[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Děti už nedočkavě vyhlížejí první sníh, hospodyně pečou husu a tradiční ořechové rohlíčky nebo podkovy zvané také roháče či zahýbáky, nechybí ani posvícenecké koláče, rodiny se schází u společného stolu a hodují dříve, než začne adventní postní období…
Svatý Martin symbolizuje zkrátka příchod zimy a blížící se vánoční svátky, nastává období hodů a posvícení. Dnes již oslavy svatého Martina nemají význam v podobě poslední možné zábavy a pořádného hodování před začínajícím adventním půstem, neodměňujeme koledníky a spíše než křesťanská tradice svátku nás zajímá, jaká bude letos úroda prvního vína a kde ochutnáme tu nejlepší husičku.
I když dnes již není tento svátek tolik populární jako v dřívějších dobách, přece jen se několik tradic naštěstí zachovalo. S chutí si dáme dokřupava upečenou husu se zelím a knedlíky, husí kaldoun, ke kávě přijdou vhod rohlíčky plněné ořechy.
K pojídání husy se traduje hezká legenda ze života sv. Martina. Podle jedné měl být Martin z Tours, římský voják a poustevník, jmenován biskupem, jenže se z vrozené skromnosti před tak velkou poctou ukryl do husince. Husy však svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod k tomu, aby skončily v troubě na pekáči.
Další tradice svatomartinské husy souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, adventním šestitýdenním půstem, který začíná 12. listopadu, a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína. V některých oblastech se zapalovaly martinské ohně, které nahradily lampiony, světil se chléb a peklo se obřadní pečivo. Jedenáctý listopad tak byl zasvěcen všeobecnému veselení, začínaly fungovat školy, slavily se volby do obecních zastupitelstev, čeledíni dostávali mzdu, platily se daně vrchnosti…
Jak vlastně vznikly? Svatomartinské plněné rohlíčky, vyráběné z žitné nebo pšeničné mouky, se plnily povidly, mákem, ořechy nebo třeba perníkem. V době národního obrození tvrdili čeští národopisci, že svátek sv. Martina položila církev do doby slavností Bakcha, boha vína a opilství zobrazovaného s dvěma růžky na hlavě, proto začali pekaři péct pečivo podobné těmto růžkům. Na stole obvykle nechyběly ani posvícenecké kulaté koláče, bohatě plněné a zdobené.
*Na svatého Martina kouřívá se z komína.
*Pokud jsou silné mrazy před Martinem, bude zima na blátě.
*Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet.
*Martinův led bude vodou hned.
*Když do sv. Martina neopadalo listí ze stromů a vinné révy, bude krutá zima.
*Pokud přijede Martin na šedém koni (na mlhách), bude zima mírná.
*Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
*Po svatém Martině schováme se v peřině.
*Na svatého Martina drž se synku komína.
* O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.
*Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
*Radost Martina je husa a džbán vína.
*Po svatém Martinu zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem.
*Když mráz na Martina uhodí, na rok dobré víno se urodí.
*Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.
*Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.
*Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná.
Svatomartinský Mikulov
Zábava a bohatý program pro celou rodinu jsou připraveny od pátku 8. až do soboty 16. listopadu v Mikulově. Přijede samozřejmě Martin na bílém koni, budou slavnostně vysvěcena a otevřena svatomartinská vína ročníku 2024, chybět nebudou gurmánské speciality včetně tradiční husy i staročeský jarmark. Husí menu budou nabízet v mnoha místních restauracích, koštovat mladá vína můžete na zámku, zahraje také cimbálová muzika. Pro děti jsou nachystané tvořivé dílničky a doprovodný program.
Svatomartinské slavnosti v Klatovech
Svatomartinské slavnosti v Klatovech se uskuteční v sobotu 16. listopadu, začnou hodovou částí od 11 do 14 hodin v restauraci Na Zemědělce. Následně se od 16 hodin v sále zemědělské školy můžete těšit na folklorní vystoupení a rockovou kapelu. Vše bude doplněno vhodným Svatomartinským vínem a občerstvením.
Svatomartinské slavnosti na hradě Loket
V sobotu 9. listopadu budou probíhat oslavy svátku Svatého Martina na západočeském hradě Loket. Od 10 do 17 hodin bude k zakoupení svatomartinské pohoštění, které zahrnuje husy, kachny, rohlíčky, koláče a víno za doprovodu řemeslného trhu a bohatého kulturního programu. Hradem pro nejmenší povede dětská stezka, po jejímž splnění každý účastník obdrží odměnu, dále bude připraven dětský kulturní program v podobě tematických Svatomartinských pohádek. Na závěr proběhne lampionový průvod městem.
Svatomartinské prohlídky se školou čepování ve Velkých Popovicích
O víkendu 9. a 10. listopadu se vždy v 11 a ve 13 hodin uskuteční speciální Svatomartinské prohlídky se školou, čepování v pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy. Návštěvníci se dozvědí mnoho zajímavého o bohaté historii pivovaru, seznámí se s výrobou piva a surovinami, které se pro velkopopovické pivo používají, a pod dohledem mistra výčepního si sami zkusí načepovat pivo. K zakousnutí určitě přijde vhod tradiční svatomartinská delikatesa – husí paštika. Závěr prohlídky pak bude patřit setkání s maskotem pivovaru – bílým kozlem Oldou.