Maminka.czRodina a vztahy

Stres, sociální izolace i alkohol: Karanténa bohužel přeje domácímu násilí

28. 10. 2020
Stres, sociální izolace i alkohol: Karanténa bohužel přeje domácímu násilí
V souvislosti s pandemií Covid-19 vzrostl v Česku podle odborníků počet případů domácího násilí o 30 procent. Organizace spojených národů dokonce varovala státy, aby do strategie proti pandemii zahrnuly rovněž problematiku domácího násilí. Případy agresivního chování partnerů během nouzového stavu přibývají, zvyšuje se rovněž konzumace alkoholu. Co prozradil výzkum?

Zahraniční, ale rovněž tuzemské statistiky potvrzují, že pandemie infekčního onemocnění Covid-19 způsobuje i jiné vážné komplikace a problémy, než jsou ty zdravotní. A jednou z nich jsou právě výrazně rostoucí počty případů domácího násilí (verbálního nebo fyzického). Velká sociální izolace, karanténa, nejrůznější společenská omezení i obavy o budoucnost, ze ztráty zaměstnání, zhoršená finanční situace a celková nejistota narušují i dosud fungující a harmonické vztahy, u těch již problémových soužití většinou spolehlivě ještě zhoršují. Násilí ze strany partnera zažije podle aktuálních dat v Česku každá třetí žena, což je poměrně alarmující číslo.

Podle průzkumu, který realizovala agentura NMS Market Research na vzorku třech tisíc žen starších 18 let, se ukázalo, že nejčastěji se v případě domácího násilí jedná o chování partnera, které spojuje fyzické napadení a sexuální násilí s opakovaným ponižováním, pronásledováním, zasahováním do osobního majetku a jeho ničením. Z obětí domácího násilí 57 % uvedlo, že poslední incident u nich skončil fyzickým zraněním nebo vážnými psychickými problémy. K fyzickému napadení došlo ve 20 %.

 „Manžel mě týrá.“ Neignorujte první nenápadné signály, trpí tím i děti

Agresorů je čím dál víc

„Je to člověk od člověka,“ to je nejčastější věta, která zaznívá v okamžiku, kdy se výzkumnice Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR ptají policistů, sociálních pracovnic z OSPOD (Odbor sociálně-právní ochrany dětí) nebo intervenčních center na fungování systému pomoci obětem domácího násilí. Výzkum začal letos na jaře v době nouzového stavu a v první fázi se zaměřil na data od neziskových organizací. Výsledky naznačily na první pohled nijak zjevný, přesto zásadní nárůst domácího násilí a zároveň mezery ve spolupráci při řešení jednotlivých případů ze strany institucí, jako jsou policie, OSPOD, intervenční centra a další pomáhající organizace.

Nebát se říct si o pomoc!

Pomáhající instituce a odborníci by měli i v době karantény zůstávat s ohroženými v častějším kontaktu, komunikovat s rodinami. Výsledky výzkumu potvrdily, že i když roste intenzita domácího násilí za pandemické situace, systém pomoci funguje nekonzistentně a situaci obětí často vyhodnocují jednotlivé „orgány“ odlišně a na každém místě jinak. To pak samozřejmě nepřispívá k celkové důvěře v tyto instituce, na které by se měly oběti domácí agrese obrátit s žádostí o pomoc v první řadě. Jsou pak zmatené, mnohdy se následně obávají či zdráhají pro pomoc obrátit. Jednotlivé složky systému nicméně dokážou i za stávajících „pandemických“ podmínek obětem pomáhat, pokud dobře využijí možnosti, které jim legislativa dává, jak se rovněž ukázalo v rámci výzkumu.

Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

Stalo se to poprvé? Zřejmě nikoli…

Velký pozor je potřeba dávat na správnou intepretaci problémů konkrétních rodin. Domácí násilí by nemělo být redukováno pouze na tu jeho podobu, která může vést ke trestnímu stíhání nebo jiným postihům. O domácí násilí se totiž jedná daleko dříve, než agrese eskaluje, a ve zdánlivě „jemnější“ podobě může trvat i řadu let s trvalými zdravotními, psychickými i ekonomickými dopady na oběť.

Z rozhovorů s policisty a policistkami vyplynulo, že Policie ČR se mnohde potýká s nedostatkem kvalifikovaného personálu. Navíc v řadě případů ztěžuje policistům práci nedostatek zkušeností, což komplikuje schopnost vyhodnotit přímo na místě, zda se jedná o domácí násilí, či zda je skutečně na místě vyhodnotit situaci jako náhodný ojedinělý incident. Z výzkumu vyplývá, že násilí je lépe podchyceno tam, kde policie zůstane s rodinou ve styku a zapojí do monitorování či řešení celé situace další složky, např. OSPOD či intervenční centrum.

Dalším bodem výzkumu je kritika přestupkového řízení, u nějž řada případů domácího násilí končí. Komise, jež přestupky vyhodnocují, nemají často potřebné kompetence k posouzení spáchaného násilí a jeho následků. Postihy, které mohou uložit, navíc mnohdy demotivují i deprimují oběti či jejich děti, které se odhodlaly celou situaci řešit, a naopak mohou „povzbudit“ a posílit jejich partnery, kteří se násilí dopouštějí.

Maminka roku: Našla sílu a nakonec s dětmi utekla z pekla domácího násilí!

Bude to ještě vážnější!

I u případů, jež řeší OSPOD, tedy tam, kde se domácí násilí děje v přítomnosti dětí, výzkum ukázal, že lépe fungují proaktivní pracoviště, která se i během nouzového stavu a celostátní karantény snaží nadále udržovat styky s rodinami, u nichž se předpokládala možnost nárůstu násilí. Relativně kriticky byla v rámci výzkumu hodnocena spolupráce s přetíženými úřady práce i skutečnost, že sociální dávky i dávky v hmotné nouzi byly v době nouzového stavu vypláceny se značným zpožděním, což velmi tíživě dopadá na osoby řešící situaci domácího násilí, na nichž jsou často závislé děti.

Analýza rozhovorů s terapeutickými pracovníky, ať už v rámci intervenčních center či projektů zaměřených na pomoc rodinám procházejícím akutním konfliktem, ukázala, že během a po skončení první vlny epidemiologických opatření docházelo a dochází k extrémnějším útokům ze strany osob, jež se chovají agresivně, a zároveň lze odhadovat, že dopady násilí budou za nejisté společenské situace ještě vážnější.

Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!
Z nuly na devět! Adoptovali čtyři děti, narodil se jim syn a pak ještě čtyřčata

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Maminka Den matek
Témata: Koronavirus, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Rodiče, izolace, karanténa, Domácí násilí, Policie, Sociální izolace, Alkohol, Aka, Pandemie, NMS market Research, Nouzový stav, Násilí, Česká republika, OSPOD, Výzkum, Analýza

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!

Horoskopy

Býk Víkendové radovánky si nenecháte narušit. Jarní měsíce prostě milujete a nabíráte v nich nový dech.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek:

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné