[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Některé ženy mají štěstí, a strie, kterým se říká také pajizévky, se jim úplně vyhnou. Jiné si na těhotenství odnesou památku v podobě popraskané kůže na břiše, bocích, prsou a hýždích. Praskliny na kůži se vám ale mohou vytvořit také jindy, když rychle přiberete, a nemusí to s těhotenstvím vůbec souviset. Proč mají některé „šťastné“ maminky bříško i po dvou dětech krásně hladké a jiné zase samou strii? Vysvětlíme si, co je příčinou a čím můžete proti pajizévkám alespoň do určité míry bojovat.
„Dříve byla v rámci prevence strií doporučována změna jídelníčku a speciální cvičební plány, studie ale zatím neprokázaly, že diety či cvičení mohou strie odstranit.“
Celým názvem striae atrophicae distensae neboli pajizévky jsou pruhovité atrofie kůže, které nejčastěji vznikají v období růstu při dospívání nebo právě v těhotenství. „Přesný důvod vzniku není zcela jasný. Dochází k nadměrnému mechanickému tlaku a tahu kůže, která tento nápor nevydrží a praskne kolmo na směr tahu. Toto rychlé nabytí objemu souvisí nejčastěji s přibýváním na váze spojeným s růstem, další možností jsou hormonální změny, ať při těhotenství nebo například při užívání kortikosteroidů. Strie nejčastěji vznikají na hýždích, laterálních stranách horních stehen, na mediálních stranách paží či v lumbální krajině zad. U těhotných je nejčastěji pozorujeme na prsou či břichu,“ popisuje MUDr. Jana Krabcová, Ph.D., dermatoložka z Kliniky Yes Visage.
Strie je jizva, tu nevyzmizíkujete.
Co dělat jako prevenci?
Kdy pomůže moderní medicína?
Účinní přírodní pomocníci
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se