Maminka.czTradice

Proč přijíždí Martin na bílém koni? Přibližte dětem tuto krásnou tradici. Co nesmí chybět a kam na husu a Svatomartinské slavnosti?

Simona Procházková 5.  11.  2023
Svátek svatého Martina, který letos připadá na sobotu 11. listopadu, patří k nejoblíbenějším v roce. Děti nedočkavě vyhlížejí, zda dojede na bílém koni, tedy jestli se ráno probudí a venku bude sněžit, dospěláci se těší na husí pečínku nebo svatomartinské víno. Ano, hostina a mladé víno k tomuto svátku zkrátka patří. Přečtěte si, jaké tradice a pranostiky ke dni 11. 11. patří, co je posvícení a kam se můžete vydat za zábavou a dobrým jídlem a pitím.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Děti už nedočkavě vyhlížejí první sníh, hospodyně pečou husu a tradiční ořechové rohlíčky nebo podkovy zvané také roháče či zahýbáky, nechybí ani posvícenecké koláče, rodiny se schází u společného stolu a hodují dříve, než začne adventní postní období…

VIDEO: Dokonalá svatomartinská husa pečená 5 hodin

Svatý Martin symbolizuje zkrátka příchod zimy a blížící se vánoční svátky, nastává období hodů a posvícení. Dnes již oslavy svatého Martina nemají význam v podobě poslední možné zábavy a pořádného hodování před začínajícím adventním půstem, neodměňujeme koledníky a spíše než křesťanská tradice svátku nás zajímá, jaká bude letos úroda prvního vína a kde ochutnáme tu nejlepší husičku.

Jak a proč se slaví svátek svatého Martina?

I když dnes již není tento svátek tolik populární jako v dřívějších dobách, přece jen se několik tradic naštěstí zachovalo. S chutí si dáme dokřupava upečenou husu se zelím a knedlíky, husí kaldoun, ke kávě přijdou vhod rohlíčky plněné ořechy.

K pojídání husy se traduje hezká legenda ze života sv. Martina. Podle jedné měl být Martin z Tours, římský voják a poustevník, jmenován biskupem, jenže se z vrozené skromnosti před tak velkou poctou ukryl do husince. Husy však svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod k tomu, aby skončily v troubě na pekáči.

Další tradice svatomartinské husy souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti, adventním šestitýdenním půstem, který začíná 12. listopadu, a ve vinařských oblastech s ochutnávkou prvního vína. V některých oblastech se zapalovaly martinské ohně, které nahradily lampiony, světil se chléb a peklo se obřadní pečivo. Jedenáctý listopad tak byl zasvěcen všeobecnému veselení, začínaly fungovat školy, slavily se volby do obecních zastupitelstev, čeledíni dostávali mzdu, platily se daně vrchnosti…

Osvědčený recept na svatomartinské rohlíčky. Upečte si nadýchané sváteční pečivo s ořechovou náplní

Svatomartinské rohlíčky a koláče

Jak vlastně vznikly? Svatomartinské plněné rohlíčky, vyráběné z žitné nebo pšeničné mouky, se plnily povidly, mákem, ořechy nebo třeba perníkem. V době národního obrození tvrdili čeští národopisci, že svátek sv. Martina položila církev do doby slavností Bakcha, boha vína a opilství zobrazovaného s dvěma růžky na hlavě, proto začali pekaři péct pečivo podobné těmto růžkům. Na stole obvykle nechyběly ani posvícenecké kulaté koláče, bohatě plněné a zdobené.

Svatý Martin: nejznámější pranostiky

 *Na svatého Martina kouřívá se z komína.

*Pokud jsou silné mrazy před Martinem, bude zima na blátě.

*Když svatý Martin se sněhem přiběžel, bude v něm celý měsíc ležet.

*Martinův led bude vodou hned.

*Když do sv. Martina neopadalo listí ze stromů a vinné révy, bude krutá zima.

*Pokud přijede Martin na šedém koni (na mlhách), bude zima mírná.

*Na svatého Martina bývá dobrá peřina.

*Po svatém Martině schováme se v peřině.

*Na svatého Martina drž se synku komína.

