Maminka.czPrezentace klienta

Strie v těhotenství – jak jim předejít a lze se strií vůbec zbavit?

Reklama 22.  11.  2022
Těhotenství je pro každou ženu náročné období, během kterého se musí vypořádat s nejrůznějšími komplikacemi: oteklé nohy, bolest zad, hemoroidy, nevolnost nebo pálení žáhy. K tomu všemu se nastávající maminky děsí popraskání kůže na bříšku a vzniku strií. Existuje účinná prevence? A lze se vzniklých strií natrvalo zbavit? Máme pro vás odpověď.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co jsou to strie?

Strie neboli pajizévky nejsou jen otázkou těhotenství. Vznikají nadměrným namáháním kolagenových a elastinových vláken v kůži. Jsou vlastně druhem jizev – tzv. atrofické jizvy. Elastinová a kolagenová vlákna se v případě potřeby mohou napínat a zase smrštit. Pokud je ale kůže vystavena v krátké době většímu napětí, může se stát, že se vlákna nestáhnout zpět.

Jak vznikají?

Strie můžou potrápit každého, ale většinou se tento problém týká hlavně žen. Už v pubertě se vlivem dospívání a intenzivního růstu mohou u dívek objevit první strie. Nejčastěji však vznikají během těhotenství, kdy je kůže namáhána a nedokáže se tak rychle přizpůsobit rostoucímu bříšku. Strie mohou být i genetickou záležitostí nebo je jejich vznik spojen s hormonálními změnami či užíváním některých léků (např. kortikoidy), které mohou kůži ztenčovat. Nejčastěji se strie objevují na prsou, břichu, stehnech, bokách a zadečku.

Existuje prevence?

Ano, existuje! Základem je zdravý životní styl, dostatek pohybu a pitný režim. Kůže totiž potřebuje hydrataci. Nastávající maminky by měly denně vypít cca 2 – 2,5 litrů vody. Důležité je také sledovat svou váhu. Těhotenství neznamená, že žena bude jíst za dva. Vyvarujte se tedy nezdravému nárůstu hmotnosti, který může vést ke vzniku strií. Odborníci doporučují i suché masáže speciálními kartáči, které pomáhají s prokrvením kůže. Nejlepší je pokožku masírovat před sprchováním, a to vždy od nohou směrem k srdci.

Mazat, mazat, mazat!

Nastávající maminky to slyší ze všech stran, jak je důležité kůži na bříšku každý den promazávat. Často ale nevědí, čím pokožku mazat, aby to pomohlo a strie se neobjevily… Nejlepší volbou jsou krémy speciálně určené pro těhotné a kojící ženy. Ty by měly určitě obsahovat kyselinu hyaluronovou, která zmírňuje tvorbu pajizévek. Dále také elastin, kolagen a ideálně i vitaminy A, E nebo D-panthenol. V průběhu posledního desetiletí se jedničkou na trhu staly produkty značky Elasti-Q®, které si oblíbilo tisíce maminek. Tělový krém Elasti-Q® Exclusive je určen hlavně pro těhotné a kojící ženy, ale doporučuje se používat i po porodu, kdy napomáhá odstranit strie již vzniklé. Přípravek obsahuje kombinaci elastinu, D-panthenolu, kyseliny hyaluronové a vitaminu E, která kůži nejen chrání, ale napomáhá také její hydrataci a pružnosti. Elasti-Q® Exclusive krém je obohacen také o účinné látky pupečník a kozinec. Pupečník regeneruje, zklidňuje a vyhlazuje kůži, kozinec zase zvyšuje pevnost pokožky. Tělový krém je vhodné používat nejméně 2x denně. Nezapomínejte ale také na oblast stehen a poprsí. Zvlášť horní partie mažte i po porodu. Jak se prsa nalévají mlékem, zvětšují se a jsou rovněž náchylná na vznik strií.

Klepněte pro větší obrázek

Co na strie pomáhá?

Vzniklé strie sice nepředstavují pro maminky žádné zdravotní riziko nebo omezení, jsou však považovány za estetický problém, kterého se snaží zbavit. Bohužel však neexistuje žádný způsob, jak strie úplně odstranit. Lze však zmírnit jejich viditelnost. S tím vám pomohou nejen prokrvující masáže či zábaly, ale také pravidelné promazávání pokožky vhodnými krémy či oleji. Vyzkoušet můžete i tzv. mikrodermabrazi, neboli broušení pokožky, které provádí specializované salóny. Existují i invazivní zákroky k odstranění strií, jako je abdominoplastika, chemický peeling, ošetření laserem, akustickou rázovou vlnou a mikrojehličkovou radiofrekvencí.

Mějte se ráda taková, jaká jste

Strie nejsou nic, za co by se měly maminky stydět. Jsou jen důkazem toho, že se jejich těla mění a disponují i schopností přivést na svět nový život. Žádná žena nevypadá jako z obálky módního časopisu (a to ani samotná modelka). Proto je důležité přijmout své tělo takové, jaké je. Mnohdy jsou tyto nedostatky jen ve vaší hlavě a okolí vás vnímá jako krásné. Zkuste to také.

Témata: Prezentace klienta, Reklama, Strie
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Nejmladší matka ve Velké Británii otěhotněla už v 11 letech! Dceru jí odebraly úřady, dodnes se s tím nevyrovnala
Mrázková Dita
Životní příběh
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod