Maminka.czMaminka cestuje

Super tipy na zimní výlety na Vysočině. Vyrazte s dětmi třeba na koně!

Vanda Stöckbauerová 7.  1.  2023
Většina lidí si spojí zimu na Vysočině s perfektními běžkařskými trasami. A mají rozhodně pravdu. Kraj na území Čech i Moravy toho ale nabízí mnohem víc. Užijte si s dětmi zasněženou krajinu z koňského hřbetu nebo se vydejte na výlet za přírodními památkami a na konci se ohřejte v útulné kavárně. Kam zavítat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti chtějí na koně? Proč ne!

Už jste určitě slyšeli, že nejhezčí pohled na svět je z koňského hřbetu. Pokud k tomu přidáte krásnou přírodu, vznikne nezapomenutelný zážitek. Ať už jste úplní začátečníci, kteří na koni nikdy předtím neseděli, nebo zkušení jezdci, na Vysočině je hned několik míst, kde si na své přijde každý. Farma Ujčov, která se zároveň zabývá odchovem sportovních koní, nabízí celoročně hodinové procházky v koňském hřbetě s vodičem klidnou lokalitou podél řeky Svratky. Na jaře a v létě si tu můžete navíc koupit třeba domácí dýně hokaido a na podzim zase kvalitní koňský hnůj, který vaší zahrádce zajistí bohatou úrodu. Vyjížďky po pláních a lesích Vysočiny nabízí také v jezdeckém klubu Na Ranči v Hamrech nad Sázavou. Také tady vás bude po celou dobu doprovázet instruktor, takže vůbec nevadí, když budete zkoušet jízdu na koni úplně poprvé.

Klepněte pro větší obrázek
Farma Ujčov

VIDEO: Tady to bude děti bavit! Které hrady a zámky musíte navštívit?

Blatiny v srdci přírody

Pokud chcete spojit zážitek z koňského hřbetu také s odpočinkem ve wellness a se skvělou kuchyní, vyrazte na Statek Blatiny. Vedle projížděk pod dohledem zkušených instruktorů, které si užijí jak začátečníci, tak pokročilí jezdci, tu nabízí také moderní ubytování s výhledem do krajiny a privátní finskou a parní aroma saunu. Navíc se zde i výborně najíte – restaurace U Paňmámy ocenili i v průvodci Foodology a v Gastromapě Lukáše Hejlíka. Na své si přijdou také milovníci kávy. Přímo v obci Blatiny najdete stylovou kavárnu a pražírnu HOFR, kde už od roku 1994 nabízí příjemné posezení, spoustu domácích dobrot a skvělou kávu z místní pražírny, kterou si můžete odvézt i s sebou domů.

Klepněte pro větší obrázek
Blatiny
Maminka cestuje: Vysočina, ráj pro rodiny s dětmi

Krásné vyhlídky – Milovské perničky a Čtyři palice

Ať už je zima bohatá na sněhovou pokrývku nebo připomíná spíš jaro, na procházku s dětmi můžete vyrazit vždycky. Když si navíc vyberete zajímavou přírodu a cíl v podobě něčeho dobrého na zub, není důvod, proč zůstávat doma. Novoměstsko nabízí hned několik míst, která můžete navštívit i mimo hlavní sezonu. Vydejte se třeba na skalní vyhlídky. Z Českých Milov vyrazte po Milovské naučné stezce, která vás provede přes bývalou sklářskou osadu až k Milovským perničkům, které dostaly svůj název od slova pernice, což je mísa na tření máku. Z vrcholu budete mít výhled na údolí Svratky, Křižánky a Devět skal. Poté pokračujte po modré k další dominantě místní krajiny – Čtyřem palicím. Mohutné skalní bloky, které jsou vysoké až 33 metrů, vznikly mrazovým zvětráváním a v létě jsou oblíbeným cílem horolezců. Na konci výletu se stavte v kavárně František & Josef Café, kde vedle vybrané kávy, svařeného vína a domácích dobrot můžete ochutnat také místní specialitu – milovské perníčky a pralinky. Z nejkvalitnějších lokálních surovin a podle tradiční receptury, jejíž stopu najdeme na Horácku už ve 14. století, je tu připravují v malé rodinné pekárně.

Klepněte pro větší obrázek

Milovské perničky
Kam s dětmi na kole? Toto jsou tipy na skvělé a nenáročné cyklostezky

Rekreační oblast Pilák

O poznání méně divoká je příroda okolo Žďáru nad Sázavou, byla po staletí formována člověkem. Výlet začněte v rekreační oblasti Pilák, odtud se vydejte po zelené okolo vodní nádrže. Cestou narazíte na studánku Salvátorka a lesní jezírko Vápenice. To vzniklo zatopením vápencového lomu. Odtud pokračujte po modré až na krásnou vyhlídku na Žďár a Zelenou horu nazvanou U Mamlase – to podle vůbec první sochy Michala Olšiaka, která tu stojí. Cestou zpět na Pilák projdete ještě kolem dvou děl slavného architekta Santiniho – hospodářského statku Lyra, který připomíná hudební nástroj, a Dolního hřbitova, který byl postaven ve tvaru lidské lebky. Od památné lípy pak už uvidíte cíl vašeho výletu, a to hostinec Tálský mlýn, kde si už můžete vychutnat zasloužený oběd nebo šálek něčeho na zahřátí.

Klepněte pro větší obrázek

socha Michala Olšiaka

Tip pro tatínky: Rybaření nekončí ani v zimě – vyzkoušejte si lov na dírkách

Hned na několika místech si tu můžete vyzkoušet takzvaný lov na dírkách. Když pořádně mrzne a vytvoří se dostatečně silný led, vyvrtá se do něj několik děr, kterými se chytá. Standardně není takové rybaření na mnoha místech povoleno, proto láká i zkušené rybáře. Vyzkoušet ho můžete třeba pod hladinou vodní nádrže v Ostrově nad Oslavou, na obou rybnících v Nedvědici a na Vojtově rybníku ve Víru.

Šumava pro lenochy: 5 výletů s dětmi, které si užijí i největší peciválové

Témata: Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Naše tipy, Cestování, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Káva, Výlety, Lukáš Hejlík, příroda, Cestujeme, Vojta, Lyra, Super, Vír, Ranč, Na Ranči, Vyhlídka, Kavárna, Horácko, Santini, Čechy, Vodní nádrž, Morava, Zelená hora, Káva na Heureka.cz