Maminka.czZdraví

Stravování podle ajurvédy: „Pro někoho je zdravá zelenina, pro jiného bůček“

Markéta Novák Matějková 6.  10.  2016
Stravování podle ajurvédy: „Pro někoho je zdravá zelenina, pro jiného bůček“
Určitě už jste někdy zaslechli slovo ajurvéda, což lze přeložit jako umění dlouhověkosti. Velkou roli v ajurvédě, která zahrnuje celý životní styl, hraje výživa. Ajurvéda totiž neuznává obecně platný „zdravý“ životní styl nebo stravu, neboť říká: „Pro někoho je zdravá zelenina, pro jiného bůček.“

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Střídmé jaro, bohatý podzim

U nás máme tři doby sklizně – jarní, letní a podzimní. Stačí se proto jen řídit tím, které plodiny jsou charakteristické pro danou roční dobu, a ty pak zařazovat co nejvíce do svého jídelníčku. Jediný problém může být u jara, neboť ze začátku roku toho moc neroste. To však vůbec nevadí, neobávejte se jarní střídmosti, kdy například první dva nebo tři měsíce si lehce odepřete maso, mléčné výrobky, vejce, oleje a pšenici.

Potom totiž bude následovat na úrodu nejbohatší léto a tím pádem i energií nabitá strava v podobě obilovin, jako například těstoviny, chleba, rýže, nebo ovoce či zeleniny. Korunou snažení jarní střídmosti je potom podzim a zima. Na podzim se sklízí poslední ovoce (podzimní druhy jablek, hrušek, švestek a hrozny) a také kořenová zelenina.

Ty můžete skladovat přes zimu, kdy se už nic nesklízí. Navíc je možno je zavařovat, lisovat nebo sušit. Symbolem podzimně – zimní stravy jsou tučná jídla, tedy ta, od které si dáte pauzu na jaře. Je to takový věčný koloběh, který vám zaručí, že si udržíte pevné zdraví, štíhlou linii a vyrovnanou a radostnou mysl.

Má stravování vliv na IQ?
Výživa a stravování

Má stravování vliv na IQ?

Ajurvéda jako medicína

Ajurvéda se nezabývá pouze stravováním, ale jedná se o celý přírodní medicínský systém. Přestože vznikla před více než pěti tisíci lety v Indii, její moudrost je použitelná pro všechny i v dnešní době. Hlavním posláním ajurvédy je naučit nás žít v souladu s přírodou a především s vlastní individualitou tak, abychom prožili co nejdelší a nejspokojenější život.

V zahraničí se ajurvéda studuje na univerzitách, stejně jako u nás medicína. Z tohoto důvodu se hodí i všude tam, kde se řeší nějaké zdravotní problémy. K těm ajurvéda přistupuje velmi komplexně a stejně jako u stravování, podle typologie. Zajímalo nás, jestli ajurvéda může pomoci i ženám, které mají problém s otěhotněním.

„Jelikož každá žena je jiná, nikdy není předem jasné, jak budeme postupovat u ženy, která nemůže otěhotnět. Někdy upravíme jídelníček, jindy se podíváme na zoubek duševním příčinám problému. Jako berličku většinou ale použijeme bylinky. Z osvědčených ájurvédských bylin je to třeba Šatavari - indický chřest. Výhodou je, že se zabýváme opravdovou podstatou ženina stavu,“ odpovídá Míša Jarolímová.

Klepněte pro větší obrázek

Jaký jste typ?

Ájurvéda rozlišuje tři základní tělesné typy (dóši) - Váta (vzduch), Pitta (oheň) a Kapha (voda nebo země). Když si zjistíte, ke kterému typu máte nejblíže, můžete učinit jednoduché změny ve vašem životním stylu, stravování a návycích, které vám pomohou obnovit vaši tělesnou rovnováhu a celkově zlepšit zdraví.

Váta  - Váty bývají obvykle nejštíhlejší ze všech tělesných typů, na váze přibývají pomalu a spíše v pozdějším věku. Bývají také vysoké nebo naopak nízké a i ostatní proporce bývají různé, většinou extrémní než vyrovnané. Typické je pro ně praskání v kloubech. Jejich trávení je nevyrovnané. Lidé typu Váta oplývají idejemi, ale mají problém je uskutečnit. Typické pro Vátu je provádění několika činností naráz nebo střídání činností.

Pitta  -  Pitty jsou střední velikosti a vyvážených proporcí. Mají obvykle stabilní hmotnost a výkyvy snadno vyrovnávají. Vlasy mají jemné, obvykle světlé se sklonem k vypadávání a předčasnému šedivění. Vysoké čelo je typickým znakem zvýšené Pitty. Pitty se často vyhýbají přímému slunci, a také obvykle mají rádi tmu a šero. Na kůži mívají hodně pih a mateřských znamínek.  Zvláště v mládí mají vynikající trávení, které se ovšem s věkem zhoršuje. Mívají velkou chuť k jídlu i žízeň. Jsou často dobrými řečníky, mají vyhrazené názory a rádi polemizují. Mají rádi náročné úkoly, pracují rádi pod tlakem.

Kapha  -  Pro Kaphu je charakteristická masivní silná postava, fyzická síla a výdrž. Má ovšem sklony k obezitě. Její energie je stálá, bývá to klidná uvolněná osobnost. Kapha nemá dostatek vlastní motivace. Potřebuje neustálou vnější podporu. Má sklony k většině civilizačních chorob, zejména k obezitě, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku způsobenému zanášením cév. Kapha také často trpí rýmou a zanesenými dutinami a podobně. Nemoci způsobené Kaphou mají obvykle vleklý charakter. Trávení je u Kaphy pomalé a ne příliš výkonné.

Každý měsíc své dny protrpíte? Změňte jídelníček!

„Zázračné“ potraviny, které vám pomáhou spalovat tuky
 

Témata: Zdraví, Výživa a stravování, ájurvéda, Zelenina, Eshop, Šlehačka, Zelení, Typický znak, Citlivý přístup, Vyzkoušení, Zeleň, Pevné zdraví, Bůček, Guláš, Plodiny, Kořenová zelenina, Vata, Racionální výživa, Univerzita, Guru, Dutina, Zdravá zelenina, Průvodkyně, Fyzická síla, Stravování, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022