Maminka.czTradice

Proč přijíždí Martin na bílém koni? Přibližte dětem tuto krásnou tradici. Co nesmí chybět?

Simona Procházková 9.  11.  2022
Svátek svatého Martina, který letos připadá na pátek 11. listopadu, patří k nejoblíbenějším v roce. Děti nedočkavě vyhlížejí, zda dojede na bílém koni, tedy jestli se ráno probudí a venku bude sněžit, dospěláci se těší na husí pečínku nebo svatomartinské víno. Ano, hostina a mladé víno k tomuto svátku zkrátka patří. Přečtěte si, jaké tradice a pranostiky ke dni 11. 11. patří, co je posvícení a kam se můžete vydat za zábavou a dobrým jídlem a pitím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti nedočkavě vyhlížejí první sníh, hospodyně pečou husu a tradiční ořechové rohlíčky nebo podkovy zvané také roháče či zahýbáky, nechybí ani posvícenecké koláče, rodiny se schází u společného stolu a hodují dříve, než začne adventní postní období…

VIDEO: Dokonalá svatomartinská husa pečená 5 hodin

Svatý Martin symbolizuje zkrátka příchod zimy a blížící se vánoční svátky, nastává období hodů a posvícení. Dnes již oslavy svatého Martina nemají význam v podobě poslední možné zábavy a pořádného hodování před začínajícím adventním půstem, neodměňujeme koledníky a spíše než křesťanská tradice svátku nás zajímá, jaká bude letos úroda prvního vína a kde ochutnáme tu nejlepší husičku.

Jak a proč se slaví svátek svatého Martina?

I když dnes již není tento svátek tolik populární jako v dřívějších dobách, přece jen se několik tradic naštěstí zachovalo. S chutí si dáme dokřupava upečenou husu se zelím a knedlíky, husí kaldoun, ke kávě přijdou vhod rohlíčky plněné ořechy.

K pojídání husy se traduje hezká legenda ze života sv. Martina. Podle jedné měl být Martin z Tours, římský voják a poustevník, jmenován biskupem, jenže se z vrozené skromnosti před tak velkou poctou ukryl do husince. Husy však svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod k tomu, aby skončily v troubě na pekáči.

Další tradice svatomartinské husy souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, adventním šestitýdenním půstem, který začíná 12. listopadu, a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína. V některých oblastech se zapalovaly martinské ohně, které nahradily lampiony, světil se chléb a peklo se obřadní pečivo. Jedenáctý listopad tak byl zasvěcen všeobecnému veselení, začínaly fungovat školy, slavily se volby do obecních zastupitelstev, čeledíni dostávali mzdu, platily se daně vrchnosti…

Osvědčený recept na svatomartinské rohlíčky. Upečte si nadýchané sváteční pečivo s ořechovou náplní

Svatomartinské rohlíčky a koláče

Jak vlastně vznikly? Svatomartinské plněné rohlíčky, vyráběné z žitné nebo pšeničné mouky, se plnily povidly, mákem, ořechy nebo třeba perníkem. V době národního obrození tvrdili čeští národopisci, že svátek sv. Martina položila církev do doby slavností Bakcha, boha vína a opilství zobrazovaného s dvěma růžky na hlavě, proto začali pekaři péct pečivo podobné těmto růžkům. Na stole obvykle nechyběly ani posvícenecké kulaté koláče, bohatě plněné a zdobené.

Svatý Martin: nejznámější pranostiky

 *Na svatého Martina kouřívá se z komína.

*Pokud jsou silné mrazy před Martinem, bude zima na blátě.

*Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet.

*Martinův led bude vodou hned.

*Když do sv. Martina neopadalo listí ze stromů a vinné révy, bude krutá zima.

*Pokud přijede Martin na šedém koni (na mlhách), bude zima mírná.

*Na svatého Martina bývá dobrá peřina.

*Po svatém Martině schováme se v peřině.

*Na svatého Martina drž se synku komína.

* O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

*Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.

*Radost Martina je husa a džbán vína.

*Po svatém Martinu zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem.

*Když mráz na Martina uhodí, na rok dobré víno se urodí.

*Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.

*Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.

*Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná.


Co vařit o víkendu? Svatomartinské pohoštění, které zvládnete levou zadní

Kam za zábavou, na husu a svatomartinské víno?

Svatomartinský Mikulov

Zábava a bohatý program pro celou rodinu jsou připraveny od pátku 11. do neděle 13. listopadu v Mikulově. Přijede samozřejmě Martin na bílém koni, budou slavnostně vysvěcena a otevřena svatomartinská vína ročníku 2022, chybět nebudou gurmánské speciality včetně tradiční husy. Husí menu budou nabízet v mnoha místních restauracích, koštovat mladá vína můžete na zámku, zahraje také cimbálová muzika.

Svatomartinské oslavy v Poděbradech

Sobota 12. listopadu bude v lázeňském městě ve znamení tradičních Svatomartinských slavností spojených s ochutnávkou prvních letošních vín od vyhlášených moravských vinařství. Ta můžete okoštovat na nádvoří místního zámku a na Jiřího náměstí. Těšit se můžete také na řemeslný jarmark a stánky s nejrůznějšími delikatesami. Hodinu před polednem do centra města přijede sám svatý Martin na bílém koni se svou družinou, aby požehnal přihlížejícím a slavnostně otevřel první lahev vína. Odpoledne se bude slavit, jíst a pít, zpívat a tančit.

Zámek Slavkov

Na Slavkově u Brna si v sobotu 12. listopadu užijete Svatomartinské slavnosti se vším všudy. Vedle tradičních husích specialit nebudou chybět ani ty zabijačkové včetně klobásek, paštik nebo smažených jatýrek. Nudit se nebudou ani děti.

Valtice

Nenechte si ujít svatomartinský přípitek v centru jihomoravské Pálavy. O víkendu to tady bude žít mladým vínem a (nejen) husími delikatesami. Husí hody na vás čekají ve Valtickém podzemí, unikátním labyrintu historických vinných sklepů, hrát bude cimbálovka a zábavný program je připraven i pro nejmenší.

Posvícení na Zbirohu

Svatomartinské oslavy na zámku Zbiroh proběhnou v sobotu 12. listopadu. Vyvrcholením oslav bude samozřejmě slavnostní příjezd světce svatého Martina na běloušovi, vedle toho si užijete jarmark s ukázkami řemesel a ochutnávky svatomartinského vína a gastronomických specialit – včetně tradiční husí pečínky.

Témata: Kam s dětmi, Děti, Tipy na výlet, Tradice, svátek, Výlety, Za zábavou, zábava, zvyky, Posvícení, Svatomartinské víno, Husa, Tours, Pálava, Slavkov u Brna, Mikulov, Valtice, Zástup, Poděbrady, Zámek Slavkov, Zbiroh, Víno, Svatý Martin
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu