Maminka.czFilmová novinka

Střídavá péče není pro každého, shodují se slavní rodiče, kteří ji znají. A potvrzuje to i nová česká komedie Střídavka

Dita Mrázková 8.  8.  2022
A žili spolu až na věky... Ano, tahle věta zní sice romanticky, ale platnosti se jí dostává více v pohádkách než v realitě. Ta je bohužel neúprosná – každé druhé manželství u nás se rozpadá. Když jsou v něm navíc děti, je situace o to bolestnější. U koho po rozvodu děti budou žít? A za jakých podmínek? I o tom je horká filmová novinka.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Se "střídavkou" má svou zkušenost i několik maminek z řad hereček. Ve střídavé péči měla se svým bývalým partnerem dceru Justýnu dvojnásobná maminka Jana Bernášková„Jsem zastáncem jednoho domova. Není to spravedlivý. Ti dospělí lidi se jednou potkali, zamilovali, udělali si dítě a je to jejich zodpovědnost. A musí nést důsledky. Ano, nedopadlo to, ale pořád jsou rodiče a dítě má právo na klidné dětství,“ svěřila se před lety v rozhovoru pro časopis Maminka. 

VIDEO: Upoutávka k nové české komedii Střídavka

Herečka Ivana Jirešová, maminka dnes už téměř dospělé dcery Sofie, má trpkou zkušenost. S otcem své jediné dcery, který dnes už nežije, neměla po rozchodu zrovna přátelské vztahy. „Jako máma vidím, že střídavá péče v našem případě Sofince vůbec neprospívá. Jsem pro takový model, pokud jsou oba rodiče schopni se mezi sebou dohodnout a dítě s nimi někdy žilo v jedné domácnosti. Vidělo, jak se mají rádi. Ale u nás se tak nikdy nestalo. Dcera od narození žije ve dvou rozdílných prostředích a má ve všem jen zmatek,“ postěžovala si nám v rozhovoru před deseti lety.

Dobrý pocit ze střídavé péče neměla u svého prvorozeného syna Mathiase ani Nikol Leitgeb, tehdy ještě Štíbrová. "Několik dní u maminky a teď na chvíli k tatínkovi... Střídavka není pro rozešlý rodiče příjemný téma. I když spolu vycházíte v pohodě, je to prostě na prd, máte z toho permanentně blbej pocit, řešíte, jak to dělat, aby bylo dítě co nejvíc v pohodě, musíte najít nějakej systém a pak doufat, že jdete cestou 'nejmenšího zla'," sdílela před lety na Instagramu Nikol.

Střídavá péče: Je volbou 70 % mužů, ale jen každé sedmé ženy. Jaká jsou pro a proti?

Jedna z hlavních hrdinek nové české komedie Střídavka, která právě běží v kinech, herečka Kristína Svarinská ještě mateřské zkušenosti nemá. Na otázku, zda je možné, aby zůstali manželé přáteli i po rozvodu, ale odpovídá, že i když je to mnohdy složité, možné to je. „Důležité ale je, aby spolu vycházeli alespoň kvůli dětem a byla zachovaná alespoň nějaká úcta a respekt. Není nic horšího, než když děti žijí jako rukojmí svých rodičů.“

Herec Martin Hofmann, který je čerstvým tátou syna Tonyho a v komedii si zahrál jednu z hlavních rolí, si myslí, že je potřeba, aby manželé (rodiče) dokázali odpustit jeden druhému, ale i sobě. 

"Mít špatné vztahy s lidmi, se kterými jste prožili kus života, říkali jste si 'miluju tě', s lidmi, se kterými jste třeba fotili první kroky vašich dětí, báli se o ně, když byly nemocné, společně jste se radovali z jejich prvních úspěchů, to je jednoduše smutné. Únavné, vyčerpávající. Často pro všechny zúčastněné. A někdy to dost dobře nejde. Prostě to jeden z partnerů hrozně posere. Nebo v lepším případě oba. Pak můžou být ty rány tak hluboké, že dobré vztahy nejsou a nebudou. Potom je i příměří dobrá cesta. Moc bych přál všem dětem, aby se jejich rodiče po rozchodu/rozvodu nechovali jako naprostá hovada a našli v sobě to lepší.“

Komedie režiséra Petra Nikolaeva je plná rodinných a partnerských zmatků, ale je možné, že pokud máte se střídavou péčí zkušenost, dost možná se v ní najdete. Její hrdinové si totiž uvědomí, že když se ze tří rodin stane jedna velká, budou potřebovat pořádný plán. Plán, jak přežít současné i minulé partnery, všechny děti v rodině, ať už jsou jejich nebo ne, a jak se v tom všem neztratit a udržet si zdravý rozum.


Podle zakladatele webového portálu Střídavka.cz Aleše Hodiny může mít střídavá péče i několik benefitů:

„Největší výhodou je, že dítěti zůstává dostatek lásky a péče obou lidí, kteří jsou mu nejbližší. Každý v sobě máme něco z tatínka a něco z maminky, takže při střídavé péči dítěti zůstávají obě poloviny jeho identity. Dětem se nakonec v životě bude hodit i to, co je někdy střídavé péči zbytečně zazlíváno. Totiž to, že se musí naučit trochu víc se přizpůsobovat změnám. Prakticky všechny studie pak ukazují, že děti ve střídavé nebo společné péči prospívají ve všech směrech v průměru lépe než děti v péči jen jednoho rodiče."

Témata: Střídavá péče, Láska a vztahy, Slavné maminky, Mateřství, Životy slavných, Výchova, Rodina a vztahy, Rodina, Instagram, Rodičovství, Dcera, herečka, Herec, Rodiče, Otec, Sociální sítě, Nikol Leitgeb, Ivana Jirešová, Jana Bernášková, Rozchod, Komedie, Rozvody, Justýna, Sofie, pohádka