Maminka.czZdraví

Strašák těhulek jménem toxoplazmóza

7. 6. 2011
Strašák těhulek jménem toxoplazmóza
Ženy se během těhotenství mohou nakazit nemocemi, jejichž neblahý průběh může v některých dokonce vážně a trvale poškodit plod. Jedním z těchto onemocnění je i toxoplazmóza, jejímž původcem je parazit Toxoplasma gondii. Toxoplazmózou jsou často postiženi králíci, psi, morčata nebo kočky.

Nezřídka se však stává, že se tato nemoc přenese na člověka, a to nejenom při styku se zvířaty, ale i prostřednictvím oděrek na rukou při zpracování králičího, hovězího nebo vepřového masa.

Příznaky onemocnění

Toxoplazmóza je vzácným onemocněním a zpravidla probíhá skrytě bez nápadných příznaků. Mnohdy se projevuje jako obyčejná chřipka. A to konkrétně zvýšenou teplotou, nachlazením, únavou a zduřením uzlin na krku.

Tato nemoc napadá lymfatické uzliny, tkáně oka či způsobuje gynekologická onemocnění. Pro těhotnou ženu a její nenarozené dítě je ovšem průběh toxoplazmózy dalekou závažnější. V řadě případů totiž může dojít k těžkým poruchám vývoje plodu a mnohdy i k potratu.

Vážné poškození plodu

V případě, že parazit Toxoplasma gondii napadne lidský plod, může mu způsobit těžké poškození oční sítnice. Často se stává, že je vážně poškozen i mozek nenarozeného dítěte, v němž se vytvářejí zvápenatělá ložiska.

Pokud je plod napaden tímto parazitem až v posledních měsících těhotenství, hrozí vysoká pravděpodobnost, že bude dítě tělesně i duševně postiženo.

Domácí mazlíčci představují riziko

Zvláště těhotné ženy by se tedy měly mít před toxoplazmózou na pozoru. V jejich zájmu je vyhnout se jakémukoliv kontaktu se psy, kočkami, morčaty či zakrslými králíky, které s nimi mohou jako domácí mazlíčci sdílet jednu domácnost.

Čekáte-li děťátko, v zájmu opatrnosti byste se tak raději měly vyhýbat hraní si s domácími zvířaty, jejich hlazení, ale i krmení. Je-li to možné, ať to za vás všechno obstará váš partner. Ten by měl domácí mazlíčky nejen krmit a pravidelně po nich umývat misky na krmení, ale také po nich uklízet exkrementy (a samozřejmě si po těchto úkonech pečlivě umýt ruce). Takové výkaly domácích zvířat totiž obsahují výrazné množství nebezpečných parazitů, které mohou negativním způsobem narušit zdraví matky a vývoj plodu.

Pokud se o své domácí mazlíčky musíte postarat sama, raději se s nimi nemazlete a při úklidu jejich exkrementů i misek na krmení používejte gumové rukavice.

Nebezpečí číhá v kuchyni i v restauraci

Vzácnou a nebezpečnou toxoplazmózou se lze nakazit také při přípravě pokrmů. A to během krájení syrového masa nebo při ochutnávání syrového (například při přípravě karbanátků) nebo nedovařeného masa. Těhotné ženy se mohou toxoplazmózou nakazit i ze špatně upraveného masa. Z toho důvodu by měly omezit návštěvu restaurací a ze svého jídelníčku vyřadit například krvavý steak nebo tatarský biftek.

Pokud těhotná žena zpracovává v kuchyni vepřové či hovězí maso, měla by si poté vždy umýt ruce horkou vodou a mýdlem. Musí si dát rovněž pozor na to, aby se při zpracování masa neřízla, anebo jej nekrájela tehdy, bude-li mít na ruce oděrku. Ta může být totiž vstupní branou nebezpečné nákazy.

Témata: Zdraví, Králíky, Strašák, Vysoká pravděpodobnost, Těžké poškození, Obyčejná chřipka, Nebezpečný parazit, Toxoplasma gondii

Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Žijete spolu, nebo jen vedle sebe? I vztah je potřeba servisovat
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?

Horoskopy

Blíženci V druhé polovině týdne přemýšlíte stále více o pracovních zahraničních možnostech. Už dlouho jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radko, Radoš, Rajko

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu