Maminka.czMateřství

Své dítě povedu k veganství, říká nastávající maminka, která je sama vegankou. Váš potomek bude chudák, píšou jí lidé

Dita Mrázková 1.  1.  2024
Mnozí tvrdí, že člověk je masožravec a jíst maso je jeho přirozená podstata. Jenže co když někdo maso a ostatní živočišné produkty odmítá z principu a je přesvědčen, že i bez nich může žít plnohodnotný život? Proč lidé obvinili nastávající maminku, pro kterou je veganství víc než jen životní styl, ze zanedbání péče?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ostrou kritiku své osoby si musela vyslechnout bývalá herečka, nynější aktivistka za práva zvířat a nastávající maminka – Angličanka Lucy Watson (32). Jako malá vyrůstala se svou rodinou na farmě, kde její rodiče chovali několik desítek zvířat. Podle svých slov tak byla vystavena pohledům na denní týrání v podobě porážek a tyto zážitky ji přinutily, aby ze svého života nadobro vypustila maso.

VIDEO: DĚTI A VEGETARIÁNSKÁ/ VEGANSKÁ STRAVA

Většinu života byla vegetariánkou, před sedmi lety ale přešla k veganství. Prozradila, že se jí zdál velmi živý sen, ve kterém byla krávou, které bylo odebráno dítě. To ji prý přimělo prozkoumat praktiky mlékárenského průmyslu nejen v Británii, ale i po celém světě.

Definitivní rozhodnutí přišlo po zhlédnutí dokumentu z roku 2014 s názvem Cowspiracy: The Sustainability Secret. Ten pojednává o cestě začínajícího ekologa, který hledá řešení nejpalčivějších problémů v oblastech ekologie a udržitelnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Lucy se proto rozhodla napsat kuchařky o veganské stravě, ty se pak staly velmi úspěšnými. V návaznosti na jejich úspěch uvedla v roce 2019 na trh vlastní řadu mražených potravin Feed Me Vegan. Spoluzaložila také svou vlastní společnost All Hearts, která pomáhá podporovat charitativní organizace na ochranu zvířat a ochranu životního prostředí po celém světě.

Když otěhotněla, nechala se na sociálních sítích slyšet, že k veganství, kterému je věrná několik let, povede i své dítě. Po celé těhotenství se zaměřila na konzumaci méně zpracovaných potravin a nahradila je čerstvými, do svého jídelníčku zařadila i nezbytné bílkoviny v podobě veganských doplňků stravy.

I tak si ale vyslechla ostrou kritiku za nezodpovědnost vůči svému nenarozenému dítěti. V komentářích lidé nejčastěji zmiňovali to, že by snad děti měly mít svobodnou volbu vybrat si, co budou jíst. Někteří dokonce Lucy obvinili ze zanedbání péče a zdůrazňovali důležitost pestré stravy pro kojence i batolata. 

"Spousta lidí mi říkala, že se musím vzdát veganské stravy, když chci otěhotnět. S tím jsem ale nesouhlasila. Všechny, kteří se potýkají se stejnými pochybnostmi, mohu ujistit, že to je (nebo to může být) velmi zdravý přístup, a to nejen v těhotenství. Veganství rozhodně nebrání ani otěhotnění, ani samotnému těhotenství. A ano, naše dítě bude vegan," odpověděla Lucy na svém Instagramu.

VELKÝ PRŮVODCE: Vegetariánství při kojení, v těhotenství i s dětmi. Jak sestavit jídelníček?

VEganské děti nijak netrpí...

Americká akademie výživy a dietetiky potvrzuje, že správně naplánovaná veganská strava může být plnohodnotná a zdravá během těhotenství, kojení, kojeneckého věku, dětství a dospívání. Tento závěr sdílí Asociace kanadských dietologů a Kanadská pediatrická asociace. Výzkumy ukazují, že až na malé procento výjimek vykazují veganské děti normální růst ve srovnání s dětmi normálně se stravujících rodičů a s pomocí správně sestavené veganské stravy je možné dětem poskytnout adekvátní výživu pro zdravý vývoj. 

Zdroj: https://www.veganskavyziva.sk/

"Do dvou let by děti neměly vědět, co je cukr!" Modelka Petra Němcová dbá u syna Bodhiho na výhradně zásaditou stravu
Témata: Těhotenství, Příběhy, Výživa a stravování, Mateřství, Jídelníček, Instagram, Imunita, Od těhotenství k porodu, Dětský jídelníček, Sociální sítě, Styl, Potraviny, Trendy, Veganství, týrání, strava, Masožravec, Životní styl, Děti, Velká Británie, Maso, Maminka, Chudák, Kanadský, Potraviny na Heureka.cz