* O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

*Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.

*Radost Martina je husa a džbán vína.

*Po svatém Martinu zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem.

*Když mráz na Martina uhodí, na rok dobré víno se urodí.

*Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.

*Martin a Kateřina na blátě, Vánoce na ledě.

*Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná.


Co vařit o víkendu? Svatomartinské pohoštění, které zvládnete levou zadní

Kam za zábavou, na husu a svatomartinské víno?

Svatomartinský Mikulov

Zábava a bohatý program pro celou rodinu jsou připraveny od pátku 10. až do soboty 18. listopadu v Mikulově. Přijede samozřejmě Martin na bílém koni, budou slavnostně vysvěcena a otevřena svatomartinská vína ročníku 2023, chybět nebudou gurmánské speciality včetně tradiční husy i staročeský jarmark. Husí menu budou nabízet v mnoha místních restauracích, koštovat mladá vína můžete na zámku, zahraje také cimbálová muzika. Pro děti jsou nachystané tvořivé dílničky v městské knihovně.

Svatomartinské slavnosti v Levandulovém údolí

V sobotu 18. a neděli 19. listopadu si můžete užít oslavy Svatého Martina v Levandulovém údolí v Chodouni na Berounsku. Otevřena zde bude Posvícenská stezka, ochutnáte samozřejmě svatomartinskou husu s domácími knedlíky a dvěma druhy zelí, také ale svatomartinské šátečky, víno nebo koláče a buchty. Dozvíte se spoustu zajímavostí o tradicích a zvycích, které jsou spjaty se svátkem Svatého Martina, v útulné restauraci se zahřejete u kamen. Pochutnáte si také na specialitách z dýní, cuket nebo lilku, potěší také šípkové, bezové a ovocné drinky z ovoce ze zdejších sadů a Levandulové pivo. Dopřát si můžete rovněž některou z originálních levandulových procedur a nechat se luxusně hýčkat, pro děti nebudou chybět dílničky.

Svatomartinské husí hody na zámku v Třešti

Příští víkend, od pátku 10. do neděle 12. listopadu můžete vyrazit na husí hody do restaurace Franze Kafky na zámku v Třešti nedaleko Telče. Husí menu od zdejší šéfkuchařky doplní v sobotu večer slavnostní Svatomartinský večer s cimbálovkou, který bude spojený s ochutnávkou mladých vín, vedenou majiteli vinařství Oulehla. Ochutnat i zakoupit bude možné svatomartinské rohlíčky od zámeckých cukrářek a nakoupit můžete třeba již vánoční dárečky (nákupem přispějete na Nadační fond Šťastná hvězda, který pomáhá nemocným dětem).

Svatomartinské slavnosti v Klatovech

Svatomartinské slavnosti v Klatovech zahájí v sobotu 11. listopadu trhy na nádvoří školy. Přesně v 11 hodin dorazí sv. Martin se svou družinou a slavnostně otevře mladá Svatomartinská vína. Večerní program bude probíhat v sále školy, kdy se můžete těšit na folklorní vystoupení a jazz-rockovou kapelu. Chybět samozřejmě nebude vynikající občerstvení, svatomartinské tradiční dobroty, husí hody v mnoha místních restauracích a vynikající víno.

Svatomartinské slavnosti na hradě Loket

Po celý víkend 11. a 12. listopadu budou probíhat oslavy svátku Svatého Martina na západočeském hradě Loket. Těšit se můžete na jarmark, dětskou stezku hradem plnou her a zábavy (po splnění úkolů obdrží každý účastník malou odměnu), kulturní doprovodný program, a samozřejmě bohaté svatomartinské menu s pečenou husou a kachnou, rohlíčky, koláči a mladými víny. Pro děti jsou připraveny Svatomartinské pohádky.

Témata: Děti, Kam s dětmi, Tradice, svátek, Vánoce, Tipy na výlet, Za zábavou, zábava, Výlety, zvyky, Úrok, zámek, Zástup, Telč, Klatovy, Husa, Martín, Zima, Pálava, Zbiroh, Komín, Džbán, Slavnost, Valtice, Skromnost

Video