Maminka.czMaminka v porodnici

Strach je největší nepřítel porodu, říká zkušená dula. Jak ženám pomáhá?

Úlohou duly je dávat ženám spíše psychologickou pomoc a vytvářet příjemné prostředí, aby se rodička u porodu co nejvíc uvolnila a cítila se dobře. Co o svých službách prozradila dula Jana Čurdová?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Dula poskytuje fyzickou, emocionální a psychickou podporu v průběhu těhotenství, v průběhu porodu i po porodu. Poskytuje spíše takovou tu psychologickou pomoc, dula není zdravotník,“ vysvětluje Jana Čurdová.

Ženy si většinou služby dul velmi chválí, protože jsou s nimi během celého porodu. "Nejvíc jim pomáhá ta kontinuální přítomnost, kdy dula s ženou je kontinuálně a neodchází od ní, pomáhá jí s dýcháním. Někdy stačí, když tam dula jenom s ní je a drží ji za ruku. Je to někdo, kdo s ženou prochází celým procesem, neodchází," říká Jana Čurdová. 

Dula vs. porodní asistentka: Jaké jsou hlavní rozdíly těchto dvou profesí?

Začátky v krnovské porodnici

Jana Čurdová doprovází ženy k porodu například v krnovské porodnici. Tato porodnice začala jako první v republice spolupracovat s dulami. „Na začátky vzpomínám velmi ráda. Jako duly jsme sem začaly docházet v roce 2007. A byla to pro nás velká změna, protože krnovská porodnice byla tím průkopníkem, který šel cestou přirozených porodů. Ptali se nás, co by se dalo zlepšit a změnit, jaké nakoupit pomůcky, které by usnadnily ženám porod. Spolupráce byla skvělá, brali nás jako členy týmu, pořádali s námi schůzky, s týmem porodního oddělení jsme se spřátelily. A spolupráce trvá dodnes,“ vypráví.

Strach z porodu

Služby duly vyhledávají zejména ženy, které mají strach z porodu. „Strach je největší nepřítel porodu, takže se s ním snažíme pracovat. Zjistíme, čeho se žena bojí, jestli je to bolest, neznámé prostředí… Některé strachy se dají zpracovat předem. U porodu je to o tom, že přítomnost blízké osoby, ke které má žena důvěru, snižuje míru strachu. Když je tam osamocená, daleko víc se jí vyplavují adrenalin a stresové hormony. Pokud má u sebe někoho, koho důvěrně zná, má menší strach a porod postupuje rychleji,“ vysvětluje Jana Čurdová. Když žena porodí, dula u ní zůstává ještě po dobu dvou hodin, kdy je na porodním sále. Podporuje ranou vazbu – bonding, kontakt s děťátkem kůže na kůži. Dělá servis, aby žena byla v pohodě a bezpečí a mohla si i tyto chvíle užívat.

Dula může pomoct novopečené mamince i po porodu s kojením a péčí o miminko. "Ženy někdy bývají nejisté, takže volají, já jsem na telefonu. Někdy stačí uklidnit, říct dobré slovo a té ženě to takhle stačí," uzavírá Jana Čurdová.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Nejlepší video, Strach, Krnov, žena, reportáž, dula, Největší nepřítel, Nepřítel, Psychologická pomoc