Super triky, jak zvládnout školu levou zadní

Bětka Niebauerová 9.  2.  2021
Učení je někdy pořádné mučení. Takže každá rada, jak si ho usnadnit se určitě hodí. Podívejte se na naše osvědčené tipy...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Uč se cizí slovíčka všemi smysly. Říkej si je nahlas, piš si je, kresli si k nim obrázky... Uvidíš, že ti pak z hlavy jen tak nezmizí.

Koukej na filmy v originále. U většiny DVD a teď už i některých filmů v TV máš možnost sledovat je v původním znění. Využij toho a pojisti se českými titulky.

Čti si knížky v cizím jazyce. Nebo popros rodiče, ať ti koupí zahraniční časopis pro děti. Překládáním ti do hlavy naskáče tolik slovíček, že se budeš sám divit.

Procvič mozek na kole. Učit se zpaměti letopočty nebo gramatické tvary vyžaduje velké soustředění. Po učení si zacvič. Tak rozpohybuješ nejen svaly, ale i myšlenková centra v hlavě.

Zpívej si. Zkus si své své zápisky zpívat, hned to bude veselejší.

Nebuď nervózní.  Zkus si při referátu před celou třídou představit, že jsou všichni spolužáci a i paní učitelka v pyžamu nebo sedí na záchodě. A tréma bude pryč.

Nezapomínej se motivovat. Třeba si po jedné kapitole zobni nějakou dobrotu.

Klepněte pro větší obrázek

Vychytávky, které si zapamatuj!

Když si prostě něco nedokážeš zapamatovat, mohou ti s tím pomoc jednoduché pomocné vychytávky, říká se jim mnemotechnické pomůcky. Mnemotechnické pomůcky si můžeš klidně sám vymyslet. Čím rytmičtější či zábavnější budou, tím lépe se ti do hlavy dostanou a tím déle se v ní udrží.

Mluvnické kategorie podstatných jmen:

počůrává – pád, číslo, rod a vzor

Římské číslice:

Ivan Vede Xenii Lesní Cestou DMlýna 

(I = 1, V = 5, X = 10, L = 50, C = 100, D = 500, M = 1000)

Jak jdou za sebou struny na kytaře: 

Emil hodil granát do atomové elektrárny.

Obojetné souhlásky:

BeFeLeMe Pes Se VeZe

Opery Bedřicha Smetany:

Když byli Braniboři v Čechách, dala prodaná nevěsta hubičku Daliborovi za Čertovou stěnou, viděly to dvě vdovy, řekly to Libuši a bylo po tajemství.

Jak jdou za sebou barvy duhy:

Červená opice žrala zelený meloun indickému fakírovi – první písmena slov napovídají, o jakou barvu jde. ((červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo, fialová)

Telefonní čísla nouzového volání

158 -policie ( 8 na konci je jako pouta)

150 - hasiči (0 na konci je jako rybník)

155 -lékařˇ(5 na konci je jako invalidní vozíček)

Foto: Istock.cz

Témata: Mateřídouška, Lev, Nevěsta, slovíčka, Mučení, Libuše, Policie, Super, Bedřich, Slovíčko, Překlad, Soustředění, Branibor, Fialová, Učení, Dalibor, Bedřich Smetana, Trik, Čechy, Cizí jazyk