Maminka.czČasopis Maminka

Strach má velké oči?

, Časopis Maminka
8. 3. 2010
Strach má velké oči?
Kdo to nezažil, nikdy to nepochopí. I z těch nejodvážnějších a nejnebojácnějších žen se stávají osoby, které vidí nebezpečí za každým rohem, jakmile jsou ve hře jejich děti. I tak vám změní život mateřství.

Také vám dřív nepřipadala žádná skála dost strmá, abyste na ni nemohla vylézt, do vody jste skákala bez problémů po hlavě, jezdila autem stylem závodníka a při přecházení silnice kličkovala v provozu? Nikdy jste nechápala maminčin strach, když jste se zapomněla venku? Připadal vám život naprosto bezproblémový a bezpečný? S narozením dítěte je to však jiné, ale nebojte se, nejste jediná, je to normální. Všechno se vlastně změní už dřív, v těhotenství. Většina z nás, když se dozví, že jí v břiše roste nový život, začne myslet jinak a do života se vkradou první obavy a strachy.

Jestli jíte dobře, aby se miminko správně vyvíjelo, zda nepřibíráte moc, anebo naopak málo, jestli vám dobře dopadnou screeningy a krevní testy, jak zvládnete porod. To byla moje vlastní noční můra – koncem těhotenství jsem se neustále strachovala, že porod nepoznám, nestihnu přijet do porodnice a určitě se něco pokazí a dítě možná ani neporodím. Pan primář, kterému jsem se se svou noční můrou svěřila, mě ale uklidnil: „Za tu dobu, co v porodnici pracuji, se všechny děti nakonec narodily, uvnitř ještě nikdo nikdy nezůstal.“ A tak je potřeba se dívat na všechny mateřské obavy: s nadhledem a klidem, protože jinak byste se z toho musela notně zbláznit.

Okamžik pravdy

Po narození dítěte se počet možných ohrožení, která vidíte, ještě zvyšuje. Bojíte se, co je miminku, když pláče. Obáváte se, zda žije, když nepláče. Najednou se vám zdá, že auta jezdí nějak rychleji a přejít ulici s kočárkem je vrcholně nebezpečné. Nechcete chodit mezi lidi ze strachu z virů a bakterií. Bojíte se ale zůstávat jen doma, aby si miminko budovalo imunitu. Na vašich obavách profitují firmy vyrábějící „ochranné pomůcky pro děti“, chůvičky, monitory dechu, očkovací látky.

Když se nám s manželem narodil prvorozený syn, báli jsme se ho nechat samotného v ložnici; co kdyby přestal dýchat a dusil se a my si toho nevšimli. Monitor dechu jsme nechtěli po zkušenosti kamarádky, které občas houkal, když se jejich malý posunul. Proto jsme se rozhodli pro kvalitní chůvičky. Jakmile jsme Lukáška uložili, zapnuli jsme jednu z chůviček u jeho postýlky a druhou si přenesli do čtyři metry vzdáleného obýváku. Tam jsme seděli, ani nedutali, povídali si šeptem, z televize pouze odezírali a podle obrazu si domýšleli, co tam asi tak říkají; prostě aby nám neunikl z chůvičky ani ten nejmenší šramot.

Při jakémkoli sepnutí přístroje jsme sprintovali do ložnice v obavách o synkovo zdraví. Známí, kteří děti neměli, se k nám začali bát chodit na návštěvu, protože jsme je krotili v hlasitějším hovoru. Anabáze s chůvičkami skončila poté, co jsme jednou omylem odnesli přístroj nezapnutý a syn to kupodivu přežil. Zrušili jsme pak jejich každodenní používání. Když se nám po čase narodila dcerka, k náruživému „chůvičkování“ jsme se už v žádném případě nevrátili.

Nekonečný příběh

Obavy a strachy se musíte učit překonávat pořád, celý život, protože matkou zůstanete už navždy. A k téhle roli strach prostě patří, ovšem jen přiměřený. Časem si zvyknete na všudypřítomné nástrahy. Bát se sice nikdy nepřestanete, protože to k roli matky patří.
Přestanete se ale snažit děti před vším chránit, protože stejně nemáte šanci a zbytečně tím ztěžujete život sobě i jim. Nebudete si ze všeho dělat těžkou hlavu, protože jinak by vám tou tíhou upadla. V zájmu zachování duševního zdraví vám to doporučujeme co nejdříve. Obavy jsou přirozené, ale pokud vám začnou přerůstat přes hlavu, vyhledejte odborníka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Strach, Prvorozený syn

Mohlo by vás zajímat
Chlapi nepláčou. Když ale otcové vdávají dcery, slzy neudrží
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad

Horoskopy

Kozoroh V případě, že svou pracovní činností vytváříte zisk pouze jedné osobě či jedné společnosti, uvažujte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahomíra, Drahomír, ArnoldRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu