. Tuhle novinku mají v nemocnici v Ostravě

Simona Procházková 15.  10.  2023
Brýle s virtuální realitou jako prostředek pro odvedení pozornosti od nepříjemných nebo bolestivých ošetření začali u dětských pacientů s úspěchem používat na Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava. Kdy a s čím pomáhají?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na oddělení popálenin se brýle využívají například před převazy, kdy dětské pacienty přepadá strach z bolesti. Lékaři se sestrami si slibují, že se díky brýlím rozptýlí a uvolní.

Vrchní sestra popáleninového oddělení Bc. Ludmila Vidlářová říká, že je potřeba děti rozveselit: „Děti vědí, že je čeká něco nepříjemného. Jejich reakce bývá bouřlivá, brání se nám, volají rodiče a podobně. Pokud by myslely na něco jiného, odbouráme tyto negativní reakce.“

VIDEO: Podcast Maminka: Smí být rodiče u svých dětí, když jsou v nemocnici?

Během nepříjemného zákroku cesta za dinosaury, do vesmíru nebo pod hladinu moře

VR brýle dokážou dětské pacienty přenést do příjemnějšího prostředí. Díky nim se projdou třeba v lese, po mořském dně nebo navštíví vesmírnou stanici. „Od této moderní techniky si slibujeme, že ji dětem nasadíme, odvedeme je z pokoje na místo, kde bude probíhat samotný výkon. Nebudou se tolik soustředit na převazovou činnost, která je nepříjemná,“ uvádí Bc. Ludmila Vidlářová, podle které sestry doposud používaly různé techniky, aby děti rozptýlily: „Dělaly jsme všechno, co jsme uměly. Sestřičky se většinou snažily navést nějaký druh rozhovoru. Vykládaly jsme jim různé příběhy a zkoušely také maňásky. Některé děti byly úplatné za odměnu v podobě hračky nebo sladkostí, tak to šlo i touto cestou. Virtuální realita by nám ale mohla výrazně pomoct.“

Pokud se zařízení osvědčí, možná se nová metoda rozšíří i do dalších klinik nemocnice. „Chceme to nejprve ozkoušet na dětských pacientech, ale druhou cílovou skupinou jsou i dospělí. Kvůli tomu, že jsou třeba imobilní a nedostanou se ven, tak je virtuální realita může přenést na příjemnější místa,“ dodává Simona Honsová, koordinátorka dobrovolnické činnosti ve FN Ostrava. Zařízení nemocnici věnovala společnost Alza, software s programy pak věnoval Matěj Rejnoch z firmy Tasty Air.

Klepněte pro větší obrázek

rozhovor:

Odpovídá primářka Oddělení popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie FN Ostrava MUDr. Hana Chaudhary

Jsou VR brýle určeny výhradně pro děti, nebo se budou využívat i při práci s dospělými pacienty?

Hlavní myšlenkou bylo pořídit VR brýle pro dětské pacienty – odvést jejich pozornost, přenést je do světa, kde zapomenou na nepříjemné prožitky, budou méně vnímat bolest, nebude se jim tolik stýskat po rodičích... Vyplní a zkrátí se tak čas pobytu na lůžku. Mnohdy slyšíme slova, že jim je to dlouhé, že se nudí, nemají co dělat. Nebaví je kreslení omalovánek, hraní prostého pexesa, čtení knih ani kreativní činnosti, mnohdy sáhnou po technických vymoženostech, o kterých se nám, rodičům, v mládí ani nesnilo. Hrají hry na mobilních telefonech, tabletech, počítačích. VR brýle vnesly na naše pracoviště úplně jiný rozměr. Dospělým pacientům nabízíme VR brýle spíše jako odreagování, možnost přijít na jiné myšlenky, ale také třeba jako rehabilitační pomůcku.

 A pokud jde o děti, od jakého věku je možné brýle s virtuální realitou použít?

Tyto brýle je možné použít ideálně u dětí školního věku, kdy jsou schopné pochopit jednotlivé druhy ovládání. Velké úspěchy ale mají i u starších dětí.

Při kterých vyšetřeních a procedurách se brýle s VR osvědčují a pomáhají nejvíce?

Zejména při mnohdy nepříjemném provádění převazů, kdy dochází k odstranění starých obvazů, čištění rány, aplikaci léčiv a přiložení nových krycích materiálů. Nebo při odběrech krevních vzorků. Pomáhají též při zvládání smutku z odloučení malých pacientů od rodiny.

 A je v plánu rozšířit jejich používání i do dalších nemocnic?

Bylo by fajn rozšířit možnosti využití VR brýlí i na jiná oddělení nemocnice. Zájem je veliký. Kdyby se našly dárcovské prostředky a logistika pořízení, bylo by to ku prospěchu dětí i hospitalizovaných dospělých. Rozšíření do dalších nemocnic určitě můžeme jen doporučit. 

Jaké projekce VR brýle nabízejí, čím se děti mohou odreagovat?

Nabídka je různorodá. Dětičky mají možnost navštívit třeba svět dinosaurů, přenést se do vesmíru, vžít se do role kosmonauta, plout po vodě, vyzkoušet různá povolání, vymodelovat si tvary z keramické hlíny, kreslit v 3D prostoru. Nebo si zahrát sportovní aktivity, jako jsou fotbal, basketbal, minigolf, realizovat mohou lehká cvičení, mohou plnit úkoly, např. zasahovat létající kostky. Mohou se přenést do míst, která nikdy neviděly, vzdělat se v zeměpise, dějepise, v anglickém jazyce. A v neposlední řadě samozřejmě relaxovat, meditovat, nechat se unášet na vlnách pohody.

Témata: Zdraví, Děti, Děti a nemoci, Zajímavosti, hospitalizace, brýle, virtuální realita, Pacient, Oddělení, Zeměpis, Nemocnice, Ošetření, Ostrava, Medicína, Zdraví na Heureka.cz