Maminka.czsvatba

Svatba v těhotenství: Jak si ji užít, na co si dát pozor a jaké vybrat šaty?

Simona Procházková 1.  3.  2024
Rozhodla jste se vdávat se s bříškem? A proč ne! I jako nastávající maminka si svůj velký den můžete užít naplno. Pokud chcete vědět, na co dávat pozor, jak vybrat ty nejlepší šaty nebo boty a na co nezapomenout, máme pro vás spoustu praktických rad a tipů přímo od svatebních koordinátorek.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mohu si dovolit vysněné upnuté šaty s hlubokým dekoltem, nebo bych měla raději zvolit méně odvážný, uvolněný model? Jaké boty zvolit? Zvládnu to na vyšších podpatcích, nebo vsadit na pohodlnost? Hodí se pro těhotnou závoj, či dlouhá romantická vlečka? A co když mi bude špatně? Tyto a spousta dalších otázek se můžou honit hlavou nevěstě „v požehnaném stavu“. Hlavně žádné obavy, řešení existuje vždycky, uklidňují odbornice ze svatebních salonů.

VIDEO: Šaty na den D: Výběr šatů – koho vzít s sebou?

Plánujte, řekněte si o pomoc

Připravit vlastní svatbu je náročným úkolem pro každou nastávající nevěstu, natož v případě, kdy ke všemu zařizování ještě navíc řešíte nevolnosti, neodbytnou únavu, oteklé kotníky a bolavá záda... O emoční rozkolísanosti a změnách nálad ani nemluvě. Máme pro vás malý manuál, jak zvládnout svatební přípravy i svatbu samotnou, když je miminko na cestě.

„Svatba v těhotenství může vyžadovat některá specifika oproti běžné svatbě. Já osobně vzhledem ke své profesi doporučuji mít svého svatebního koordinátora, který vám svatbu nejen pomůže naplánovat, ale také má následně pod kontrolou i celý svatební den,“ říká Kateřina Králová, svatební koordinátorka z agentury K3 Weddings.

„Svatba v těhotenství je odvážným, ale vcelku běžným krokem, který si při dobrém plánování můžete všichni užít. Dopředu ale musíte počítat s některými omezeními. Rostoucí bříško a přibývající kila jsou pro spoustu nevěst noční můrou. Když se k tomu přidá únava či oteklé nohy, může to být problém. Alkohol a tatarák si pravděpodobně také nedáte. Pokud to pro vás ale není problém a vezmete si někoho na pomoc, naplánovat krásnou svatbu můžete za pár týdnů,“ říká Anna Schulzová, svatební asistentka ze svatební agentury Wedding Factory.

Kde bude obřad a hostina?

Nevýhodou je, že pokud chystáte svatbu jako těhotná, máte limitovanou dobu, kdy musíte vše stihnout, oběhat, objednat, nakoupit… Je běžné, že se svatebními přípravami páry začínají klidně rok a půl předem. Vy to ale budete muset zvládnout během pár měsíců. Prvním úkolem je vybrat a rezervovat místo konání obřadu. Ta atraktivní, jako jsou hrady a zámky, bývají zaplněná klidně roky dopředu, zkusit štěstí ale můžete. Větší jistotou je ovšem kontaktovat městský úřad v místě bydliště nebo okolí. Některé úřady umožňují uspořádat obřad i mimo oficiální obřadní síň, třeba v hotelu, parku či na louce, kam za vámi oddávající dojede.

Těhotenství může být fyzicky náročné, takže je důležité vybrat vhodné místo a zvážit délku ceremonie. „Při rozhodování o místě konání, menu na hostinu a programu svatby v těhotenství je důležité zohlednit možné trable a přizpůsobit je vašim potřebám a pohodlí. Místo konání by mělo být vhodné pro těhotnou. Hledejte místa například se snadným přístupem. Mějte na paměti, že těhotenství může způsobit únavu a potřebu častějšího odpočinku, takže je dobré vybrat místo s dostatečným posezením a možnostmi k oddechu. V letních měsících myslete na dostatek stínu nejen při obřadu, ale i po celý den. A dále zvažte blízkost k nemocnici, pro případ nouze,“ doporučuje Kateřina Králová.

Život na hromádce versus svatba: Ovlivní váš vztah nebo rodičovství?

Pompézní, nebo spíše komornější svatba?

Pokud jste vždy toužila po velké svatbě, nemusíte se jí samozřejmě vzdávat. Jen vezměte v úvahu několik věcí: I ve svatební den vás může potrápit nevolnost, počasí nemusí zrovna přát nebo se budete cítit vyčerpaná a nebudete mít náladu na hudbu, tanec, desítky hostů a jejich bujaré veselí do pozdní noci.

Jestli si chcete takový obří mejdan skutečně užít, odložte svatbu na pozdější dobu, třeba až bude z nenarozeného miminka roztomilé batolátko, které vám donese k oltáři prstýnky. Organizace menší svatby bude pro vás jednodušší, ubude stresu a zbytečných obav. Velkým benefitem skromnější svatební oslavy může být mimo jiné to, že nemalé peníze, které ušetříte, jistě dobře využijete při pořizování výbavičky pro děťátko.

jak vybrat svatební šaty v těhotenství?

kateřina králová, svatební koordinátorka, agentura K3 weddings

Velikost a střih: Zvolte šaty, které jsou dostatečně volné a pohodlné pro vaše bříško. Mějte na paměti, že během těhotenství se tělo mění, takže je dobré zvolit šaty z elastického materiálu nebo s volnějším střihem, který umožní pohyb a přizpůsobí se vašim křivkám.

Materiál: Vyberte šaty z příjemného a prodyšného materiálu, který vám umožní cítit se komfortně i při vyšších teplotách. Těhotenství může způsobit zvýšenou citlivost na teplo, takže je dobré vyhnout se těžkým a neprodyšným materiálům.

Délka: Zvolte délku šatů, která vám vyhovuje a sluší a ve které se cítíte pohodlně. Mnoho těhotných žen preferuje delší šaty, které zakrývají nohy a poskytují větší pohodlí. Nicméně pokud máte ráda kratší šaty, zvolte takové, které nejsou příliš těsné a umožňují volný pohyb.

Svatební šaty a boty

Jaké šaty si ve svůj slavný den obléct, to je zcela zásadní otázka každé nevěsty. V těhotenství více než kdy jindy je důležité kromě designu myslet také na pohodlí a komfort, přece jen strávíte v nich dlouhé hodiny. Řiďte se samozřejmě svým vlastním vkusem, přihlédnout je ale potřeba také k aktuální fázi těhotenství.

„U šatů a bot byste měla při výběru myslet spíše na své budoucí já než na to aktuální, tedy brát v úvahu, že bude těhotenství postupovat. Většinou budete vděčná za něco pohodlnějšího. V salonu určitě poradí, které střihy pro vás budou vhodné vzhledem k pokročilosti těhotenství. Popřípadě vyberete přímo typ šatů, který je pro toto krásné období předem určený,“ popisuje Anna Schulzová.

Mezi klasickými svatebními šaty můžete vybírat zhruba do konce prvního trimestru, kdy ještě není patrné bříško. Ve druhém a třetím trimestru jsou pak ideální volbou například šaty empírového střihu, tedy takové, které jsou od prsou dolů rozšířené. Jsou elegantní, slušivé a pohodlné. Pokud si troufáte, určitě můžete risknout i upnutý model a bříško dát světu na odiv. V půjčovnách a salonech vám poradí a šaty upraví podle vaší postavy, a to i pár dní před svatbou. A nezapomeňte, že pod šaty patří těhotenské elastické kalhotky, případně těhotenský podpůrný pás, abyste se cítila komfortně.

Neobejdete se bez lodiček na vysokém podpatku? Tentokrát na ně raději zapomeňte, vsaďte na pohodlí a obujte boty, které budou dostatečně stabilní a eliminují riziko zakopnutí nebo pádu. Ideální je nižší podpatek, chybu neuděláte ani s balerínkami. Pro každý případ mějte „v záloze“ ještě druhé botky na přezutí (klidně pěkné tenisky v barvě šatů). Svatební obuv pořizujte až těsně před svatbou, nohy totiž mohou během gravidity otékat a chodidla se mohou zvětšit až o jednu velikost.

Kojit na vlastní svatbě? Není problém. Tyhle nevěsty jsou důkazem

Co když vás překvapí nevolnost?

Některé ženy si první měsíce těhotenství doslova protrpí, sužují je ranní, případně i celodenní nevolnosti, zvracení, nadýmání, únava, bolesti břicha... V takovém případě je určitě lepší, když svatbu odložíte. Chcete si ji přece užít, a ne ji jen přežít.

Pokud na sňatku ale trváte a nechce se vám čekat, můžete alespoň zmírnit riziko, že vám ji nepříjemné zdravotní komplikace naruší: V posledních dnech před obřadem se nepřepínejte, spoustu úkolů můžete delegovat na ostatní z rodiny, pokuste se dostatečně vyspat, ráno před svatbou se nasnídejte, nepoužívejte těžké parfémy a vůně, při přípravě svatebního menu se vyhněte těžkým, tučným a kořeněným pokrmům, mějte po ruce zázvorové bonbony proti nevolnosti, případně zázvorový či mátový čaj.

jak si užít svatbu s bříškem: praktické rady

anna Schulzová, svatební asistentka, Wedding Factory

  • Nic nezkazíte, když harmonogram svatby trochu posunete a budete si moc přispat. My doporučujeme obřad až kolem druhé nebo třetí hodiny, ať máte klidné, pohodové ráno a čas na přípravy.
  • Dobrou volbou je volný raut místo servírovaného jídla, jelikož má hned několik výhod: Nemusíte hodiny sedět v jedné pozici a čekat na další chod. V těhotenství se vám také můžou měnit chutě, raut je proto ideální volbou.
  • Je super si do barového menu zařadit více nealko drinků, ať nejste celou svatbu jen na vodě nebo o jedné limonádě a můžete si den užívat spolu s ostatními. 
  • Program celého dne i zábavu je důležité přizpůsobit tomu, jaké aktivity pro vás budou vhodné v dobu, kdy se svatba bude konat. Pokud zvolíte něco klidnějšího, nešlápnete vedle. I stolní hry můžou být zábava.

Dojemná svatba! Nevěsta měla malou dceru na zádech po celý obřad
 

Témata: Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, svatba, Šaty, Nevěsta, Nevěsty, Boty, Únava, Bříško, Koordinátorka, Změna nálad, Rada, Obřad