Maminka.czšatník

Stylová jako Pařížanka. Jak si poskládat šatník nejen v těhotenství, radí módní stylistka Kamila Boudová

Dominika Bártová 28.  3.  2024
V těhotenství a po porodu prochází ženy hlubokou proměnou, která se nedá zpomalit ani zastavit. Třídění šatníku se potom stává jakýmsi přechodovým rituálem, který pomáhá srovnat se s novou životní etapou. Na co se zaměřit nám v rozhovoru prozradila módní stylistka Kamila Boudová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kamila Boudová je milovnicí udržitelné módy a královna smysluplných šatníků. V Česku je známá také jako zakladatelka SLOU DAYS a autorka Knihy SLOU, průvodce pomalým životním stylem (www.slou.cz) V současné době se v Paříži naplno věnuje fashion coachingu a pomáhá ženám propojit šatníky s nimi samotnými tak, aby jim móda sloužila a zároveň podtrhovala jejich osobnost.

Kamilo, jak si sestavit šatník v době velkých životních změn?

Základem je propojit šatník se stylem klientky a její představou, kterou by chtěla v průběhu těhotenství či mateřství zhmotnit. Móda je stále prezentována jako povrchní a konzumní, když do ní ale proniknete, stane se nástrojem sebepoznání a seberozvoje.

Je pravda, že šatník prozradí to, kým opravdu jsme?

Ano, ať se ráno díváte do zrcadla či do vlastní skříně, je to stále ten samý odraz. Položte si otázku: "Jsem spokojená se svým šatníkem?" Odpověď vám může poodhalit, zda jste spokojená s tím, kým opravdu jste. Zdali jste spokojená se svým životem. Zda sebe respektujete natolik, abyste si vytvořila šatník, který vás těší a podporuje. Nosíte kvalitní oblečení, nebo takové, které se po jednom vyprání zničí? Máte ve skříni "chorobně naklizeno", pak jste nejspíš i ve svém životě trochu v křeči. Je možné, že sama sebe tlačíte do nějakého vzoru dokonalosti, který pro vás není přirozený. V případě, že máte ve skříni přirozeně uklizeno, odráží to vaše vnitřní nastavení. Máte se ráda a jste sama se sebou spokojená.

Také spodní prádlo o vás může ledacos napovědět. Je totiž odrazem sebeúcty. Můžete mít hezké oblečení, abyste se sama sobě a ostatním líbila. Ale v případě, že je vaše spodní prádlo zaprané, roztrhané či vám úplně "nesedí", je dost možné, že názory ostatních jsou pro vás důležitější a sama sebe dáváte na nižší pozici…

Co je tedy řešením?

Místo toho, abyste zaměřovaly vaši pozornost ven – na nové trendy, na to, co nosí kamarádky, co by se líbilo manželovi a podobně, je potřeba zaměřit pozornost do sebe. Co chcete vy. Co potřebujte vy. Jakou ženou se chcete stát. Jak by se taková žena oblékala. Řešení je tedy zpomalit, zastavit se a vytvořit si vizi sebe. A tu potom vytvořit ve vlastním šatníku. Není to o nákupech, je to spíš o třídění a vyřazení oblečení, které vás již není hodno, které patří minulosti. A potom pomalu investovat do oblečení, které vás těší.

Jak být šik i v době těhotenství a s příchodem nové mateřské role?

Podvědomě mají ženy obraz své maminky hluboce zakořeněný v sobě. A někdy, dovolila bych si dokonce tvrdit, že dost často, to není obraz, který byste chtěly naplnit. Tento obraz je schovaný v podvědomí, nevíte o něm. Možná si i někdy řeknete: "Hlavně nechci skončit jako moje matka." Ale podvědomě se jí stejně stáváte. Řeším to s ženami, kterým děti už odrostly a ony si teď uvědomují, že posledních dvacet let svého života byly lapeny v roli matky. "Matka" totiž není to samé co "žena". Role matky je většinou spojená s obětováním se pro ostatní, starostí o ostatní a zanedbáním vlastních potřeb, snů a sexuality. V roli matky žijete pro ostatní a oblékáte se podle toho, co od vás ostatní očekávají. Neprojevujete sebe přirozeně. Když si to ale uvědomíte, můžete začít tvořit váš život, vztahy a budoucnost vědomě.

Jak ale na to?

Všem svým klientkám připomínám, že jsou ženy. Děláme cvičení, kde vyjmenováváme všechny jejich role a píšeme k nim, jaké oblečení v nich potřebují. Většina žen začíná tím, že jsou především maminky. Ty, které mají děti už dospělé, mluví na prvním místě o práci. To, že jsou partnerky, někdy úplně zapomenou. A to, co slyším jen málokdy je, "jsem žena". Vzpomenout si na sebe jako na ŽENU pomáhá. Uvědomit si, že jsem především ŽENA a až potom maminka. I vašim dětem, ať už máte dcery nebo syny, jste vzorem vy jako ŽENA. Jakou ženu byste si přály denně vídat, když jste byly malé? Jakou maminku byste si přály mít? To byla otázka, která mi pomohla v těhotenství vydefinovat si vizi maminky, kterou jsem se chtěla stát a kterou jsem se stala.

6 chytrých tipů, jak ušetřit při nákupu oblečení (nejen) pro děti

Jakou roli v tomto procesu hraje šatník?

Když si vytvoříte vizi ženy, kterou chcete být, udělejte si vision board. Buď z obrázků z časopisů nebo klidně online, ale vytiskněte si ho. Dívejte se na něj každý den, abyste si zapamatovaly, kým se chcete stát. Když máte malé děti, je přirozené, že jste v roli maminky většinu dne. Vaše potřeby jdou opravdu stranou. Vaše tělo potřebuje podporu a pohodlí, aby se mohlo starat o miminko. Klidně dejte stranou všechno oblečení, které teď nedopnete nebo se vám nehodí – kostýmky, podpatky. Dejte je do kufru a pak do sklepa. Říkám tomu fashion banka. Vrátíte se k němu, až na to bude vhodná doba.

Šatník je i v tomto období zrcadlem naší sebeúcty. Já sama za sebe musím přiznat, že jsem v tomto období totálně pohořela. Pokud se vám to také stalo, že se ve vás po porodu probudila mentalita oběti v nečekané síle, není to vaše vina. Jsme vychované ve společnosti, kde "žena má těžký život". Bylo to tak po tisíciletí, ale teď to můžete změnit. Sledujte v tomto období o to pečlivěji svůj odraz ve svém šatníku. Je vaše prádlo čisté a krásné? Je vás hodno? Jsou vaše legíny kvalitní, nebo řídnou a mají vytahaná kolena? To všechno vám může napovědět, že vám něco ujíždí, že zapadáte do tzv. role oběti, že nenaplňujete vaší vysněnou vizi ženy, kterou se chcete stát. A když o tom víte, můžete s tím něco dělat.

VIDEO: Capsule šatník - Základní kousky, které je potřeba mít v šatníku!

Témata: Těhotenství, Porod, Rozhovor, Móda, šatník, Krása a styl, Trendy, Styl, Těhotenská móda, Paříž, Maminka, Stylistka, Rituál, Oblečení, Česká republika, Oblečení a móda na Heureka.cz