Maminka.czZdraví

Suchej únor se blíží. Přidejte se. Co vám měsíční abstinence přinese?

Vanda Stöckbauerová 26.  1.  2025
Blíží se únor a s ním i jedna známá kampaň: Suchej únor. Dokážete se na jeden měsíc vzdát alkoholu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Řada lidí v ČR to má celkem na háku. Pití je náš národní sport a dlouhodobě patříme mezi TOP 5 zemí na světě ve spotřebě alkoholu. Statistika? 1 000 000 lidí se u nás pohybuje za hranicí rizikového pití. Pijeme prostě přes míru,“ píší organizátoři akce. Proto v roce 2013 přišli s kampaní Suchej únor, která je výzvou pro všechny, kteří chtějí, nebo potřebují, otestovat svoji (ne)závislost na alkoholu, udělat něco pro svoje zdraví a duševní pohodu.

„Je zajímavé, jak se názory na alkohol proměnily. Dříve se tradovalo, že například Francouzi žijí déle i díky popíjení vína. Jenže se ukazuje, že jejich dlouhověkost souvisí s celkovým životním stylem založeným na prospěšné středomořské stravě,“ vysvětluje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby ve zdravotní pojišťovně OZP. „V České republice alkohol způsobuje přibližně 6 % celkové úmrtnosti, což odpovídá asi 6500 úmrtím ročně.“

Výzva Suchej únor se stala populární nejen jako forma detoxikace, ale také způsob, jak si uvědomit svou spotřebu alkoholu a zhodnotit jeho vliv na tělo i mysl. Ale co vlastně taková měsíční abstinence přináší a proč je dobré ji vyzkoušet?

VIDEO:  Měsíc abstinovat není tak jednoduché, řekl adiktolog k akci Suchej únor

Uděláte něco pro své zdraví

Přesně šest minut – tak dlouho trvá, než mozek začne reagovat na alkohol. V nižších dávkách zlepšuje náladu a působí povzbudivě, zvyšuje sebevědomí, přináší uvolnění a ztrátu zábran. Se zvyšujícím se počtem drinků ovšem dochází k poruchám koordinace pohybů, snížení soustředění, vnímání a úsudku… A druhý den přichází na řadu kocovina. A tu fakt nikdo nechce.

I pouhý měsíc bez alkoholu může mít pozitivní vliv na zdraví. Podle odborníků se zlepšuje kvalita spánku, hladina energie i funkce imunitního systému. S velkou pravděpodobností se vám sníží vyšší krevní tlak, klesne hladina cukru v krvi, uleví se některým orgánům. Alkohol totiž zatěžuje játra a ledviny, které musí intenzivně pracovat na jeho odbourávání. Měsíční pauza jim dá šanci na regeneraci. A pokud jste byli zvyklí pít alkohol pravidelně, nejspíš i zhubnete, protože alkohol je energeticky hodně bohatý a může přispívat ke vzniku nadváhy. A navíc, když si večer nedáte skleničku vína, pravděpodobně vás ani nebude honit mlsná.

Pila jsem večer a v noci, aby se to dcery dotklo co nejméně, říká hrdinka filmu Zápisník alkoholičky Michaela Duffková

Pocítíte rozdíl v psychické pohodě

Možná si to neuvědomujete, ale alkohol hodně ovlivňuje psychiku. Měsíc bez alkoholu může přispět ke snížení hladiny stresu a možná se vám zlepší nálada. Třeba poznáte, že víno nebo pivo už vůbec nepotřebujete, abyste se uvolnili nebo se bavili. Pokud máte alkohol jako rituál k uvolnění a snížení stresu, připravte si předem jiné, náhradní rituály, například procházku, četbu nebo cvičení místo večera se sklenkou vína, kino místo posezení v hospodě apod. 

Každopádně ušetříte

Tady netřeba nic vysvětlovat. Když nekupujete alkohol, ušetříte. Samozřejmě záleží, kolik alkoholu jste byli zvyklí pít. Pokud jedno pivo týdně, moc toho nebude. Ale pokud jste si dopřávali pravidelně kvalitní víno, můžete si za ušetřené peníze zajít třeba na masáž. 

Možná se vám zlepší vztahy 

Abstinence může mít pozitivní dopad taky na vztahy. Třeba zjistíte, že dokážete lépe řešit konflikty a vymyslíte, jak trávit čas se svými blízkými zdravějším a kvalitnějším způsobem. A navíc předáváte dětem vzor, že normální je nepít. 

A samozřejmě během měsíce abstinence poznáte, jak na tom jste. Je to pro vás těžké vydržet? Možná je načase přehodnotit své návyky.

Alkohol netřeba. Připravte si tyto lahodné drinky pro zahřátí

Jsou ženy náchylnější k závislostem?

Na to, že ženy a dívky mohou být k některým závislostem náchylnější, upozorňoval průzkum Národního centra pro závislost a návykové látky při newyorské Kolumbijské univerzitě už před lety. Jeho autor Joseph A. Califano již tehdy zdůrazňoval, že dívky se mohou stát rychleji závislými, i když užívají návykové látky v menších dávkách. Zatímco muži k nim přistupují spíše jako ke hře, ženy mají větší tendenci je využívat k řešení psychických problémů. Platí to i o alkoholu, který bývá někdy s nadsázkou označován za metlu žen v České republice. Opět to má souvislost se sociálními rolemi – největší problémy mají ženy ve věku mezi 40. a 50. rokem, což se zhruba překrývá se syndromem „prázdného hnízda“ nebo statusem ženy v domácnosti.

„Klasickým paradoxem je, že kultury mají tendenci akceptovat opilost a pití na veřejnosti spíše u můžu než u žen, což může v důsledku posilovat názor společnosti na mužskou nadřazenost. Některé aspekty užívání návykových látek jsou silně sociokulturní,“ vysvětluje Ladislav Dékány, adiktolog a odborný garant Národní linky pro odvykání ( tel. 800 350 000). 

Máte pocit, že vám pití alkoholu přerůstá přes hlavu? Podívejte se na chciodvykat.cz

Alkomatky: Pijete sama a více, než jste měla v plánu, ba dokonce schováváte láhve? Pak je na čase zbystřit

Alkohol v ČR: Statistiky, které vás mohou překvapit

Z dat Světové zdravotnické organizace a Státního zdravotního ústavu vyplývá následující:

  • ČR je na jednom z předních míst v konzumaci alkoholu ve světě, a to s průměrem 14,4 litru čistého alkoholu na osobu ročně (WHO, 2022).
  • Každý 10. Čech splňuje kritéria pro diagnózu závislosti na alkoholu.
  • Rizikově pije alkohol až 1,5 milionu Čechů, což znamená pravidelné překračování bezpečné hranice. 
Témata: Zdraví, Závislost, WHO, zvyky, Alkohol, riziko, únor, OZP, Abstinence, Jana Ježková, Státní zdravotní ústav, Kolumbijská univerzita, Pití, Česká republika, Návyková látka, Víno, Asistenční služba, Zdraví na Heureka.cz