Maminka.czHry pro děti

Super tipy na nejlepší společenské hry pro děti od 2 do 6 let. Proč by je měly hrát?

Lenka Chvostová 3.  3.  2023
Hraní společenských her je pro děti tohoto věku prospěšnější, než jste si mysleli. Pomáhá jim rozvíjet se v mnoha oblastech a zároveň je to zábava, která přináší radost a uspokojení. Určitě tak stojí za to, jim nějaké vhodné pořídit. Jenže které jsou ty nejlepší?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud jste si mysleli, že jsou společenské hry vhodné až pro děti starší, vyvedeme vás teď z omylu. Batolata a předškoláci se totiž nacházejí v období intenzivního kognitivního, motorického a emocionálního vývoje a právě hraní společenských her rozvoj těchto dovedností podporuje a přináší mnoho výhod potřebných pro budoucí úspěšný život. Navíc společné hraní těchto her posiluje vztah mezi dítětem a rodičem, prarodičem nebo mezi sourozenci.

Dnes už v nabídce obchodů pro děti tohoto věku nenajdete jen staré známé Z pohádky do pohádky nebo Kloboučku, hop!, výběr je skutečně široký. Ne všechny hry však stojí za koupi. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které se mnoha rodičům osvědčily a děti skutečně baví. Najdete je ve fotogalerii v úvodu článku i s doporučeným věkem a odkazy na e-shopy, v nichž je seženete za nejlepší ceny. 

VIDEO: Jak učit děti hodnotu peněz?

8 důvodů, proč je hraní společenských her pro malé děti tak důležité

1. Zlepšení kognitivních a motorických dovedností

Hraní her podporuje rozvoj kognitivních dovedností, jako jsou logické myšlení, řešení problémů, paměť, pozornost a plánování. Kromě toho zlepšuje správné používání rukou a jemnou motoriku. Tyto dovednosti jsou nezbytné pro úspěšné fungování ve škole a později i v pracovním životě.

2. Podpora emocionálního rozvoje

Hraní her umožňuje dětem projevovat své emoce a učí je, jak se vyrovnat s frustrací, porážkami a neúspěchy. Také pomáhá dětem rozvíjet empatii a porozumění ostatním lidem.

3. Rozvoj sociálních dovedností

Společenské hry umožňují dětem interakci s ostatními lidmi a učí je komunikovat, spolupracovat, vyjádřit své názory a naslouchat názorům ostatních. Tyto dovednosti jsou klíčové pro budování zdravých a trvalých mezilidských vztahů.

4. Zvýšení sebevědomí

Úspěch v hře může zvýšit sebevědomí a sebedůvěru dítěte a motivovat ho k dalšímu úsilí. Tím se děti učí, že tvrdá práce a trpělivost se vyplácí.

9 tipů, jak zabavit děti: Máme pro vás inspiraci na jednoduché hry s batolaty

5. Podpora a zlepšení jazykového vývoje

Hry mohou pomoct dětem rozvíjet slovní zásobu, gramatiku a schopnost komunikovat.

6. Učí je spolupracovat a sdílet

Hraní s dalšími dětmi, případně rodiči či prarodiči učí děti spolupracovat, řešit problémy a sdílet. Tyto dovednosti jsou důležité pro sociální interakce v pozdějším životě.

7. Zabaví je

Kromě všeho výše vyjmenovaného je hraní her samozřejmě také zábavné a přináší dětem radost. To může pomoct snížit stres a úzkost a posílit pocity štěstí a spokojenosti.

8. Podporuje rodinné vztahy

Může posílit vztah mezi dítětem a rodičem nebo prarodičem, případně mezi sourozenci. Zábavný a pozitivní zážitek dítěti ukazuje, že ho má někdo rád a že jsou s ním jeho blízcí ochotni trávit čas.

Retro hry našeho dětství: Naučte děti, jak jste se bavili jako malí. Úspěch zaručen!
Témata: Předškolák, Batole, Hry pro děti, Hračky pro děti, Rodiče, zábava, Volný čas, pohádka, Hra, Společenská hra, Super, Vztah, Hraní, Děti, Klobouček, Rozvoj, Dovednost, Hračky na Heureka.cz