Maminka.czPředškolák

Strašení čertem a Mikulášem? Ano, ale s rozumem

Říká se, že by se každé dítě mělo aspoň něčeho nebo někoho bát, kdo v kritických situacích dokáže zlobivého drobečka zkrotit. Většina rodičů proto nejčastěji využívají archetypálních postav čerta s mikuášem.
4. 12. 2011
Strašení čertem a Mikulášem? Ano, ale s rozumem

Pamatuji si, že k nám domů chodili tak realističtí pekelníci, že jsem byla strachy bez sebe. Každý 5. prosinec pro mě byl navždy označen černým puntíkem v kalendáři. Už večer před nadílkou mi rodiče vyhrožovali: "Naposledy spytuj svědomí za svoje hříchy, protože máme echo, že zítra dorazí fakt zlej čert. Možná si tě odnese..." . Bylo to hrozné, chtělo se mi zvracet, nespala jsem a vůbec... moje vzpomínky jsou zahaleny jedním velkým traumatem!

Jelikož je můj syn ve věku (2,5 roku), kdy už by se možná dalo uvažovat o první návštěvě belzebuba s andělíčkem a mikulášem, hodně přemýšlím, kde je ta hranice únosnosti. Jak celé to strašící divadýlko pojmout? Rozhodně nechci, aby Edík trpěl žaludečními potížemi jako já před lety, ale přeci jen potřebuje toho strašáka, ze kterého bude mít respekt. Ano, to je ono: měl by mít respekt, nikoliv strach.

ČTĚTE TAKÉ: Jak připravit pro děti originální mikulášskou nadílku

Určitě budu vybírat takového čerta, který nebude nějak přehnaně namaskovaný. Úplně postačí rohy, trochu mouru, ocas a řetěz kolem pasu. Žádný pytel s vykukujícími dětskými nožičkami a rudé kontaktní čočky! Intenzitu hrůzostrašnosti budu stupňovat postupem let. Rohatec by měl fungovat spíš jako mentor, než jako šílená stvůra. Měl by k dítěti přistoupit, varovat ho, že v pekle všechno zlobení zapisují a přidat nějakou historku z poslední doby typu: moc dobře víme, že jsi maminku neposlechl, když chtěla, aby sis uklidil pokojíček. Rozhodně není vhodné na děti vlítnout, strkat je do pytle či jim omotávat krk řetězem. Z šoku se můžou spustit nežádoucí jevy jako noční počůrávaní, strach ze tmy a samoty. Takže svého strašáka vybírejte pečlivě a do detailů s ním proberte, co si může dovolit!


Témata: Děti, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Čert, Rozum

Mohlo by vás zajímat
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem
Utonout lze i v pár centimetrech vody: 10 zásad bezpečného koupání

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Rak Víkend je sice před vámi, ale vy mějte pořád oči otevřené. Pokud se chystáte udělat nějaký důležitý…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu