Maminka.czVaše příběhy

Své pětileté dítě stále kojím. A řeknu vám proč

23. 4. 2018
Před pár lety rezonoval médii příběh ženy, která ještě kojila svou pětiletou dceru. Lidé byli šokováni, častovali matku přívlastky jako nechutná či zvrácená a ptali se, co je špatně se světem. Přitom žena jen krmila své dítě stejným způsobem, jakým to dělají jiní savci.

Žena byla dokonce obviňována z pedofilie a zneužívání dětí. V jakém věku se ten nejpřirozenější instinkt, mateřský akt výživy dítěte, mění z "přirozeného" na "nepřirozený", pedofilní a zneužívající dítě? Ve třech? Čtyřech? Pěti? Šesti? Sedmi letech?

Sama jsem si neuměla představit, že bych kojila dítě déle než rok. Dnes se své naivitě směji, protože stravu mé dcery Nory tvořilo v jejích dvou a půl letech z 90 procent mateřské mléko. Cokoli jiného totiž odmítá pozřít. A že jsem zkoušela opravdu všechno, dokonce i jogurt v kapátku na léky.

Právě ve věku dvou a půl let se dcera mléka dožadovala nejvíc. Čím víc jsem jí kojení upírala, tím víc se ho v noci dožadovala, aby doplnila kalorie, o které přišla během denního hladovění.

Vévodkyně Kate porodila třetí dítě. Je to kluk! Jaké bude mít jméno?

Dcera kojení vyžadovala

Nora spala v posteli se mnou a mým partnerem. Neustále se budila. Čím víc jsme ji prosili, aby usnula, tím víc křičela a žadonila o mléko: "Mami, prosím, opravdu to potřebuji!" Nakonec už i můj partner prosil, ať ji proboha nakojím!

A najednou jednoho dne, zničehonic, snědla jeden a půl hotdogu. Skoro jsem plakala radostí! Jako by konečně pochopila, že máma už nemá dostatek mléka pro její rostoucí tělo, a sama to vzdala. Ale i dnes, ve věku pěti a půl let, stále trvá na "trošce" mléka po ranním probuzení. Jsem proto pedofilní?

Staňte se MAMINKOU ROKU. Můžete vyhrát ceny v hodnotě až 700 000 Kč!

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit minimálně do dvou let věku dítěte. Znamená to, že máme přísun mléka utnout o druhých narozeninách? Nebo je to přijatelné ve dvou a půl letech? Nebo můžeme kojit do tří let?

Přála bych si, aby někdo – nejlépe ten, kdo nikdy nekojil – přesně řekl, který den bychom měli naše děti nechat křičet a říct jim: "Už nikdy nedostaneš matčino mléko." A přála bych si, aby mi ten člověk řekl, co dělat dál, když tyto děti stále pláčou po mléku a kojení, celé dny a celé měsíce. Možná, než začne kojícím matkám říkat, co je nejlepší pro jejich děti, by se měl zamyslet nad "přirozeným věkem odstavu".

Jak často kojit miminko? Záleží jen na něm. A na vás

Podle antropoložky Katherine Dettwylerové je přirozený věk odstavení kdekoli mezi dvěma a půl a sedmi lety. Vychází z pozorování jiných primátů v přírodě a toho, jak se při odstavu chovají oni. A co zjistila?

1. Většina opic a lidoopů mláďata odstavuje poté, co jim narostou první stálé stoličky, což u lidí bývá mezi 5,5 a 6 lety.

2. Šimpanzi a gorily kojí mláďata alespoň po šestinásobek délky březosti. To u lidí odpovídá věku 4 a půl let.

Jak dlouho chcete kojit? Dobře si to rozmyslete

3. Jedna studie primátů ukázala, že potomci byli odstaveni, když dosáhli přibližně třetiny hmotnosti dospělého jedince. U člověka to nastává zhruba mezi pěti a sedmi lety.

4. Většina primátů odstavuje zhruba v poločase dosažení sexuální zralosti. U lidí to odpovídá šesti nebo sedmi letům.

5. Studie prokázaly, že imunitní systém dítěte není zcela zralý dříve než v šesti letech. Je dobře známo, že mateřské mléko přispívá k rozvoji imunitního systému, a dokud je dítě kojeno, dostává prostřednictvím mléka účinné protilátky proti nebezpečným infekcím.

"Údaje o primátech naznačují, že lidské děti jsou nastaveny k absolutně minimální délce kojení dvou a půl let. A horní hranice je i kolem sedmi let," tvrdí Katherine Dettwylerová.

Přeloženo a zpracováno podle příběhu Sary Burrows.

VIDEO: Radost, nebo utrpení? 9 známých žen prozradilo, jak prožívalo kojení

Polohy při kojení. Najděte si takovou, při které si odpočinete
Nebude vadit jedna sklenička?  Jak to je s pitím alkoholu během kojení?
Nikol Štíbrová: „Mates dostal Sunar a jsme v klidu oba dva.“
Maminka roku - Odložené vyhlášení
Témata: Vaše příběhy, Kojení, Odstavení, Kalorie, Probuzení, Zneužívání, Kojící matka, Matčino mléko, Ranní probuzení, Protilátky, Věk, Druhé narozeniny, Imunitní systém, Horní hranice, Primát, Mateřské mléko, Celý měsíc, Stejný způsob, Mléko, Dcera, Dospělý jedinec, Známá žena, Nebezpečná infekce, Sexuální zralost, Sunar

Mohlo by vás zajímat
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?

Horoskopy

Rak Od nového vztahu si mnohé slibujete, a proto splníte své lásce, co jí na očích uvidíte. Jen si dávejte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné