Maminka.czTěhotenství

Jak vybrat svatební šaty v těhotenství? Pro těhotné jsou ideální šaty bez ramínek

Pavla ZarembováČasopis Maminka 4.  2.  2018
Pokud jste byla stejná jako já a jako většina holčiček, určitě jste snila o tom, jaká bude jednou vaše svatba: dort, nadýchané šaty. A jako já jste si při tom nepředstavovala ranní nevolnosti nebo těhotenské oblečení.

Děti jsou požehnáním, ale nečekané těhotenství ještě před svatbou může vašimi předem připravenými plány pěkně zamíchat. Nebo jste se rozhodli do toho praštit až poté, co jste zjistili, že jste v očekávání, což znamená, že máte před sebou hodně plánování a málo času.

Ale i nevěsty v naději si zaslouží obřad svých snů, i když musejí udělat pár změn ve svých původních plánech. Ale to je v pořádku. Nakonec, chtěla byste skutečně ty svatební šaty, o kterých jste snila před patnácti lety?

Těhotná nevěsta

Co tedy na sebe? „V dnešní době, kdy je běžné, že se i různé celebrity vdávají těhotné nebo až poté, co se jim potomci narodí, nevyvolává těhotná nevěsta takové rozpaky jako před dvaceti nebo třiceti lety,“ říká Martina Vojná, majitelka svatebního studia.

Takže může být těhotná nevěsta oblečená v bílém? „Samozřejmě že může,“ říká Vojná a dodává, že tradice, že bílé svatební šaty značí panenství nevěsty, již dávno neplatí a nikdo ji nebere vážně. „Vždyť která nevěsta je dnes opravdu panna?“

Pokud je tradiční bílá svatba se vším, co k tomu patří, skutečně vaším snem, není důvod se ho vzdávat. „Lidé se již celá léta berou, až když čekají dítě, ale až v poslední době se nestydí udržovat při tom všechny běžné zvyklosti, jako jsou například závoj a různé jiné věci, které jsou tradičně spojovány s nevěstou a krásou,“ říká Vojná a dodává, že za poslední roky jí nevěst těhulek přibývá skoro geometrickou řadou.

„Problémem je jen odhad velikosti bříška v den D, proto doporučuji víc zkoušek, poslední ještě dva dny před samotným obřadem. Případně s kolegyněmi vyrážíme na místo zachránit situaci.“

Plánujete svatbu? Potom všechny důležité informace najdete ve speciálu Dokonalá svatba na webu Ženy.cz.

Šaty, které zvýrazní nebo zakryjí bříško

Kdysi býval problém najít oblečení pro těhotné nevěsty. Dnes však můžete s použitím internetu vyhledat ze svého bytu těhotenské svatební šaty a nechat si je s trochou nadsázky dovézt třeba z Paříže nebo New Yorku.

„Největší kompliment, jaký mohou zákaznice udělat našim šatům, je, když řeknou, že stejné šaty by si oblékly, kdyby nebyly těhotné, a že tudíž nemají pocit, že musejí obětovat svůj styl,“ dodává Vojná a tvrdí, že s troškou snahy může těhotná nevěsta najít modely, které si zamiluje.

„Všechno opravdu závisí na vašem smyslu pro styl,“ říká. „Zkuste najít takový, který by vám nejvíce seděl, kdybyste nebyla těhotná. Potom je velká šance, že budete vypadat dobře,“ dodává.

Také říká, že některé modely mohou zvýraznit či naopak skrýt bříško, podle toho, co chcete. Například krajky mohou větší bříško zakrýt. A těhotným také většinou doporučuje šaty bez ramínek.

„Ošálí oko a váš nyní širší pas tak vypadá štíhlejší,“ poznamenává. „Naše šaty nejsou levné,“ říká Vojná, avšak zdůrazňuje, že detaily, jako je hedvábí lemované lycrou, které zajistí pohodlí nevěsty, stejně jako vysoká kvalita staví její šaty na přední místo. Většina modelů je vyrobena na zakázku a je dodána během dvou až tří týdnů.

Svatba v těhotenství? Jde to! S naším průvodcem vše zvládnete

Těhotenské šaty mohou být jednoduché

Pokud však i v běžném obchodě či na babiččině půdě najdete svatební šaty, do kterých se jednoduše zamilujete, bude snad možné nechat je upravit tak, aby sedly na vaše rostoucí bříško. Vše závisí na vaší postavě, pokročilosti těhotenství i času, který zbývá do svatby.

A pokud jste šikovná švadlenka, budete možná schopná udělat si úpravy sama nebo si dokonce ušít i celé šaty. „Šaty jsem si ušila sama s pomocí mé matky,“ říká Hanka, která se vdávala těhotná.

„Byly jednoduché z bílého mušelínu s bavlněným olemováním, dlouhými rukávy, hranatým výstřihem a empírovým opaskem. A byly prostě nádherné!“ Jestliže se tedy rozhodnete ušít si šaty sama, ponechte si dostatek času na možné úpravy a použijte pokud možno nějakou pružnou látku, nejlépe s příměsí streče.

Miminko je v plánu aneb jak je to s plánovaným těhotenstvím

Záleží také na vhodném spodním prádle

Našla jste již dokonalé šaty, ale co dál? „Výběr spodního prádla může být v tomto případě opravdu klíčový,“ říká Vojná. Vzpomínáte si, jak jsme mluvili o rostoucím bříšku? „Pevná podpůrná podprsenka je nutností. A to dokonce i pro ženy s malými prsy,“ vysvětluje.

„A rozhodně si nikdy nevybírejte stahovací punčocháče! Byly by pro vás velmi nepohodlné,“ radí opět odbornice. „Spousta žen dnes již punčocháče vůbec nenosí.“ A pořiďte si pevné boty, které dobře drží nohu a nemají příliš vysoký podpatek.

Svatba s bříškem nebo až po porodu?

Večírek můžete v těhotenství klidně vynechat

Tradiční večírek loučení se svobodou se může některým těhotným nevěstám zdát příliš náročný a raději od něj upustí. Pokud se tedy na něj necítíte, nedělejte si starosti. Je spousta jiných způsobů, jak tuto událost zorganizovat:

Místo obvyklé noci strávené popíjením v hotelu či restauraci můžete například pro své přítelkyně zorganizovat wellness večer strávený masážemi a zábaly. Nebo lze prostě zůstat doma, pustit si nějaký pěkný film, uvařit dobré jídlo a zahrát si s kamarádkami vadí/nevadí, tak jako za starých časů.
A bonus? Především to, že nikomu nebude ráno po večírku špatně.

Nebo rovnou spojte loučení se svobodou s večírkem na počest nově narozeného miminka. Pokud nemáte právě přebytek času mezi svatbou a termínem narození děťátka, můžete prostě zorganizovat jen jednu akci.

Vaši přátelé tak budou nakonec možná i rádi, že si nebudou muset pamatovat data dvou večírků. Najděte nějaký úžasný nealkoholický nápoj, který se bude na večírku podávat. Nechcete se přece cítit odstrčená nebo být přistižena při tom, že během přípitku šampaňským svíráte v ruce sklenici s mlékem.

Předem ochutnejte některé z nealkoholických šumivých nápojů a najděte takový, který vám chutná. Lahvinku můžete mít potom po celou dobu na stole.

Podívejte se na první fotky družičky Charlotte a pážete George na svatbě Pippy

Nevěsty s bříškem jsou sexy

Pokud jste začali plánovat svatbu až poté, co jste zjistili, že jste těhotná, máte nanejvýš devět měsíců a možná i mnohem méně na to, abyste všechno zorganizovali: místo svatby, květiny, šaty a vše ostatní okolo.

Na první pohled to může vypadat jako neřešitelný problém, neboť většina časopisů i jiných zdrojů informací pro nevěsty předpokládá, že na přípravy máte nejméně rok. Jedním z pramenů, který vám může pomoct, je právě již zmiňovaná kniha Naplánujte si svatbu během okamžiku.

Obsahuje plánovací graf, který vám řekne, co dělat a v jakém pořadí bez ohledu na to, kolik času máte na přípravu. Také vám pomůže určit si priority, takže pokud máte jen velmi málo času, zjistíte, které činnosti jsou nezbytné (jako například zasílání oznámení) a na které můžete naopak zapomenout.

S troškou kreativity lze prožít svatbu svých snů i bez ohledu na to, zda jste ve třetím měsíci, nebo těsně před porodem. Bavte se a věřte tomu, že nevěsty s bříškem jsou prostě nejvíc sexy.

VIDEO: Příběh svatebních šatů aneb od nákresu po oltář

Kojit na vlastní svatbě? Není problém. Tyhle nevěsty jsou důkazem
Miminko je v plánu aneb jak je to s plánovaným těhotenstvím
Je dítě "na cestě" důvodem k ženitbě?
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Nevěsta, Nevěsty, Třetí měsíc, Těhotenské oblečení, Pěkný film, Punčocha, První pohled, Nealkoholický nápoj, Pupík, Těhotenské šaty, Bříško, New York, Celá doba, Jak, Hrana, Přebytek, Staré časy, Narozené miminko, Pevná bota, Velké bříško, Ramínko, Poslední doba, Původní plán
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod